Firma » Finanse

Jak zwiększyć zdolność kredytową? 3 sprawdzone sposoby

Zdolność kredytowa to nic innego jak nasza zdolność do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki w banku bądź instytucji pozabankowej. Zanim instytucja finansowa pożyczy nam pieniądze, chce się upewnić czy mamy wystarczające możliwości, aby oddać zobowiązanie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jeśli bank lub firma pożyczkowa oceni pozytywnie naszą zdolność kredytową, otrzymamy korzystniejsze warunki umowy oraz zobowiązanie na wyższą sumę. Z tego powodu warto podjąć kroki, aby maksymalnie zwiększyć swoją zdolność kredytową. Jak to zrobić? Odpowiedź poniżej.    


Zadbaj o dobrą historię w BIK


Chociaż podczas oceny naszej zdolności kredytowej branych jest pod uwagę szereg czynników (m.in. wiek, stan cywilny, rodzaj zatrudnienia, wysokość dochodów itp.), jedną z najważniejszych kwestii pozostaje historia kredytowa. Gdy bierzemy kredyt lub pożyczkę bądź poręczamy komuś zobowiązanie finansowe, do Biura Informacji Kredytowej (BIK) trafia comiesięczny raport z informacją, czy regulujemy zaciągnięty dług w terminie. W ten sposób budujemy własną historię kredytową, do której dostęp mają wszystkie banki, SKOK-i oraz niektóre firmy pożyczkowe. Jeśli dotychczas regulowaliśmy zobowiązania finansowe na czas, jest to dowód naszej wiarygodności płatniczej. Udzielenie kredytu osobie, która dotychczas nie miała trudności ze spłatą długów, wiąże się z mniejszym ryzykiem, dlatego pozytywna historia kredytowa wpływa w dużej mierze na ocenę naszej zdolności kredytowej.  


Spłać zobowiązania, które już posiadasz


Wysoka zdolność kredytowa jest dla nas szczególnie istotna, gdy staramy się o kredyt hipoteczny. Aby mieć pewność, że otrzymamy od banku wystarczającą sumę na zakup wymarzonego domu lub mieszkania, zadbajmy o spłatę o wszystkich posiadanych długów. Pożyczka chwilówka, karta kredytowa, debet na koncie bankowym - z reguły są to zobowiązania na niewielkie kwoty, jednak sam fakt, że musimy je uregulować, może sprawić, że bank odmówi nam udzielenia kredytu lub zmniejszy wysokość zobowiązania.  


Sprawdź, czy nie jesteś na “czarnej liście” 


“Czarna lista” to potoczne określenie na rejestr dłużników prowadzony przez biuro informacji gospodarczej (BIG). Jeśli posiadamy zaległości płatnicze na kwotę minimum 200 zł przeterminowane o co najmniej 60 dni, wierzyciel ma prawo wpisać nasze dane na “czarną listę”. Zgodnie z Ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. z 2010 r., Nr 81, poz. 530, z późn. zm.) każdy konsument ma prawo raz na 6 miesięcy bezpłatnie sprawdzić, jakie informacje na jego temat znajdują się w BIG-u. Rejestrując się na stronie internetowej wybranego BIG-u, dowiemy się m.in. czy posiadamy negatywne wpisy, a jeśli tak - na jakiej podstawie i przez jaką instytucję zostały dokonane. Zanim złożymy wniosek o kredyt, warto najpierw sprawdzić siebie w BIG-u, a jeśli będzie taka potrzeba spłacić zaległości płatnicze, a tym samym usunąć negatywne wpisy z “czarnej listy”. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »