Zdrowie » Medycyna

Jak oczyścić zatruty umysł?

Jak oczyścić zatruty umysł?
Zobacz więcej zdjęć »
- podpowiada Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa. Mózg ludzki stanowi ok. 2% wagi ciała, ale pobiera aż 20% energii i ok. 25% tlenu dostarczanego naszemu organizmowi. Tkanka mózgu wymaga stałych, łatwo dostępnych źródeł energii: węglowodanów, białka,

Prawidłowa działalność układu nerwowego zależy od odpowiedniego zaopatrzenia w tlen i niezbędne składniki odżywcze. Jeśli człowiek wprowadza do organizmu substancje toksyczne - alkohol, narkotyki,  leki czy inne, zaburza tę prawidłowość, narażając swój mózg na poważne zaburzenia, a nawet trwałe uszkodzenia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeciętny, 250 ml drink usuwa z organizmu około litra wody. Wraz z nią wydalane są pierwiastki niezbędne do równowagi elektrolitycznej – magnez, sód, potas, wapń. Alkohol niszczy glikogeny znajdujące się w wątrobie i wydala je w postaci glukozy. Produkty przemiany w postaci aldehydu octowego przemieszczają się do wszystkich komórek ciała, także do mózgu. Jest to najbardziej toksyczny związek powstający w wyniku utleniania alkoholu. Jeśli wątroba nie rozłoży go do końca, zamieniając na bezpieczniejszy kwas octowy, to będzie on powodował objawy typowe dla zatrucia i zwiększał ryzyko uszkodzenia mózgu.

W klinice Wolmed leczenie zatrucia wywołanego (najczęściej) alkoholem rozpoczyna się zwykle przez detoksykację. Jest to oczyszczanie organizmu ze zbędnych substancji powstałych w procesach utleniania, „zmiatanie” wolnych rodników np. nadtlenku wodoru, usuwanie metabolitów powstałych podczas spalania alkoholu, w tym najgroźniejszych - octanów aldehydowych. Odbywa się to poprzez wymuszoną diurezę (wydzielanie moczu). Uzupełnia się również substancje niezbędne do przywrócenia równowagi elektrolitowej organizmu, poziomu jonów potasu, sodu, magnezu. Podawane są kroplówki z krystaloidami, glukozą, płynem Ringera i witaminami. Oczyszczanie organizmu odbywa się przynajmniej przez trzy doby. W tym czasie pacjent przebywa na sali detoksykacyjnej, pod ścisłą opieką pielęgniarek i lekarza. Po odtruciu, wielu chorych czuje duży dyskomfort. Organizm domaga się stałej dawki toksyny i reaguje bólami mięśni, brzucha, wymiotami, bezsennością i ogólnym złym samopoczuciem. W tym momencie lekarze aplikują odpowiednie środki pomagające zwalczyć kryzys – przeciwwymiotne, objawowe, elektrolity, witaminy i glukozę, szczególnie ważną dla kondycji mózgu. W wielu wypadkach trzeba zapobiec delirium, które ogólnie wynika z awitaminozy spowodowanej uzależnieniem. Dla zagrożonych, po długim piciu, w tzw. „ciągach” stosuje się leki oczyszczające mózg z toksyn, z którymi już nie radzi sobie wątroba, nerki i inne organy. W zwykłych warunkach, bez pomocy lekarza śmiertelność w przypadku delirium wynosi ok. 15 procent. W warunkach szpitalnych mieści się w granicach 0,1 procenta.

 

Każdy pacjent przed przystąpieniem do detoksykacji poddawany jest standardowym badaniom: oznaczenia poziomu alkoholu, morfologii krwi, ocenę wydolności wątroby, badaniu moczu, EKG zaburzeń wodno-elektrolitowych i metabolicznych.    Po tych farmaceutycznych działaniach, następuje właściwa terapia. Pacjent uczy się czym jest choroba alkoholowa, jakie przemiany zachodzą w organizmie, jak dbać o higienę życia psychicznego aby nie ulegać pułapkom nałogu. Uczy się właściwej diety, relaksu, aktywności fizycznej i intelektualnej. Przede wszystkim zaś pod opieką psychologa próbuje porządkować swoje priorytety. Analizuje relacje w domu, w pracy, wśród przyjaciół. Ocenia straty i spustoszenia, jakie w jego życiu poczynił alkohol czy inne środki toksyczne. Niezależnie od stanu zaawansowania nałogu, każdy uzależniony musi zaczynać swoje życie od nowa – bez protezy, jaką był alkohol, narkotyk, leki. Opuszcza ośrodek czysty i wyposażony w argumenty do trzeźwości. Warto, aby jeszcze przez pewien czas pozostawał pod opieką swojego lekarza lub grupy terapeutycznej.

 

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »