Dom » Ogrody

Jakimi roślinami ozdobić mieszkanie i ogród podczas Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia są nieoderwanie związane z licznymi symbolami i zwyczajami. Wiele z nich jest związanych z roślinami, które mogą zdobić nasze mieszkania i ogrody w czasie świąt.

Bez wątpienia najważniejszą świąteczną ozdobą jest choinka, która wnosi do domów tak piękny, charakterystyczny zapach lasu. Strojenie drzewka i wieszanie na nim ozdób choinkowych może być doskonałym pomysłem na spędzenie czasu z dziećmi i zaangażowanie ich w przedświąteczne przygotowania. Na choinkę wybiera się najczęściej świerk lub jodłę. Warto wiedzieć, że drzewa te pełniły niegdyś też rolę podłaźnika. Podłaźniki, czyli małe jodły lub świerki, wieszano pod stropem w wiejskich chatach, głównie na Podhalu. Zdobiono je jabłkami i orzechami. Podłaźnik symbolizował rajskie drzewo. Wnoszono go do domu uroczyście, przy wtórze świątecznych życzeń. Choinka zajęła miejsce podłaźnika dopiero w XIX wieku, a zwyczaj jej wstawiania przywędrował do nas z Niemiec. Tak bardzo jednak zadomowił się w naszej kulturze, że wiele osób uważa go za tradycyjny, polski obrządek, kultywowany od lat.


Kolejną rośliną, która stała się sztandarowym symbolem świąt, jest poinsecja, inaczej określana jako gwiazda betlejemska. Ten niezwykły półkrzew zdobią szczytowe liście wybarwione na czerwono, pomarańczowo, żółto lub biało, przez wiele osób mylnie uważane za kwiatostany. To właśnie te liście, przypominające ramiona gwiazdy i grudniowy termin kwitnienia sprawiły, że roślinę nazwano gwiazdą betlejemską. Przed świętami można ją bez problemu nabyć w każdej kwiaciarni i wykorzystać jako ozdobę wigilijnego stołu.

Do roślin związanych ze świętami należy też schlumbergera, inaczej kaktus bożonarodzeniowy. Jest to sukulent, kwitnący w tym nietypowym okresie, jakim jest zima. Roślina ta posiada zwisające pędy, zwieńczone jaskrawo zabarwionymi kwiatami.

W ogrodzie zachwycać zaś mogą ciemierniki. Są to zimotrwałe byliny, ukazujące swe piękno w tym nietypowym okresie. W polskich ogrodach najczęściej jest uprawiany ciemiernik biały, zakwitający z początkiem zimy lub nawet już pod koniec jesieni. To właśnie ten gatunek jest określany mianem róży Bożego Narodzenia.

Warto wspomnieć też ostrokrzew. To zimozielony krzew o ciernistych liściach i wspaniałych, kulistych, czerwonych owocach, ubarwiających nasze ogrody w czasie zimy. Ostrokrzew jest chętnie wykorzystywany na ozdoby bożonarodzeniowe. Jego liście i pędy mogą zdobić wieniec adwentowy lub stroik, stawiany na wigilijnym stole.

To tylko niektóre propozycje roślin związanych z Bożym Narodzeniem. Zachęcam do dalszych poszukiwań roślin obecnych w świątecznych wierzeniach i zwyczajach.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

rafaloku

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »