Zdrowie » Uroda

Jakie okulary noszą Polki?

Jakie okulary noszą Polki?
Zobacz więcej zdjęć »
Okulary przeciwsłoneczne to atrybut każdego plażowicza, nie mniej ważny od reszty wakacyjnych „gadżetów”. Zwłaszcza kobiety przykładają dużą wagę do ich walorów estetycznych, choć wszyscy bez względu na płeć nadal często kierujemy się przede wszystkim wyglądem okularów przy ich wyborze.

Jak wybrać okulary jednocześnie modne, pasujące do kształtów naszej twarzy, a przy tym bezpieczne dla naszego wzroku? Odpowiada Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Tego lata najmodniejsze są okulary przeciwsłoneczne w oprawach dużych o zaokrąglonych kształtach, cieszą się więc dużym zainteresowaniem potencjalnych użytkowników, do czego starają dostosować się właściciele salonów optycznych. Trudno wskazać, który z dostępnych modeli i którego z producentów jest „hitem sezonu", można natomiast z całą pewnością powiedzieć, że każda ze znanych i renomowanych firm takie modele okularów przeciwsłonecznych posiada w swojej ofercie - komentuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. - Jednak przy wyborze okularów nie musimy kierować się wyłącznie obecnymi trendami. Te mogą posłużyć nam jako dobry pomysł wyjściowy, a ostateczny wybór warto uzależnić od rysów naszej twarzy i dopasować do nich model, który będzie z nimi współgrał - dodaje.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Jednak zanim zaczniemy zastanawiać się nad kształtem czy kolorem, powinniśmy być w pełni świadomi: jakie funkcje powinny spełniać nasze okulary przeciwsłoneczne? To, co jesteśmy w stanie zaobserwować przy korzystaniu z okularów przeciwsłonecznych to przyciemnienie obrazu. W słoneczny dzień pozwala nam to funkcjonować na powietrzu przy zachowaniu komfortu widzenia i bez mrużenia powiek. Jednak proces ochrony naszego wzroku przez okulary słoneczne jest dużo bardziej złożony, a działania ich najważniejszej funkcji nie poczujemy „tu i teraz", a jedynie w długiej perspektywie czasowej.

- Każde okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać odpowiedni filtr, aby mogły właściwie spełniać swoje przeznaczenie - ochraniać nasz narząd wzroku przed promieniami słonecznymi. Okulary, które nie posiadają odpowiedniego filtra nie tylko tracą swoją funkcję, ale stają się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Gdy nie mamy na sobie okularów przeciwsłonecznych, funkcję ochronną pełnią nasze powieki. W słoneczny dzień naturalnie mrużą się, w ten sposób minimalizując ryzyko dostania się promieni ultrafioletowych do naszego oka. Jeśli jednak mamy na sobie okulary bez filtra UV - oko w pewien sposób zostaje „oszukane". Pozornie bezpieczny, przyciemniony obraz powoduje, że powieki otwierają się, dodatkowo źrenica rozszerza się i oko staje się „bezbronne" - światło UV bez ograniczeń dostaje się środka - dodaje Paweł Szczerbiński, ekspert KRIO.

Okulary na wakacje - jaki kształt wybrać?

Wybór oprawek naszych okularów w dużej mierze powinien być uzależniony od naszych naturalnych predyspozycji. To kształt twarzy zdeterminuje, w których z nich będziemy wyglądać korzystnie, a w których nie - nawet jeśli na wystawie podobały nam się szczególnie. Istnieje kilka podstawowych „kształtów twarzy", do których powinniśmy dobierać oprawki:

  • Okrąg - jeśli twarz ma kształt okręgu, najlepszym rozwiązaniem będą oprawki w kształcie prostokątów. Skontrastują owalny obrys i skoncentrują uwagę na całej twarzy, a nie tylko na okularach. W tym wypadku szczególnie wystrzegaj się okrągłych oprawek, gdyż efekt będzie zgoła przeciwny!
  • Kwadrat - zazwyczaj osoby z taką twarzą mają wyraźnie zarysowaną szczękę oraz szerokie czoło. Do tak wyraźnych linii twarzy warto dobrać delikatne i owalne oprawki. Nie będą zbyt „agresywnie" przyciągały uwagi. Nie sprawią również, iż twarz zacznie wyglądać topornie. Uzyskamy przeciwny iniekorzystny efekt, jeśli zdecydujemy się na wyraźne i prostokątne oprawki - te na naszej twarzy będą wyglądały bardzo ostentacyjnie.

Diament - to kształt twarzy z szerokimi i wystającymi kośćmi policzkowymi i jednocześnie wąskim czołem oraz równie wąską szczęką. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będą oprawki w kształcie trapezów z dłuższym górnym odcinkiem. Linie takich okularów nie są równoległe do ziemi, ale do linii policzkowych dzięki skierowaniu ich pod lekkim kątem, a to stwarza wrażenie ich „przesuwania się w górę". Dobranie odpowiednich oprawek do linii kości policzkowych pozwoli uzyskać „radosny" i atrakcyjny wyraz twarzy. Podobny efekt można również otrzymać przy oprawkach owalnych - wtedy kształt jest „wydłużany" przy górnych krańcach oprawek. Takim osobom nie są polecane duże i prostokątne oprawki, które „kłócą się" z naturalną estetyką twarzy.

  • Podłużny - przypomina okrąg, jednak taka twarz jest „wyższa" niż szersza. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem wybranie dużych i szerokich oprawek, które wizualnie poszerzą twarz, nadając jej bardziej naturalne proporcje Wybranie owali zamiast prostokątów dodatkowo wpłynie pozytywnie na wyraz twarzy - będzie wydawała się bardziej subtelna. W tym wypadku priorytetem jest wielkość - przy podłużnej twarzy nie powinno wybierać się zbyt małych oprawek.
  • Prostokąt - to połączenie kwadratowej i podłużnej twarzy. Możemy o niej mówić, gdy podłużna twarz ma szeroką i bardzo wyraźną linię szczęki. Takim osobom profesjonalny optyk powinien zaproponować owalne oprawki, ale z ważnym zastrzeżeniem - powinny być szerokie, aby nie pomniejszały twarzy i nie nadawały jej nienaturalnych proporcji. Prostokątne oprawki mogą sprawiać posępne wrażenie.
  • Serce - to kształt szeroki w okolicach czoła i stopniowo zwężający się w kierunku brody. Taki układ naturalnie podkreśla kobiecą estetykę twarzy. Tutaj kluczem jest wybór lekkich i„nieprzesadzonych" oprawek, które delikatnie wzbogaca estetykę twarzy i nie zaburzą naturalnych predyspozycji.

Jak wybrać moje okulary?

W okresie wakacyjnym, zwłaszcza w nadmorskich miejscowościach, popularne są stragany z okularami, na których znajdziemy niezliczone wzory oprawek. Niestety, kupując w takich miejscach nie mamy jakiejkolwiek pewności co do późniejszego bezpieczeństwa użytkowania okularów. Nawet, jeśli produkt ma dołączoną informację o obecnych w nich filtrach, to w przypadku tzw. okularów „no name", czyli bez oznaczenia marki, nie mamy pewności co do zbieżności oznaczeń z rzeczywistą jakością ich wykonania.

- Do wyboru okularów przeciwsłonecznych nie powinniśmy przykładać mniejszej wagi niż w przypadku kupowania okularów korekcyjnych. Powinny być rzetelnie wykonane, dobrane do naszych preferencji, a przede wszystkim bezpieczne. Dlatego z usług zaufanych i profesjonalnych salonów optycznych warto korzystać nie tylko w przypadku okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych, ale również przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Profesjonalny optyk zaproponuje nam korzystne wizualnie i funkcjonalnie rozwiązanie oraz zrealizuje nasze zamówienie, dając tym samym gwarancję wykonania sprzętu. Optyk powinien przy tym dokładnie dopytać nas o styl życia, codzienne nawyki i oczekiwania - na ich bazie zaproponuje nam najlepszy model. Okulary przeciwsłoneczne będą posiadały nie tylko odpowiedni filtr, ale i oczekiwany kolor barwienia, a niekiedy dodatkową filtrację pewnych długości fal świetlnych, które w naszym konkretnie przypadku podniosą poczucie komfortu - podsumowuje Paweł Szczerbiński, ekspert KRIO.

Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne

 

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »