Dom » Budownictwo
Jak ogrodzić posesję
Zobacz więcej zdjęć » |
Z prawnego punktu widzenia najodpowiedniej jest stronić od ogrodzeń o wysokości ponad 2,2 metra, bowiem wymagają one dodatkowej zgody z wydziału architektury. Zgłosić trzeba również chęć wykonania płotu od strony ulicy, torów oraz innych miejsc publicznych. Niedozwolone jest również zakańczanie płotów poniżej 1,8 metra ostrymi elementami. Oprócz formalnych ustaleń ograniczają nas już jedynie wena twórcza i fundusze. A jakie mamy możliwości?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jedną z alternatyw są rozwijane siatki, o różnorodnej szerokości oczek, wykonane z drutu lub plastiku, zgrzewane lub plecione - asortyment jest dość szeroki. By ustawić takie ogrodzenie, powinno się co mniej więcej 2,5 metra zabetonować słupek w fundamencie zagłębionym w gruncie na ok. 0,6 metra, pamiętając przy tym o dodatkowych słupkach narożnikowych i słupkach stabilizujących, które pomogą później lepiej naprężyć siatkę. Kiedy słupki stabilnie zostaną utwierdzone w podłożu wówczas rozciąga się w trzech miejscach drut naciągowy i na wszystko kładzie się siatkę, właściwie ją napinając oraz mocując do drutu. Jest to jedna z najprostszych i najtańszych metod grodzenia, jednak jednocześnie mało wyszukana stylistycznie. Zamiast rozwijanej siatki między słupkami wolno położyć ogrodzenia panelowe, są one skonstruowane z grubszego drutu, zgrzewanego ze sobą, przez co płot staje się trwalszy.
Innym rodzajem ogrodzenia jest dalej popularny płot drewniany. Słupki tworzą grubsze belki, które montowane są w ziemi przy pomocy metalowych uchwytów ze szpicem, które wbija się w ziemię – tworzą one jednocześnie osłonę między drewnem a ziemią, lub przy pomocy kątownika przytwierdzane są do betonowego fundamentu w gruncie. Pomiędzy słupkami poziomo w dwóch miejscach instaluje się dwie cieńsze belki, na które nakłada się sztachety.
Coraz rzadszym rozwiązaniem są ogrodzenia z samego betonu; w słupki ze szczelinami, kładzie się z góry gotowe betonowe elementy. Z pewnością jest to rozwiązanie trwałe, jednakże mało przyjemne dla oka.
Popularniejszą tymczasem metodą są konstrukcje łączące np. drewno i beton, tj. stawia się słupki betonowe lub klinkierowe cokoły a między nimi płotek drewniany. Nierzadko między słupkami robi się podmurówkę o wysokości do 0,6 metra, co również chroni płot przed niszczącym działaniem ziemi. Drewniane sztachetki można podmienić też gotowymi panelami z PCV lub ogrodzeniem metalowym - odlewanym z form lub kutym przez kowala. Niezwykle często pojawiają się płoty wykonane wyłącznie ze stali, których kunszt rzemiosła artystycznego zachwyca nawet w największym stopniu wybrednych lokatorów. Ze wszystkich opcji tenże właśnie materiał zyskuje współcześnie największe uznanie. Wytrzymałość i elegancja, które gwarantują profile stalowe, stanowią wyróżnik spośród pozostałych materiałów.
Jak wybrać wariant ogrodzenia? Jedna z firm, której działalnością i specjalnością są montowane ogrodzenia i bramy ze stali w Nysie, uczula: „Powinno kierować się po pierwsze trwałością i poczuciem estetyki, ogrodzenie ma tworzyć dopełnienie architektury domu, wobec tego powinno z nim współgrać. Ogrodzenie powinno być również funkcjonalne, powinno dawać nam wrażenie intymności, ochraniać przed hałasami, brudem, spełniać warunki ochronne”.
Nadesłał:
koszykart
|
Komentarze (0)