Kultura, sztuka » Kultura

"Jazz do it" wystawa fotografii jazzowej

Wystawę fotografii Bogdana Augustyniaka i Krzysztofa Wierzbowskiego "Jazz do it" oglądać będzie można od środy w warszawskiej Galerii Delfiny. Autorzy przez dziesięć lat fotografowali koncerty jazzowe, przygotowując galerię portretów muzycznych.

Wśród wystawianych fotografii znalazły się czarno-białe portrety takich muzyków, jak Sonny Rollins, John Scofield, Pat Metheny, Marcus Miller, Lars Danielsson czy Bobby McFerrin. Nie zabrakło także zdjęć przedstawiających polskich artystów: Tomasza Stańkę, Tomasza Szukalskiego czy Wojciecha Karolaka.

"Dla mnie fascynacja jazzem rozpoczęła się dzięki starszemu bratu. Wychowywaliśmy się w czasach, gdy w domu był tylko jeden odtwarzacz. Jako młodszy brat musiałem wsłuchiwać się w muzykę starszego rodzeństwa, którą był jazz" - powiedział w rozmowie z PAP Augustyniak. Jako jednego ze swoich ulubionych muzyków do fotografowania artysta wskazuje szwedzkiego kontrabasistę Larsa Danielssona.

Wierzbowski przyznał w rozmowie z PAP, że fotografia muzyczna nie była jego pierwszym wyborem; specjalizował się on w reportażu społecznym. "Nie było łatwo - koncert jazzowy jest czymś bardzo subtelnym i ciągłe klikanie aparatem może przeszkadzać. Większość zdjęć powstała za kulisami. Tam dzieją się rzeczy dla mnie, jako reportera, niezwykle ciekawe. Zdecydowanie wolę fotografować przed występem - artyści koncentrują się, przygotowują do wyjścia na scenę. Po koncercie powstaje inny materiał. Powstają trzy obrazki: ta sama osoba przed koncertem, w trakcie i po jego zakończeniu" - tłumaczył.

Pytany o szczególnie istotną ze swoich prac, fotograf wymienia zdjęcie saksofonisty Tomasza Szukalskiego. "Było zrobione na miesiąc przed śmiercią Szukalskiego, podczas koncertu jemu poświęconemu, na którym wystąpiła masa polskich artystów. Zdjęcie zostało wykonane za kulisami. Jest utrzymane w geście pożegnalnym. Co chwilę ktoś do niego przychodził, chciał porozmawiać. Aga Zaryan trzymała go za rękę, ktoś inny ściska go za ramię. To dla mnie ważna fotografia" - powiedział.

Bogdan Augustyniak (ur. 1963 r.) pracę rozpoczął od spotkania z artystą-fotografikiem Feliksem Zwierzchowskim, które zainspirowało go do pracy artystycznej; jego pierwsze wystawy dotyczyły Tatr i wspinaczki górskiej. Współpracuje z fundacją Euro Jazz.

Krzysztof Wierzbowski (ur. 1975 r.) jest fotografem-dokumentalistą, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień pracuje nad reportażem społecznym oraz fotografią uliczną. Laureat m.in. nagrody National Geographic, Grand Press Photo, Leica Street Photo. W dorobku ma wystawy indywidualne w Polsce oraz zbiorowe we Francji i Niemczech.

Podczas środowego otwarcia wystawy wystąpi duet jazzowy: Jacek Mielcarek (saksofon) i Kuba Mielcarek (kontrabas).

 PAPRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »