Dom » Wnętrza

Jak wykonać regał z MFP

Jak wykonać regał z MFP
Zobacz więcej zdjęć »
Regał. Taki zwyczajny, do piwnicy albo warsztatu. W sam raz na słoiki z przetworami, zapas mąki, parę butelek oleju do silnika, komplet kluczy – albo setki innych rzeczy. W każdym razie bardzo przydatny mebel.

Regał jest do tego fantastycznie prosty do samodzielnego skonstruowania. Na tyle banalny, że w zasadzie nie wymaga szczególnego projektu, wystarczy prosty szkic i przemyślenie poszczególnych elementów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Rys. MFP-01

Na początek niezbędne materiały i narzędzia. Nie ma ich wiele.

  1. Narzędzia: piła (będzie łatwiej, jeśli ręczną zastąpimy mechaniczną), młotek i gwoździe (lub wkręty i wkrętarka), przyrządy do mierzenia i ołówek stolarski
  2. Płyta MFP
  3. Listwy sosnowe 6x4cm (posłużą za nogi i podkonstrukcję półek – więc przynajmniej cztery z nich muszą mieć długość odpowiadającą wysokości przyszłej półki, a pozostałe – jej szerokości)
  4. Listwy sosnowe 2x4cm. Będą usztywniać mebel. Można je zastąpić np. stalowymi prętami.

Rys. MFP-02

Zaczynamy od konstrukcji. Jest banalnie prosta, ale musi być wykonana dokładnie – od tego będzie zależeć wypoziomowanie półek.

  1. Nogi półki. Muszą być ustawione dłuższym bokiem równolegle do półek. To ułatwi montaż konstrukcji, a jednocześnie spowoduje, że mebel będzie mniej odstawał od ściany.
  2. Poziome elementy konstrukcji. Listwy ustawione „na sztorc” ułatwią montaż i znacząco zwiększą nośność półek
  3. Odstępu między półkami ustawione tak, aby z niewielkim luzem zmieściły się tam rzeczy, które planujemy składować. Zbyt duży luz będzie marnotrawstwem przestrzeni, zbyt mały może spowodować, że mebel będzie bezużyteczny.
  4. Wysokość dopasowana do wysokości pomieszczenia, w którym zamierzamy ustawić półkę.

Rys. MFP-03

Taka konstrukcja będzie jednak mało stabilna i wymaga usztywnienia. Część tej funkcji przejmą półki z płyty MFP, jednak konieczne będzie również dodatkowe usztywnienie. Może być wykonane z elementów drewnianych, ale też na przykład ze stalowych prętów lub taśm.

  1. Konstrukcja półki
  2. Elementy usztywniające umieszczone na przekątnych mebla.
  3. Półki z płyty MFP


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nota bene

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »