Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Jak sprawdzić biuro podróży

Jak sprawdzić biuro podróży
Zobacz więcej zdjęć »
Co roku wraz z nadejściem sezonu wakacyjnego z branżą turystyczną żegnają się kolejni touroperatorzy. Powodem są kłopoty finansowe, w które popadają nie tylko nowe firmy, ale też znane i popularne biura podróży z wieloletnim doświadczeniem.

W takiej sytuacji najbardziej pokrzywdzeni są oczywiście konsumenci, którzy skorzystali z oferty bankruta - niektórzy mają problemy z powrotem do kraju z zagranicznych wojaży, inni nie mogą nawet wyjechać, choć wpłacili już całą kwotę za wymarzone wakacje. Aby uniknąć takiej sytuacji warto dowiedzieć się, jak sprawdzić biuro podróży jeszcze przed podpisaniem umowy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link Buildingu



 

Sposobów jest kilka. Po pierwsze warto ustalić czy firma posiada wszystkie uprawnienia i czy znajduje się w rejestrze legalnie działających organizatorów lub pośredników turystycznych. W tym celu należy zadzwonić do Urzędu Marszałkowskiego właściwego dla województwa, na terenie którego zarejestrowana została firma.

Bardzo ważne jest także ubezpieczenie biura podróży. Wysokość i rodzaj ubezpieczenia oraz czas, do kiedy ono obowiązuje można samodzielnie za darmo sprawdzić na stronie www.turystyka.gov.pl podając nazwę lub KRS firmy.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie aktualnej sytuacji finansowej biura podróży. Sprawa jest prosta w przypadku firm, które przystąpiły do programu „Rzetelna Firma”. Podmioty te mają na swoich witrynach internetowych link do pełnego raportu finansowego. Raport ten generowany jest codziennie, zatem można na bieżąco sprawdzać kondycję biura.

Touroperatora, który nie posiada certyfikatu „Rzetelna Firma” sprawdzić można w Krajowym Rejestrze Dłużników. Jeżeli znajduje się na czarnej liście, klient ma prawo dostępu do informacji takich jak: wysokość i rodzaj zaległych zobowiązań, aktualne zobowiązania, ogólna sytuacja finansowa przedsiębiorcy. Niestety, taki wyciąg z bazy KRD nie jest już darmowy. Sprawdzenie jednego biura podróży kosztować będzie klienta 69zł. Warto jednak zapłacić taką kwotę, by upewnić się, że organizator wycieczki jest wypłacalny.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »