Gospodarka » Maszyny

Jak napełnia się silosy BIN?

Jak napełnia się silosy BIN?
Zobacz więcej zdjęć »
Silosy są budowlami dedykowanymi magazynowaniu materiałów sypkich. W gospodarstwie rolnym służą przede wszystkim do przechowywania zbóż, ale także na przykład pasz. Bardzo dużą popularnością cieszą się silosy typu BIN.

Charakteryzują się one konstrukcją opartą na walcu, czyli posiadają płaskie dno. Płaszcz silosu wykonuje się z ocynkowanej blachy. Dodatkowo konstrukcję wzmacnia się specjalnymi pierścieniami (z wyjątkiem silosów o pojemności 10 i 20 ton). Perforowane dno wspiera się na betonowych wspornikach, które rozmieszczone są na fundamencie. Silosy o pojemności 2200 ton osadzane są natomiast na odpowiednio skonstruowanym stalowym ruszcie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Silosy BIN znacznie różnią się między sobą rozmiarami i pojemnością. Ich ładowność mieści się w granicach podanych w poprzednim akapicie - od 10 do 2200 ton pszenicy. W polskich gospodarstwach rolnych, które w większości kwalifikują się do małych lub średnich, zazwyczaj można spotkać BINy o ładowności do 200 ton.

Warto podkreślić, że montaż silosu, który jest, jak wspomniano, budowlą, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. BINy są instalowane na otwartym terenie, przy czym trzeba spełnić warunki stawiane przez przepisy (dotyczące m.in. odległości od budynków, miejsc przechowywania nawozów organicznych, linii energetycznych itp.).

Ładowność BINa jest głównym czynnikiem determinującym sposób jego napełniania. Do załadunku i rozładunku takiego ogromnego zbiornika jest bowiem potrzebne specjalne urządzenie. Wartością graniczną jest tutaj 200 ton. Jeżeli silos ma taką właśnie lub mniejszą pojemność, można zastosować dmuchawę do zboża. Powyżej 200 ton trzeba już użyć przenośnika kubełkowego.

Dmuchawa do zboża jest w stanie podawać zboże zarówno w pionie, jak i w poziomie, a także pod różnymi kątami, ale wtedy trzeba się liczyć ze spadkiem wydajności. Inna nazwa tej maszyny to przenośnik pneumatyczny, gdyż wykorzystywany jest tutaj mechanizm ssąco-tłoczący. Na wydajność dmuchawy wpływ ma także wysokość i odległość, na jakie ma być przeniesione ziarno, a także rodzaj i wilgotność zboża.

Przenośnik kubełkowy (czerpakowy) jest znacznie droższy, ale też wydajniejszy - nawet do 120 ton na godzinę, podczas gdy dmuchawa osiąga kilka, rzadko 10 ton na godzinę.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »