Dom » Budownictwo

Nowoczesne pokrycia dachowe

Eksperci budowlani są zgodni co do tego, że na pokryciach dachowych nie warto oszczędzać. Tanie materiały użyte do wykonania dachu niemal zawsze bardzo szybko się niszczą, konieczne są drobne, a z czasem większe naprawy i w końcu remont.

Nie oznacza to jednak, że na pokrycie dachu trzeba wydać majątek. Spośród dostępnych w ofercie można znaleźć warianty tańsze, ale o dobrych parametrach użytkowych.

Pierwszym krokiem jest wybór materiału, z którego pokrycie ma być wykonane. Uwzględnić tutaj trzeba wiele czynników, takich jak na przykład kąt spadku dachu, rodzaj planowanej więźby dachowej, wytrzymałość i trwałość materiału, jego wpływ na środowisko oraz walory estetyczne. Jeżeli chodzi o estetykę, nie chodzi tylko o samo pokrycie, ale także o to, jak będzie się ono komponowało z elewacją. Najpopularniejsze są pokrycia wykonane z blachy, dachówki ceramicznej, materiałów naturalnych (drewno, słoma, trzcina itp.), gontów bitumicznych, dachówki betonowej, papy, lub cegły.

Najdroższym, ale też najtrwalszym z wymienionych materiałów są dachówki ceramiczne. Jednak jest to pokrycie bardzo wymagające - potrzebna jest solidna więźba, która utrzyma ciężar dachówek, sięgający nawet 50 kilogramów na metr kwadratowy. Ponadto połeć dachowa musi być nachylona pod kątem co najmniej 16 stopni.

Na przeciwległym biegunie znajdują się pokrycia wykonane z blachy - są lekkie, uniwersalne, ale też wytrzymałe i solidne. Blachy mogą być wykonane z aluminium lub stali i wtedy relacja między ceną, trwałością i uniwersalnością zastosowania jest najkorzystniejsza. Niekiedy spotyka się także blachy z miedzi i stopu cynku z tytanem - są one niezwykle trwałe, ale też bardzo kosztowne. Ale i blachom aluminiowym nie można odmówić długowieczności - najstarsze tego rodzaju pokrycie znajduje się na jednym z rzymskich kościołów i po ponad stu latach w dalszym ciągu dobrze wygląda i funkcjonuje. Ponadto blachy pokrywa się różnymi powłokami poprawiającymi ich właściwości, głównie antykorozyjne i odporność na promieniowanie UV, a także nadającymi kolor.

Trzeba zaznaczyć, że blachy aluminiowe i stalowe mogą przybierać różne formy. Obok blach płaskich nie mniej popularne są blachy trapezowe i blachodachówki.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »