Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jednemu na sześć nowotworów można zapobiec

Jednemu na sześć nowotworów można zapobiec
Zobacz więcej zdjęć »
Jeden na sześć przypadków raka na całym świecie jest wywoływany przez infekcje, którym można by zapobiec lub je leczyć, wynika z nowych badań.

Infekcje są przyczyną około 2 milionów przypadków raka rocznie, a 80% tych przypadków występuje w mniej rozwiniętych częściach świata, wynika z badań, których ustalenia zostały opublikowany w internetowym wydaniu The Lancet Oncology. Na 7,5 mln zgonów na całym świecie w 2008 roku, około 1,5 miliona było spowodowanych zakażeniem, któremu potencjalnie można było zapobiec lub je wyleczyć.

Infekcje wywołane niektórymi wirusami, bakteriami i pasożytami są jednymi z możliwych do (relatywnie łatwego) uniknięcia przyczyn raka na całym świecie, mówią autorzy badania Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem w Lyonie we Francji.

Stosowanie istniejących metod zapobiegania zakażeniom, takich jak szczepienia, bezpieczniejsze praktyki podawania zastrzyków oraz leczenia przeciwbakteryjnego - może mieć istotny wpływ na ilość przypadków raka na całym świecie.

Naukowcy zgromadzili dane na temat 27 rodzajów nowotworu ze 184 krajów i obliczyli, że w 2008 roku około 16% wszystkich nowotworów złośliwych było związanych z zakażeniami. Wskaźnik zachorowań na raka związanego z zakażeniami wyniósł 23% w krajach rozwijających się i 7% w krajach rozwiniętych.

Wskaźnik nowotworów związanych z zakażeniem wahał się od 3% w Australii i Nowej Zelandii do 33% w Afryce Subsaharyjskiej.

Wielu przypadkom raka związanych z infekcjami związanych raka można by zapobiec, w szczególności tym związane z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), Helicobacter pylori i wirusami zapalenia wątroby typu B i C, twierdzą naukowcy.W 2008 roku cztery wspomniane infekcje spowodowały w sumie 1,9 mln nowotworów, głównie żołądka, wątroby i szyjki macicy. Rak szyjki macicy stanowił około połowy przypadków nowotworów związanych z zakażeniami związanych z nowotworami u kobiet, zaś w przypadku mężczyzn rak wątroby i żołądka stanowiły ponad 80% diagnoz raka wywoływanego m. in. infekcjami.

Jak podkreślają uczeni, wyniki badań ilustrują potencjał programów profilaktycznych i terapeutycznych znacznego zmniejszenia ilości przypadków raka szczególnie w krajach mniej rozwiniętych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rafal

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 14 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »