Firma » Finanse
Inwestorzy znów kupują (31.03.2009)
Zobacz więcej zdjęć » |
Takie zachowanie jest tym bardziej naturalne, że wczoraj mieliśmy na naszym parkiecie dość skromne obroty, więc to wskazywało na korekcyjny charakter spadku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Odwrotnie jest natomiast w Ameryce. Tam wczorajszej sesji towarzyszyła większa niż dzień wcześniej aktywność inwestorów, co w połączeniu z faktem, że przez cały miniony tydzień obroty w trakcie zwyżki malały, nie tworzy dobrego wrażenia. Co przy tym ciekawe, zarówno nasz WIG, jak amerykański S&P 500, europejski DJ Stoxx 600 i MSCI EM obrazujący notowania na rynkach wschodzących znalazły się pod koniec minionego tygodnia w bardzo ważnych miejscach - przy silnych oporach. Dla WIG i DJ Stoxx 600 są to okolice ubiegłorocznych dołków, dla S&P 500 rejon dołka internetowej bessy, a dla MSCI EM górna granica wielomiesięcznej konsolidacji, w jakiej ten indeks tkwi od jesieni ubiegłego roku. Właśnie ten ostatni indeks ma aktualnie szanse przynieść najbardziej przydatne wskazówki. Nie tylko z racji technicznego obrazu, gdzie wybicie w górę z tak długiej konsolidacji musiałoby zaowocować trwalszym trendem zwyżkowym, ale także dlatego, że w rynkach rozwijających się, szczególnie w Chinach, ale też Indiach, inwestorzy upatrują forpoczty ożywienia gospodarczego. Dlatego uzasadnione jest, że będą zyskiwać wcześniej niż najbardziej dotknięte problemami państwa. Jeśli nie uda się wyjść górą z konsolidacji będziemy mieć natomiast sygnał świadczący o płaskiej korekcie wcześniejszego głębokiego spadku. Zresztą logika inwestowania zgodnie z trendem nakazuje właśnie taki scenariusz traktować jako podstawowy. Do zmiany zdania skłaniałoby dopiero korzystne dla posiadaczy rozstrzygnięcie na wykresie MSCI EM.
Z naszego punktu widzenia pozytywnie w krótkim terminie trzeba odbierać to, że chętni do kupna znaleźli się po dotarciu WIG do silnego wsparcia, jakim jest luka hossy z 23 marca. Nie została nawet naruszona, co świadczy o sile rynku. Wciąż jednak warto brać pod uwagę scenariusz, w którym najbliższy czas nasz parkiet spędzi w konsolidacji w szerokim paśmie wokół 25 tys. pkt. Dla S&P 500 też taką wizję można kreślić. Stabilizacja miałaby miejsce w rejonie 800 pkt. W tym czasie inwestorzy próbowaliby się przekonać, czy ich oczekiwania, na podstawie których indeksy zyskiwały w ostatnim czasie były prawidłowe. O nastrojach na parkietach i nastawieniu inwestorów i analityków świadczą też zalecenia, takie jak z Morgan Stanley, by pozbywać się akcji po tym, jak indeksy mocno ostatnio zyskały.
Dziś na rynkach 31 III 2009 r.
- Lutowa produkcja przemysłowa spadła w Korei o 10,3% r/r
- Lutowa stopa bezrobocia w Japonii podniosła się do 4,4%
- Lutowa liczba rozpoczętych budów w Japonii spadła o 24,9%
- Marcowe bezrobocie w Niemczech zwiększyło się o 69 tys., stopa bezrobocia wzrosła do 8,1%
- Szacunki marcowej inflacji CPI w strefie euro
- Bilans obrotów bieżących Polski w IV kw. 2008 r.
- Styczniowy indeks cen domów w USA S&P/Case Schiller
- Marcowy Chicago PMI w USA
- Marcowy indeks zaufania konsumentów w USA
Najważniejsze wydarzenia z 30 marca 2009 r.:
- Lutowa produkcja przemysłowa w Japonii spadła o 38,4% r/r
- Marcowy indeks PMI dla sprzedaży detalicznej w strefie euro podniósł się do 44,1 pkt, w Niemczech spadł do 44,4 pkt
- Lutowa liczba zaakceptowanych wniosków o kredyty hipoteczne w Wielkiej Brytanii podniosła się do 38 tys.
- Lutowa podaż pieniądza w Wielkiej Brytanii wzrosła o 18,7% r/r
- Marcowe indeksy zaufania konsumentów i przedsiębiorców strefy euro spadły do odpowiednio minus 34 pkt i minus 38 pkt
- Marcowy indeks aktywności przemysłowej oddziału Fed z Dallas wzrósł do minus 49%
Katarzyna Siwek
Expander
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)