Rozrywka i wypoczynek » Turystyka
Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach w trakcie ferii?
· Tylko od początku tego roku, ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR odnotowali 340 wypadków narciarskich oraz 20 wypadków górskich
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
· Od początku stycznia ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR interweniowali 360 razy
· Z aplikacji „Pomoc w Górach” korzysta prawie 4 tys. osób
Zimowa aura przyciąga w góry wielu pasjonatów aktywnego wypoczynku. Wychodząc zimą w góry trzeba być przygotowanym na wiele sytuacji takich jak chociażby nagła zmiana warunków atmosferycznych. Dlatego planując wyprawę w góry należy zadbać o każdy aspekt wyprawy, począwszy od odpowiedniej odzieży, doboru trasy na mobilnych aplikacjach skończywszy.
#Odpowiednia odzież
Wybierając się na wędrówkę po górach nigdy nie możemy być pewni, że wrócimy o zakładanej przez nas porze. Dlatego też, wybierając się w góry trzeba ubrać się ciepło i wygodnie – najlepiej nakładając na siebie klika warstw odzieży. Niezależnie od warunków atmosferycznych warto także założyć odzież termoaktywną. Potrzebnym elementem każdej wędrówki powinna być: nieprzewiewna kurta, ciepła czapka oraz rękawice, a także nieprzemakalne buty z rakami. Wychodząc w góry, należy pamiętać, aby w plecaku znalazł się termos z gorącą i słodką herbatą oraz sama czekolada, pozwoli to na szybki zastrzyk energii.
#Zaplanuj trasę
Istotnym elementem każdej wędrówki jest trasa, jaką będzie ona przebiegać. Dlatego też, planując wycieczkę szlakami należy oszacować czas wyprawy, mając na uwadze fakt, że zimą warunki atmosferyczne są dużo trudniejsze. –Turyści, którzy wybierają się na wyprawę po górach, bardzo często myślą, że w zimie spaceruje się podobnie jak w trakcie lata. Nic bardziej mylnego – zimą, warunki w górach są bardziej zmienne i przede wszystkim sama wędrówka trwa dłużej, ponieważ ze względu na oblodzenia chodzi się zdecydowanie wolniej. Co więcej, zimą niektóre trasy mogą być po prostu niedostępne dla turystów i zdecydowanie łatwiej można zabłądzić – ostrzega Jerzy Siodłak, Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.
#Postaw na nowoczesne technologie
Nieodłącznym gadżetem naszego codziennego życia jest smartfon, dlatego też wybierając się w wycieczkę w góry nie zapominajmy o power bankach, które mogą utrzymać odpowiedni stan baterii w naszym telefonie. Ponadto, wybierając się w góry należy zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa. Najnowsza aplikacja „Pomoc w Górach” to niezbędny atrybut, który przyczyni się do jego poprawy. Aplikacja ta jest darmowa i została stworzona przez polską firmę informatyczną – Transition Technologies dla ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR. - Apelujemy do wszystkich turystów o współpracę z nami i korzystanie z tej aplikacji w trakcie górskich wędrówek. Pozwoli nam to szybciej zlokalizować miejsce zdarzenia i zdecydowanie przyśpieszyć akcję ratowniczą. Również osoby wędrujące po górach mogą czuć się bezpieczniej, mając przy sobie takie narzędzie – mówi Jerzy Siodłak, Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.
Aplikacja „Pomoc w Górach” pomaga ratować ludzkie życie i zdrowie. Ponadto, dzięki temu narzędziu ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR widzą, co dzieje się z turystami na szlaku, ponieważ aplikacja co 10 minut informuje o bieżącym położeniu danej osoby (po uprzednim zalogowaniu się przez użytkownika) wraz z danymi kontaktowymi do niej. – Aplikacja „Pomoc w Górach” powstała w odpowiedzi na bieżące potrzeby ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR oraz turystów, a pomaganie innym jest wpisane w misję naszej firmy. Od startu aplikacji minął ponad miesiąc, a aplikacja została pobrana prawie przez 4 tys. użytkowników. Chcemy przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w górach dlatego też, aplikację można pobrać za darmo na system operacyjny iOS oraz Android – dodaje Konrad Świrski, Prezes Transition Technologies, firmy która opracowała aplikację.
Planując wycieczkę po górskich szlakach, warto się dokładnie przygotować. Oprócz odpowiedniej odzieży, obuwia czy sprzętu należy zaopatrzyć się również w inne niezbędne atrybuty tj. mobilną aplikację, która w sytuacji gdy dojdzie do wypadku, znacznie przyspieszy czas dotarcia ekipy ratunkowej do poszkodowanego.
Nadesłał:
Mondaypr
|
Komentarze (0)