Dom » Ogrody
Jak założyć ogródek warzywny
Zobacz więcej zdjęć » |
Od czego rozpocząć? Jakie narzędzia dobrać? Oto, sześć kluczowych punktów, które należy wciąć pod uwagę zakładając ogródek warzywny.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
1. Rozpocznij od lokalizacji
Podobnie jak w przypadku domu, lokalizacja jest najważniejszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakładaniu ogrodu warzywnego. Szczególnie istotne jest nasłonecznienie działki, ponieważ większość roślin jadalnych wymaga minimum sześciu godzin światła słonecznego dziennie, aby dobrze się rozwijać.
2. Co uprawiać?
Przede wszystkim zdecyduj się na uprawę tego, co lubisz jeść. Pamiętaj, że zioła
i podstawowe warzywa są najłatwiejszymi roślinami do uprawy. Dlatego warto od nich rozpocząć swoją przygodę z ogrodem warzywnym. Zrób małe badania na temat odmian, które Cię interesują. Zwróć uwagę na takie rzeczy, jak tolerancja na ciepło lub zimno, odporność na choroby i wydajność.
3. Dobierz odpowiednie narzędzia
Zorganizowanie odpowiednich narzędzi do uprawy ogrodu warzywnego to gwarancja wydajnej i przyjemnej pracy z roślinami. Dobór narzędzi zależy od wielkości ogrodu. Do większego ogrodu z pewnością przyda się na początek szpadel i widły do kopania i przygotowania gleby. W przypadku warzywniaków zakładanych na balkonie z pewnością niezbędne będą - mała łopatka i grabki. Przy dalszej pielęgnacji w obu sytuacjach przydadzą się narzędzia do sadzenia, podlewania, a także do pielęgnacji, jak sekatory czy nożyczki.
4. Nasiona czy sadzonki?
Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, zacznij od sadzonek, szczególnie w przypadku ziół. Jednak warzywa korzeniowe powinny być zawsze uprawiane z nasion. Uważaj, aby nie przesadzić! Maleńkie sadzonki rosną szybko i wypełniają przestrzenie. A za gęste nasadzenia będą miały wpływ na wydajność.
5. Czas na odżywianie
Chociaż natura jest w stanie zrobić wszystko, co do niej należy, to jednak pielęgnacja "od nasiona do kolacji" przyniesie jeszcze lepsze rezultaty. Dlatego dodaj kompost! Karmiąc glebę, karmisz roślinę. Dzięki kompostowi powstają uprawy o większej zawartości składników odżywczych i odporne rośliny. Usuń chwasty, aby wszystkie składniki odżywcze trafiły do Twoich upraw. Na koniec nie zapomnij o podlewaniu roślin. Wczesne poranki to najlepszy czas na nawodnienie ogrodu warzywnego.
6. W trosce o bioróżnorodność!
Zrób miejsce dla zapylaczy w swoim ogrodzie, zwłaszcza dla pszczół. Owady te ciężko pracują, aby nasze uprawy rosły, a nasze ogrody, pola i lasy zdrowo kwitły. Niektóre uprawy są całkowicie lub częściowo uzależnione od zapylania przez owady - jak drzewa owocowe i truskawki. Posadź rodzime dzikie kwiaty i kwitnące rośliny w swoim ogrodzie i na parapetach. Możesz cieszyć się widokiem, podczas gdy pszczoły będą ucztować. Czy wiesz, że pszczoły uwielbiają kolor fioletowy?
Podstawowe narzędzia do uprawy ogródka warzywnego.
1. Widły do kopania i szpadel do napowietrzania gleby
Szpadel i widły to niezbędnik każdego ogrodnika. Warto dobrać sprzęt, który zapewni nam komfortową pracę podczas kopania czy spulchniania gleby. Szpadel teleskopowy prosty XactTM ma regulowaną długość trzonka, który rozciąga się od 110,8 mm do 130 cm, co sprawia, że jest wygodny w użyciu dla osób o różnym wzroście. Ergonomiczny kąt wygięcia trzonka gwarantuje prawidłową postawę w trakcie kopania, a skala pomiarowa na ostrzu oraz wygodna rączka w kształcie litery D, zapewniają precyzyjną i wygodną pracę. Uzupełnieniem szpadla są widły do kopania XactTM , dostępne w rozmiarach M i L, które doskonale sprawdzą się przy spulchnianiu i przerzucaniu ubitej gleby.
2. Sadzarka do wykonywania otworów w glebie i sadzenia cebulek
Sadzarka z długim trzonkiem Ergo to narzędzie, które umożliwia wykonywanie otworów
w glebie i sadzenie cebulek w wygodnej pozycji – bez konieczności schylania się czy klękania. Podpórka na stopę ułatwia wbijanie narzędzia w glebę, a część robocza z ostrymi zębami z łatwością przebija się nawet przez zbitą warstwę ziemi. Po włożeniu cebulki do dołka należy przysypać ją ponownie ziemią – zwalniając spust w uchwycie.
3. Pikownik do przygotowania otworów w ziemi pod nasiona, cebulki, delikatne sadzonki
Przykładem jest pikownik Fiskars Solid™ - służy do wykonywania otworów w glebie, wysiewania nasion i sadzenia cebulek lub delikatnych sadzonek na odpowiedniej głębokości. Podziałka na części roboczej pozwala na pomiar głębokości dołka do 150 mm, a unikalny uchwyt w kształcie litery L zwiększa komfort pracy. Pikownik jest wykonany z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa FiberComp™.
4. Pistolet zraszający do utrzymania dobrego nawodnienia roślin
Nowy pistolet zraszający Fiskars FiberComp™ ma wymienną głowicę SoftGrip™,
która umożliwia wybór rodzaju strumienia: delikatnej mżawki, strumienia natryskowego, płaskiego, zraszającego lub punktowego - dzięki temu wszystkie rośliny otrzymują taki natrysk, jaki preferują. Praktyczna funkcja blokady pracy ciągłej zwiększa wygodę podczas dłuższego podlewania. Jest niezwykle wytrzymały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne.
5. Nożyczki i sekator do utrzymania wzrostu roślin i zbierania świeżych ziół
Wybierając nowy sekator należy pamiętać o wygodnym dopasowaniu i odpowiednim rozmiarze, aby praca była jak najbardziej komfortowa. W ofercie Fiskars dostępna są bardzo wydajne sekatory X-seriesTM w rozmiarach L i M, które zostały wyposażone w unikalny mechanizm PowerGearTM zwiększający 3-krotnie siłę cięcia w porównaniu do standardowych mechanizmów. Do cięcia ziół doskonałym rozwiązaniem będą nożyczki SP130 SolidTM z precyzyjnymi ostrzami, albo nożyczki ogrodowe ząbkowane ReNew.
Nadesłał:
ewa.lukawska@targetpr.pl
|
Komentarze (0)