Zdrowie » Medycyna
Jak spożywać len mielony?
Len mielony i jego właściwości
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Len mielony do doskonale znane każdemu z nas siemię lniane w postaci zmielonej. Nasiona lnu znalazły swoje stałe miejsce w niejednej kuchni, a wszystko to za sprawą bogactwa znajdujących się w nich składników oraz związków, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie.
Siemię lniane jest doskonałym źródłem białka, magnezu, żelaza, cynku i steroli oraz kwasów organicznych. Co więcej, jedna łyżka lnu mielonego zawiera 3 g błonnika! Jednakże za jego zdecydowanie najcenniejszy składnik należy uznać olej zawierający glicerydy kwasów nienasyconych, takie jak np. enzymy linolowe. To właśnie one są odpowiedzialne za procesy przemiany materii oraz wzmacnianie struktur błon komórkowych.
Len jako środek leczniczy stosowany może być zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Został on także doceniony w przemyśle kosmetycznym, gdzie coraz to częściej staje się głównym składnikiem kremów do ciała, balsamów czy odżywek do włosów.
Zastosowanie lnu mielonego
• Len mielony jest produktem wspomagającym układ trawienny. To niezwykle skuteczny środek w walce z chorobą wrzodową, jak i w jej profilaktyce. Co więcej, olej zawarty w siemieniu lnianym pełni funkcję ochronną błony śluzowej przełyku, żołądka oraz jelit przed działaniem kwasu solnego.
• Jest także stosowany przy zaparciach oraz biegunkach, ponieważ dzięki dużej zawartości błonnika działa regulująco oraz ułatwia wypróżnianie.
• Len jest środkiem korzystnie wpływającym na proces odchudzania. Błonnik w nim zawarty zapewnia długotrwałe uczucie sytości oraz usprawnia procesy trawienne.
• Osoby borykające się z problemami cholesterolowymi powinny włączyć len do swojej codziennej diety, gdyż zawiera on cenne dla zdrowia kwasy nienasycone omega-3, które pozwalają zmniejszyć poziom złego cholesterolu.
• Chcąc odżywić swoje włosy oraz zabezpieczyć je przed promieniowaniem UV, warto sięgnąć po kosmetyki lub maseczki na bazie właśnie siemienia lnianego, które działają nawilżająco i ochronnie.
W jaki sposób spożywać len mielony?
Len mielony może być spożywany na wiele sposobów, zarówno w formie pitnej oraz jako dodatek i składnik wielu dań.
• Odwar z siemienia lnianego mielonego
1 łyżkę lnu zalewamy szklanką letniej wody i gotujemy pod przykryciem przez 15 minut. Po upływie określonego czasu całość zostawiamy do wystudzenia i przecedzamy. Tak przygotowany napój zaleca się spożywać 2 razy dziennie po pół szklanki.
• Napar z lnu mielonego
Sposób przygotowania jest podobny jak w przypadku odwaru. Len mielony należy zalać wrzącą wodą oraz pozostawić na ok. 10-15 minut.
• Kisiel z siemienia lnianego
3 łyżeczki lnu zalewamy przegotowaną wodą, a następnie pozostawiamy na godzinę.
• Len jako dodatek do wielu dań
Możemy spożywać go wraz z np. jogurtem lub owsianką. Len z powodzeniem zastępuje również jajka potrzebne do zrobienia ciasta czy pulpetów. Aby otrzymać pożądaną mieszankę należy zmieszać 1 łyżkę zmielonych ziaren lnu z 3 łyżkami wody.
Nadesłał:
NoweArtykuły
|
Komentarze (0)