Dom » Ogrody

JAK RADZIĆ SOBIE Z MCHAMI I POROSTAMI NA NAWIERZCHNI?

JAK RADZIĆ SOBIE Z MCHAMI I POROSTAMI NA NAWIERZCHNI?
Zobacz więcej zdjęć »
Ogród to nie tylko piękna i różnorodna roślinność. To także zadbane i estetyczne nawierzchnie wolne od zabrudzeń lub zazielenień spowodowanych mchami i porostami.

Stale zacienione miejsca ogrodu i okolice stawów czy oczek wodnych, to warunki sprzyjające rozwojowi mchów i porostów. Zjawisko pogłębiają również coraz cieplejsze zimy z temperaturami utrzymującymi się nieco powyżej zera. W efekcie stosunkowo szybko (nawet po jednym sezonie), nawierzchnia może nabierać w niektórych miejscach brudnozielonego koloru. Czy można spowodować, aby ścieżki wyglądały jednakowo ładnie w każdej części ogrodu? Tak, ale warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu i zakupu materiałów na taras, podjazd, ścieżki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Mądry przed szkodą

Jeśli chcemy, aby nasze ścieżki były jednakowo ładne nie tylko od południowej strony działki, ale również od północnej, gdzie słońca jest znacznie mniej – powinniśmy już przy planowaniu nawierzchni zdecydować się na kostkę brukową impregnowaną fabrycznie. Chociaż każda kostka renomowanych producentów spełnia wymagania dotyczące niskiej nasiąkliwości – fabryczna impregnacja daje nam produkt do zadań specjalnych. Zaletą produktów zabezpieczanych na etapie procesu produkcji (jak np. System Czystej Nawierzchni firmy Buszrem) jest większa odporność na czynniki atmosferyczne, a w efekcie utrudnienie rozwoju mchów i porostów. Można również wykonać samodzielnie impregnację powierzchniową. Jednak w tym przypadku dobrze jest starannie wybrać produkt o najlepszych technologicznie właściwościach (najtrwalsze są impregnaty polimerowe).



Dbamy o czystość

Drugi niezbędny warunek to dbanie o czystość. Nie powinniśmy dopuszczać, aby na kostce zalegały liście czy igliwie, które będą utrzymywać wilgoć. O ile standardowo wystarczy 2, 3 razy w roku zmywać i czyścić nawierzchnię (uzupełniając fugi czystym piaskiem kwarcowym), o tyle nawierzchnię narażoną na występowanie zazielenień warto czyścić raz na kwartał, a nawet częściej – na przykład co 2 miesiące. Wymaga to oczywiście regularnego wkładania nieco wysiłku w pielęgnację kostki.



Ostrożnie z chemią

Pomysł „pójścia na skróty” w temacie czyszczenia nawierzchni może pojawić się zwłaszcza wiosną, gdy samo przygotowanie ogrodu do nowego sezonu wymaga dużo pracy. W marketach budowlanych bez trudu dostaniemy szereg środków chemicznych skutecznie usuwających z ogrodu chwasty – w tym również służące do likwidacji mchów. Tylko jak zareagują na nią rośliny w ogrodzie - zwłaszcza w ogrodzie zadbanym, z różnorodną i starannie pielęgnowaną roślinnością? Tego do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego lepiej decydować się na chemiczne rozwiązania tylko w ostateczności. A odrobina pracy pozwoli cieszyć się estetyczną nawierzchnią w pięknym i zadbanym ogrodzie.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nota bene

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »