Dom » Budownictwo
Jak dobrać drzwi wewnętrzne do stylu wnętrza?
Zobacz więcej zdjęć » |
Czym kierować się zatem podczas zakupów?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Drzwi wewnętrzne wymieniamy zazwyczaj raz na kilkanaście lat. Ich liczbę, wielkość i sposób otwierania wybieramy już na etapie budowy domu czy remontu mieszkania. Możliwa jest też późniejsza modyfikacja założeń początkowych, ale wymaga to nakładu pracy i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Inwestorzy decydują się zazwyczaj na jednoskrzydłowe drzwi uchylne, lecz możliwości jest więcej. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się, np. rozwiązania przesuwne – gdy dysponujemy małym metrażem i liczy się każdy metr, czy dwuskrzydłowe – jeśli zależy nam na dużym, wygodnym przejściu do garderoby czy spiżarni. Drzwi mogą różnić się też designem. Jakie modele sprawdzą się więc najlepiej we wnętrzach nowoczesnych, a jakie w klasycznych?
Wymieniamy drzwi – od czego zacząć?
Zanim wybierzemy się do sklepu, należy wykonać pomiar drzwi oraz otworu drzwiowego – sprawdzamy w obu przypadkach szerokość i wysokość, a także grubość murów. Dzięki temu będziemy mogli wybrać odpowiednią ościeżnicę, czyli ramę, na której umieszcza się skrzydło drzwiowe. Występuje ona w wersjach: standardowej – stała szerokość od 6 do 10 cm (należy dokupić w tym wypadku dekoracyjne elementy maskujące) i regulowanej – pozwala na dopasowanie do otworu. Istnieje również możliwość ukrycia jej w ścianie.
Jeśli nasze drzwi mają szerokość mniejszą niż 80 cm, warto rozważyć ich poszerzenie, aby wygodnie się z nich korzystało. Trzeba podjąć także decyzję o kierunku otwierania, gdyż ma to wpływ na możliwość późniejszej aranżacji pomieszczeń. Mamy do dyspozycji drzwi lewe lub prawe. Zastanówmy się też, czy potrzebujemy drzwi pełnych, czy może z przeszkleniami. Te drugie sprawdza się w pomieszczeniach, które chcemy dodatkowo doświetlić. Pamiętajmy także, że drzwi do łazienki muszą mieć otwór wentylacyjny. Co więcej, wszystkie zakupione wyroby powinny pasować do siebie pod względem designu i kolorystyki. Najprostszym sposobem na aranżacyjny sukces jest postawienie na wykończenie zbliżone do barwy posadzki lub okien. Można także bawić się kolorami i wybierać na zasadzie kontrastu, aby uzyskać oryginalny efekt. Zakup konkretnego produktu zależy w dużej mierze od stylu, w jakim planujemy urządzić dom.
Niewidoczne drzwi do nowoczesnych wnętrz
Projektanci coraz częściej tworzą minimalistyczne projekty wnętrz, w których drzwi są praktycznie niewidoczne. To trend, który zyskuje na znaczeniu. A więc jeśli rozważamy aranżację domu w stylu nowoczesnym, warto rozważyć tę opcję. – Specjalna konstrukcja skrzydła umożliwia jego zlicowanie z powierzchnią ościeżnicy ukrytej w ścianie. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność – tłumaczy Michał Andrzejak z POL-SKONE. – W ofercie POL-SKONE można znaleźć również drzwi z OŚCIEŻNICĄ KRYTĄ HARMONY, która nie wymaga skomplikowanego montażu. Możemy wybrać wersję malowaną w kolorze białym, czarnym lub wykończoną naturalnym fornirem drewnianym. Jeśli zależy nam jednak na idealnym dopasowaniu barwy skrzydła do ściany, warto zamówić je „surowe” w wersji do samodzielnego pomalowania. Dzięki temu zyskamy nieograniczone możliwości aranżacyjne – dodaje Michał Andrzejak. Pozostaje jeszcze wybór klamek. Najczęściej wybierane są one w takich kolorach jak: biały, czarny, złoty, srebrny, nikiel i mosiądz. Mogą mieć też różne kształty rozet i rękojeści – w tym wypadku warto zwrócić uwagę na proste formy. – Wobec tego sprawdzi się doskonale np. klamka PRIMAVERA, która ma nowoczesny wzór, pozbawiony zupełnie okrągłych elementów – podpowiada ekspert POL-SKONE.
Drzwi z czarną ościeżnicą do klasycznych wnętrz
W klasycznych wnętrzach króluje nieśmiertelne połączenie czerni i bieli. – Skrzydła drzwiowe w kolorze białym czy naturalnego drewna wyglądają fantastycznie w zestawieniu z ciemnymi dodatkami. Dlatego warto dobrać do nich czarne okucia drzwiowe, ościeżnice, a także dekory. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w pomieszczeniach tradycyjnych i w stylu Hampton – tłumaczy ekspert POL-SKONE. – Drzwi TIARA w kolorze białym w wersji z dekorem w czarnym aluminium na ościeżnicy DIN podkreślają idealnie piękno klasycznych wnętrz. Możemy wybrać również blachę czołową zamka magnetycznego oraz zawiasy DUO w kolorze czarnym, do czego idealnym dopełnieniem jest czarna klamka INVERNO – dodaje. Do czarnej ościeżnicy drzwiowej warto dobrać nietypowo czarne listwy przypodłogowe, dzięki którym aranżacja zyska jeszcze większą wyrazistość. Pamiętajmy, że stylizowane wyposażenie wnętrz pięknie komponuje się z prostymi formami drzwi, a więc wcale nie musimy wybierać skrzydeł z misternymi żłobieniami, aby wnętrze zyskało blichtr glamour.
Trudno wyobrazić sobie dom czy mieszkanie bez drzwi wewnętrznych. Producenci oferują rozwiązania o różnorodnym designie i kolorystyce, a więc każdy znajdzie produkt skrojony do swoich upodobań estetycznych. Jeśli zależy nam szczególnie na parametrach akustycznych, wybierzmy model z wypełnieniem z płyty pełnej, wyposażony dodatkowo w uszczelkę opadającą. Taka konstrukcja pozwala bowiem osiągnąć izolacyjność akustyczną na poziomie Rw=27 dB.
***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Proline, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: www.facebook.com/dobrymontaz/
Nadesłał:
Drier
|
Komentarze (0)