Firma » Praca

Jak pracodawcy mogą ułatwić mamom powrót do pracy?

Jak pracodawcy mogą ułatwić mamom powrót do pracy?
Zobacz więcej zdjęć »
• Tylko 1/3 mam dzieci w wieku do lat 3 wraca do pracy (1) • 22% mam dzieci w wieku od 1 do 3 lat obawia się utraty pracy lub tego, że nie poradzą sobie z obowiązkami zawodowymi po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim (2)

Jak pracodawca może pomóc mamom łagodnie wrócić do pracy i co zrobić, żeby mama po powrocie do obowiązków zawodowych dalej była blisko dziecka? Doradzają Eyal Litwin, dyrektor generalny Adgar w Polsce oraz Maria Januszewska-Cijka, dyrektor przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia, które znajduje się w kompleksie biurowym Adgar.

 Powrót do pracy dla mamy, która niedawno urodziła dziecko, bardzo często wiąże się ze stresem. Powoduje go nie tylko rozłąka z maluchem, ale także fakt, że po długim czasie trzeba się zmierzyć z nowymi obowiązkami, nauczyć czegoś nowego lub przystosować do zmian, które zostały wprowadzone podczas nieobecności w firmie. Co może zrobić pracodawca, aby pomóc kobietom pogodzić bycie pracownikiem i mamą? W jaki sposób ułatwić im odnalezienie się w nowej dla nich roli po urlopie macierzyńskim?

Zadaniowy czas pracy lub krótszy etat

Mamy, które przed urodzeniem dziecka pracowały na etacie, po powrocie z urlopu macierzyńskiego mogą pomyśleć o zmianie trybu pracy np. na zadaniowy. Pozwoli to uniknąć codziennej obecności w biurze od 9.00 do 17.00, gdyż mama nie będzie rozliczana z liczby przepracowanych godzin tylko z wykonanych zadań. Jednocześnie umożliwi jej to spędzanie większej ilości czasu z dzieckiem, co sprawi jej nie tylko satysfakcję, ale zwiększy również efektywność. Dobrym rozwiązaniem zaraz po powrocie z urlopu macierzyńskiego może być także praca na część etatu np. na pół lub 3/4. Pozwoli to na łagodny powrót mamy do obowiązków oraz stopniowe wydłużanie czasu rozłąki z maluchem.

Praca z domu

Inną możliwością jest praca z domu, tzw. home office. Jest to opcja dla matek, które z jakiś powodów nie mogą lub na razie nie chcą rozstać się z dzieckiem, lub nie ma innej osoby, która mogłaby się nim zaopiekować. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie wymaga od mamy dużej samokontroli i mobilizacji, by przebywając w domowym zaciszu z dzieckiem na ręku, skupić się także na pracy np. przed monitorem komputera. Przy uzgodnieniu takiego rozwiązania pracodawca powinien dostarczyć mamie sprzęt potrzebny do wykonania pracy, np. komputer.

Ruchome godziny pracy

Bardzo często pracodawcy zgadzają się na ruchome godziny pracy mam, by nie musiały one być obecne w firmie w sztywnych ramach czasowych, np. od 8.00 do 16.00. Można uzgodnić z pracodawcą zmianę godzin pracy tak, by łatwiej było opiekować się maluchem. Dzięki temu, przychodząc do pracy np. o godzinę wcześniej, mama będzie mogła wyjść na tyle wcześnie, by zdążyć odebrać dziecko przed zamknięciem żłobka czy przedszkola lub zastąpić babcię czy nianię w opiece nad pociechą.

Przedszkole w miejscu pracy

Istnieją budynki biurowe, które znajdują się bardzo blisko przedszkola, lub w których przedszkole jest jednym z najemców. Dzięki temu rozłąka z dzieckiem nie będzie tak długa, jak w przypadku, gdy musimy je odwieźć do przedszkola znajdującego się daleko od miejsca pracy. Dodatkowo mama ma świadomość, że zostawia swoją pociechę pod najlepszą opieką i cały czas jest w pobliżu, co powoduje, że jest spokojniejsza i łatwiej może skupić się na służbowych obowiązkach. Pracodawca może także zaoferować zatrudnionym pokrycie kosztów przedszkola w ramach benefitów pozapłacowych. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron ze względów podatkowych.

„Rodzice dzieci, którzy pracują nieopodal naszego przedszkola lub wręcz w tym samym budynku, bardzo cenią sobie jego bliskość przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu dojazdu do pracy podczas porannego odwożenia dziecka do przedszkola i przy okazji odbierania dziecka po południu. Rodzice mają także możliwość odwiedzenia dziecka w przedszkolu w ciągu dnia. Łatwiej jest im także wyjść z pracy na godzinkę, by przyjść np. na przedstawienie z okazji zbliżającego się Dnia Matki, w którym gra ich dziecko” – powiedziała Maria Januszewska-Cijka, dyrektor przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia znajdującego się w budynku Adgar Plaza B w dzielnicy biznesowej na warszawskim Mokotowie.

Kompleks biurowy Adgar usytuowany w centrum biznesowym na Mokotowie w Warszawie składa się z budynku Adgar Business Centre o powierzchni 11 600 m2 oraz dwóch nowych 10-piętrowych budynków klasy A: Adgar Plaza A i B o łącznej powierzchni 27 000 m2. Wszystkie trzy budynki tworzą razem nowoczesny, dobrze wyposażony kompleks biurowy o całkowitej powierzchni najmu wynoszącej 39 000 m2 zapewniający warunki sprzyjające efektywnej pracy.

Kompleks najwyższej jakości budynków biurowych Adgar to doskonała lokalizacja do prowadzenia biznesu, oferująca wartość dodaną dla najemców. Mogą oni korzystać z nowoczesnego i doskonale wyposażonego Centrum Konferencyjnego Adgar Plaza mieszczącego około 300 osób, centrum sportowo-rekreacyjnego Calypso Fitness Club z odnową biologiczną, siłownią, basenem, salami fitness, spa i kortami do gry w squasha, restauracji, kawiarni oraz centralnej serwerowni o najwyższym standardzie bezpieczeństwa. Jest to jeden z nielicznych kompleksów biurowych w Polsce, w którym znajduje się przedszkole.


Adgar Investments & Development Ltd. to spółka publiczna działająca w sektorze nieruchomości notowana na giełdzie papierów wartościowych w Tel Awiwie. Należy ona do Grupy Zur Shamir, jednego z wiodących holdingów działających w branży finansowej, ubezpieczeniowej i nieruchomości. W 1994 roku Grupa Zur Shamir kupiła firmę Adgar Investments & Development Ltd., a następnie przekształciła ją w wyspecjalizowaną spółkę działającą na rynku nieruchomości zarówno w Izraelu, jak i na rynkach międzynarodowych.

Firma Adgar Investments & Development Ltd. zarówno bezpośrednio, jak i za pomocą swoich przedstawicielstw, inwestuje w rentowne aktywa nieruchomościowe, głównie powierzchnie biurowe, zlokalizowane w Izraelu oraz za granicą. Firma działa na terenie Izraela, Kanady, Belgii i Polski. Obecnie spółka posiada 31 nieruchomości o łącznej powierzchni 305 000 m2.

W Polsce Adgar działa za pośrednictwem spółek córek o nazwach Adgar Postępu sp. z o.o., Real Estate Solutions Sp. z o.o. sp. k. oraz Adgar BCI Sp. z o.o. sp. k. Do projektów zrealizowanych przez firmę zalicza się projekty biurowe: Konstruktorska oraz Adgar Business Centre o łącznej powierzchni 19 200 m2 zlokalizowane w Warszawie. Obecnie firma jest zaangażowana w realizację najnowocześniejszego kompleksu biurowego w Warszawie, czyli Adgar Plaza o całkowitej powierzchni 27 000 m2, który łącznie z Adgar Business Centre tworzy kompleks Adgar wyposażony w wyjątkową infrastrukturę sprzyjającą pracy oraz rekreacji. Kompleks Adgar jest dogodnie usytuowany w centrum biznesowym w dzielnicy Mokotów.

Więcej informacji na temat kompleksu Adgar pod adresem: www.adgar.pl

Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia to najwyższej klasy placówki edukacyjne dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Priorytetem są radość dzieci i zadowolenie rodziców. Przedszkola działają w oparciu o najlepsze wzorce, wieloletnie doświadczenie i sprawdzone procedury.

W 1996 r. została założona Zielona Ciuchcia, jedno z pierwszych niepublicznych przedszkoli w Warszawie. W 2011 r. została zmieniona nazwa firmy na Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia. Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia mają swoje placówki na Bemowie, w Wilanowie, we Włochach, w Ursusie, na Ursynowie, na Białołęce, w Śródmieściu, na Mokotowie,  w Jabłonnie, Pruszkowie i Józefosławiu. 1 września 2012 r. została otwarta również Szkoła Podstawowa Gaudeamus na Bemowie, a 1 września 2013 r. – rusza druga placówka w Józefosławiu.Autorski program dydaktyczno-wychowawczy gwarantuje najlepsze przygotowanie do dalszej nauki w szkole.

Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia oferują szeroki wachlarz zajęć dodatkowych pozwalający na odkrywanie indywidualnych zainteresowań, predyspozycji i talentów każdego dziecka. Zajęcia dodatkowe prowadzą sprawdzeni instruktorzy – specjaliści w poszczególnych dziedzinach. Szczególna uwaga jest zwracana na codzienną naukę języka angielskiego, w tym zajęcia z native speakerem. W soboty są prowadzone treningi piłki nożnej, zajęcia nauki i doskonalenia pływania. Organizowane są olimpiady sportowe i turnieje szachowe. Zimą dzieci mogą uczęszczać do szkółki narciarskiej.

Kadra pedagogiczna Pomarańczowej Ciuchci to ponad 150-osobowy zespół młodych, wykształconych, kreatywnych i pełnych pasji nauczycieli. Wykorzystują oni najnowsze programy, koncepcje i metody pracy gwarantujące opiekę, wychowanie i nauczanie na najwyższym poziomie. W skład zespołu wchodzą również specjaliści z innych dziedzin: metodyk, psycholog, logopeda oraz dietetyk. Na terenie przedszkola dzieci objęte są bezpłatną opieką medyczną lekarza pediatry i higienistki.

Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia charakteryzują się najwyższym standardem wyposażenia, a także ogromną dbałością o bezpieczeństwo dzieci. Każde przedszkole posiada nowoczesny plac zabaw z ogrodem. Grupy liczą od 10 do 18 dzieci, co gwarantuje dziecku najlepszy rozwój i poziom opieki. Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia dbają o prawidłowe żywienie dzieci, dysponują nowoczesnym i bezpiecznym zapleczem gastronomicznym.

Priorytetem w Przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia jest dobra adaptacja dziecka w przedszkolu, dlatego w każdą sobotę, w godz. 10:00-12:00 rodzice z dziećmi w wieku od 1 do 4 lat mogą uczęszczać na zajęcia adaptacyjne – Mała Ciuchcia. Dzięki dobrej adaptacji dziecko łatwiej rozstaje się z rodzicami, zawiera pierwsze przyjaźnie, czuje się w przedszkolu bezpiecznie.

Więcej informacji na temat przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia pod adresem: http://www.pomaranczowa-ciuchcia.pl/

[1]Badania opracowane przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie marki Bebilon w marcu 2011 r, która jest patronem akcji "Mama wraca do pracy". Wzięło w nim udział 23 tys. matek dzieci poniżej trzeciego roku życia, http://praca.interia.pl/news-do-pracy-wraca-tylko-1-3-matek,nId,722787

[2] Badanie opracowane przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie marki Bebilon w kwietniu 2010 roku. W badaniu wzięło udział ponad 10 tysięcy mam dzieci w wieku do 3 lat oraz kobiet w ciąży, www.bebilon.pl/oldbebilon/mama_wraca_do_pracy/jak_polskie_mamy_wracaja_do_pracyRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Questia Sp. z o.o. Communications Management Consultants
http://www.questiapr.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »