Dom » Nieruchomość
Hipoteka przymusowa - czym właściwie jest?
Zobacz więcej zdjęć » |
Zgodnie z prawem wierzyciel może dochodzić swoich praw do zaspokojenia roszczeń obciążając nieruchomość i nie ma znaczenia czyją własnością jest ta nieruchomość. Co więcej, ma on też pierwszeństwo przed wierzycielami osobistymi właściciela tejże nieruchomości.
Hipoteka przymusowa jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym zgodnym z art. 109 ustawy o księgach wieczystych oraz hipotece z dnia 6 lipca 1982 roku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Ten rodzaj hipoteki nie powstaje w wyniku zawarcia umowy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, lecz na mocy wniosku złożonego przez wierzyciela. Do dokumentu załączony jest tytuł uprawniającym do przeprowadzenia egzekucji – a zatem zgoda właściciela nie jest tu potrzebna - stąd też nazwa "przymusowa".
Zgodnie z prawem wierzycielowi wierzytelności zabezpieczonej hipoteką przysługują uprawnienia pierwszeństwa do zaspokojenia się z nieruchomości przed wierzycielami osobistymi oraz skuteczność obciążenia wobec każdoczesnego właściciela nieruchomości.
Zgodnie z art. 777 kodeksu postępowania cywilnego tytułami egzekucyjnymi mogą być między innymi: ugoda przed mediatorem, orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych, akt notarialny, w którym właściciel nieruchomości albo wierzyciel wierzytelności poddał się egzekucji w celu zaspokojenia wierzyciela hipotecznego o ile wysokość wierzytelności podlegającej zaspokojeniu jest w akcie określona wprost albo oznaczona za pomocą klauzuli waloryzacyjnej.
Nadesłał:
nnbobak
|
Komentarze (0)