Firma » Praca
Jak sporządzić umowę cywilnoprawną, by nie była umową o pracę
Bezpieczniej jest skorzystać z pomocy prawnika lub z gotowych szablonów umów dostępnych w internecie. Trzeba być jednak uważnym - nie każdy dokument opublikowany w sieci jest zgodny z aktualnymi wymogami prawnymi. Dlatego warto korzystać z godnych zaufania źródeł takich jak portale prawne.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Podstawa prawna
Rozróżnienie wspomnianych wyżej dwóch rodzajów umów jest niezwykle istotne, gdyż umowy o pracę są regulowane w przepisach Kodeksu Pracy, natomiast umowy zlecenia i o dzieło regulowane są w przepisach Kodeksu Cywilnego. Wiedzę tą posiadać powinni zarówno pracodawcy jak i pracownicy, by w razie jakichkolwiek problemów ze współpracą móc oprzeć się na właściwych przepisach.
Problematyczne zapisy
Jednym z kluczowych aspektów jest jednoznacznie określenie podporządkowanego zleceniobiorcy, czyli wykonawcy dzieła, pod zleceniodawcę. Jest to jedna z najważniejszych cech wskazujących na „ukrytą” umowę o pracę. Kolejnym elementem są zapisy, które mogą uprawniać zleceniobiorcę do płatnych urlopów wypoczynkowych czy innych postanowień wynikających z Kodeksu Pracy.
Kolejnym ważnym elementem, którego unikanie pozwoli na takie sporządzenie umowy zlecenie czy umowy o dziełu, aby ta nie była brana za umowę o pracę, jest zawierania takich umów cywilnoprawnych z pracownikami, którzy na podstawie umowy o pracę wykonywali pewne czynności jako pracownicy firmy, a aktualnie pracują na zlecenie posiadając ten sam zakres obowiązków, a także zawierania z własnym pracownikiem w tym samym okresie umowy o pracę i umowy zlecenia na wykonywanie tych samych czynności.
Ostatnim elementem niepożądanym jest wyznaczanie w umowie czasu wykonania usługi. Umowa zlecenie mówi nam, do kiedy ma być dane zlecenie wykonane, a nie w których godzinach ma być ono wykonywane.
Nadesłał:
nnbobak
|
Komentarze (0)