Firma » Finanse

Inwestorzy znów kupują (31.03.2009)

Inwestorzy znów kupują (31.03.2009)
Zobacz więcej zdjęć »
Dość naturalne jest, że po ostrej przecenie z wczorajszego dnia, dziś znaleźli się chętni do kupna akcji i rynek odrabia straty. Cztery tygodnie zwyżki na naszym parkiecie w świadomości inwestorów w bardzo dużym stopniu zatarły wspomnienia bessy.

Takie zachowanie jest tym bardziej naturalne, że wczoraj mieliśmy na naszym parkiecie dość skromne obroty, więc to wskazywało na korekcyjny charakter spadku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Odwrotnie jest natomiast w Ameryce. Tam wczorajszej sesji towarzyszyła większa niż dzień wcześniej aktywność inwestorów, co w połączeniu z faktem, że przez cały miniony tydzień obroty w trakcie zwyżki malały, nie tworzy dobrego wrażenia. Co przy tym ciekawe, zarówno nasz WIG, jak amerykański S&P 500, europejski DJ Stoxx 600 i MSCI EM obrazujący notowania na rynkach wschodzących znalazły się pod koniec minionego tygodnia w bardzo ważnych miejscach - przy silnych oporach. Dla WIG i DJ Stoxx 600 są to okolice ubiegłorocznych dołków, dla S&P 500 rejon dołka internetowej bessy, a dla MSCI EM górna granica wielomiesięcznej konsolidacji, w jakiej ten indeks tkwi od jesieni ubiegłego roku. Właśnie ten ostatni indeks ma aktualnie szanse przynieść najbardziej przydatne wskazówki. Nie tylko z racji technicznego obrazu, gdzie wybicie w górę z tak długiej konsolidacji musiałoby zaowocować trwalszym trendem zwyżkowym, ale także dlatego, że w rynkach rozwijających się, szczególnie w Chinach, ale też Indiach, inwestorzy upatrują forpoczty ożywienia gospodarczego. Dlatego uzasadnione jest, że będą zyskiwać wcześniej niż najbardziej dotknięte problemami państwa. Jeśli nie uda się wyjść górą z konsolidacji będziemy mieć natomiast sygnał świadczący o płaskiej korekcie wcześniejszego głębokiego spadku. Zresztą logika inwestowania zgodnie z trendem nakazuje właśnie taki scenariusz traktować jako podstawowy. Do zmiany zdania skłaniałoby dopiero korzystne dla posiadaczy rozstrzygnięcie na wykresie MSCI EM.

Z naszego punktu widzenia pozytywnie w krótkim terminie trzeba odbierać to, że chętni do kupna znaleźli się po dotarciu WIG do silnego wsparcia, jakim jest luka hossy z 23 marca. Nie została nawet naruszona, co świadczy o sile rynku. Wciąż jednak warto brać pod uwagę scenariusz, w którym najbliższy czas nasz parkiet spędzi w konsolidacji w szerokim paśmie wokół 25 tys. pkt. Dla S&P 500 też taką wizję można kreślić. Stabilizacja miałaby miejsce w rejonie 800 pkt. W tym czasie inwestorzy próbowaliby się przekonać, czy ich oczekiwania, na podstawie których indeksy zyskiwały w ostatnim czasie były prawidłowe. O nastrojach na parkietach i nastawieniu inwestorów i analityków świadczą też zalecenia, takie jak z Morgan Stanley, by pozbywać się akcji po tym, jak indeksy mocno ostatnio zyskały.

Dziś na rynkach 31 III 2009 r.

  •  Lutowa produkcja przemysłowa spadła w Korei o 10,3% r/r
  •  Lutowa stopa bezrobocia w Japonii podniosła się do 4,4%
  •  Lutowa liczba rozpoczętych budów w Japonii spadła o 24,9%
  •  Marcowe bezrobocie w Niemczech zwiększyło się o 69 tys., stopa bezrobocia wzrosła do 8,1%
  •  Szacunki marcowej inflacji CPI w strefie euro
  •  Bilans obrotów bieżących Polski w IV kw. 2008 r.
  •  Styczniowy indeks cen domów w USA S&P/Case Schiller
  •  Marcowy Chicago PMI w USA
  •  Marcowy indeks zaufania konsumentów w USA

Najważniejsze wydarzenia z 30 marca 2009 r.:

  •  Lutowa produkcja przemysłowa w Japonii spadła o 38,4% r/r
  •  Marcowy indeks PMI dla sprzedaży detalicznej w strefie euro podniósł się do 44,1 pkt, w Niemczech spadł do 44,4 pkt
  •  Lutowa liczba zaakceptowanych wniosków o kredyty hipoteczne w Wielkiej Brytanii podniosła się do 38 tys.
  •  Lutowa podaż pieniądza w Wielkiej Brytanii wzrosła o 18,7% r/r
  •  Marcowe indeksy zaufania konsumentów i przedsiębiorców strefy euro spadły do odpowiednio minus 34 pkt i minus 38 pkt
  •  Marcowy indeks aktywności przemysłowej oddziału Fed z Dallas wzrósł do minus 49%

Katarzyna Siwek
Expander



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »