Firma » Finanse

Jak wybrać najkorzystniejszą lokatę?

Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż złożenie pieniędzy na lokacie. Tymczasem już nawet pobieżna analiza ofert może nas przyprawić o niemały zawrót głowy.

Banki proponują nam lokaty krótko- i długoterminowe, różniące się wysokością oprocentowania oraz wkładem minimalnym. Co należy wziąć pod uwagę, aby lokata była dla nas jak najbardziej korzystna?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Kwota depozytu

Lokata jest jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków formą oszczędzania. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że zysk z lokaty, nawet jeśli nie jest duży, w większości przypadków jest pewny. Osoby, które decydują się na złożenie depozytu w banku, powinny w pierwszej kolejności uwzględnić, jaką kwotą dysponują. Na niektórych lokatach określona jest kwota minimalna wkładu, a czasem również kwota maksymalna. Następnie należy przeanalizować, na jak długi okres możemy “zamrozić” nasze oszczędności. Pamiętajmy, że zazwyczaj wcześniejsza wypłata pieniędzy z lokaty oznacza utratę zgromadzonych odsetek. Jeśli nie mamy pewności, czy depozyt nie będzie nam potrzebny, dużo lepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe. Chociaż oprocentowanie będzie niższe, otrzymamy stały dostęp do naszych pieniędzy.

Na długo czy na krótko

Kolejnym pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć, składając pieniądze na lokacie, jest kwestia długości depozytu. Banki oferują produkty dające niemal natychmiastowy, choć niewielki zysk (np. lokaty 7- lub 14-dniowe), jednak najpopularniejsze są lokaty miesięczne. Im dłuższy będzie okres depozytu, tym więcej zarobimy. Jeśli więc możemy sobie pozwolić na długotrwałe zamrożenie pieniędzy, warto zdecydować się na lokatę roczną lub dwuletnią. W przypadku, gdy chcemy się wzbogacić w możliwie krótkim czasie bez konieczności deponowania pieniędzy na długi okres, najlepiej “polować” na oferty promocyjne. Należy wówczas dokładnie przeczytać warunki umowy, aby mieć pewność, że lokata przyniesie nam założony dochód.  

Oprocentowanie

Przyglądając się ofertom dostępnym na rynku, bez trudu znajdziemy lokaty z oprocentowaniem od 1 do nawet 5% w skali roku. Przeważnie produkty z większym oprocentowaniem są to tzw. lokaty dynamiczne, co oznacza, że wartość ich oprocentowania rośnie wraz z upływem czasu. Klienci mają również do wyboru depozyty z oprocentowaniem zmiennym, które zależy od sytuacji na rynku walutowym. Wybierając rodzaj oprocentowania, zastanówmy się, ile chcemy zarobić oraz czy jesteśmy w stanie podjąć ryzyko, aby osiągnąć założony cel finansowy. Zazwyczaj przyjmuje się, że oprocentowanie zmienne jest korzystniejsze dla lokat długoterminowych, natomiast oprocentowanie stałe dla depozytów na krótki okres.

Jak oszczędzać, aby osiągnąć wysokie zyski? W jaki sposób zaplanować domowy budżet? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz na: https://domowefinanseblog.wordpress.com/ 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Maria 2016-10-06 00:36:43

    Trochę dziwi dywagowanie na temat okresu, kwoty i rodzajów lokat. W przypadku tego typu produktów osoba mająca wolne środki wie zazwyczaj na ile może je zamrozić. To chyba ten czynnik wpływa najbardziej na dalszy wybór. Ja oszczędzam dziś na 3 lokatach. Niestety faktem jest, że banki mają lepsze oferty dla nowych klientów. Ja już wykorzystałam swoją "świeżość" dla większości banków, choć trzeba wiedzieć, że po czasie historia się zeruje (czasami 6 msc, czasami 12 lub 24). Do symulacji zysków wykorzystuję to narzędzie: https://finanse.rankomat.pl/oszczedzanie/porownywarka-lokat Nie jest idealne, ale jednak przekrój ofert oraz dokładność w obliczaniu zysków powala.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »