Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Jak wygląda wizyta u proktologa?
Zobacz więcej zdjęć »
Lekarz proktolog to chirurg specjalizujący się w chorobach końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego oraz odbytnicy. Dla wielu osób ta tematyka jest bardzo wstydliwa i z wizytą u specjalisty czekają bardzo długo, a czasem – zbyt długo.

Warto zatem nieco przybliżyć, jak przebiega wizyta u proktologa.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Przede wszystkim trzeba się postarać zostawić wstyd przed drzwiami gabinetu. Choć dla pacjenta mówienie o kwestiach intymnych jest problematyczne, lekarz traktuje te części ciała jak każde inne i tematyka ta jest dla niego chlebem powszednim. Jest też nastawiony na to , by pomóc pacjentowi, nie jest więc zainteresowany wyglądem jego ciała, lecz jego funkcjonowaniem.

Dlatego na standardowe pytania, dotyczące dolegliwości, trzeba odpowiedzieć jasno i rzeczowo, unikając niedomówień. Lekarz zwykle dopomaga, zadając pytania pomocnicze. Być może specjalista dopyta o takie kwestie jak częstotliwość kąpieli czy preferowany rodzaj noszonej bielizny.

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz przystąpi do badania. W wersji podstawowej odbywa się ono per rectum, czyli lekarz zakłada na dłoń jednorazową rękawiczkę i wprowadza palec posmarowany wazeliną do odbytu pacjenta. W zasięgu palca można stwierdzić wiele zmian chorobowych. Badanie nie jest bolesne, ale na pewno wywołuje duży dyskomfort, wiążący się przede wszystkim konieczność ułożenia ciała w odpowiedniej pozycji (tak zwanej kolankowo-łokciowej).

Jeżeli badanie per rectum okaże się niewystarczające, lekarz może zdecydować się na anoskopię. W tym celu do odbytu pacjenta wprowadza się anoskop - jednorazowy wziernik umożliwiający ogląd kanału odbytu i bańki odbytnicy do głębokości do 10 cm. Anoskopia przeprowadzana jest zwłaszcza w przypadku hemoroidów, krwi w kale i bólu przy jego oddawaniu, stanów zapalnych, szczelin, przetok, polipów. Anoskop umożliwia także przeprowadzenie pewnych zabiegów w kanale odbytu. Badanie zwykle nie trwa dłużej niż 10 minut, a przed jego rozpoczęciem podaje się żel znieczulający.

Lekarz może jeszcze skierować pacjenta na badania dodatkowe, takie jak rektoskopia i kolonoskopia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »