Gospodarka » Przemysł

Jedyna taka fabryka

Jedyna taka fabryka
Zobacz więcej zdjęć »
Jest warta ponad 250 milionów złotych i zajmie powierzchnię ponad 17 tysięcy mkw. na 10-hektarowej działce – w Gdańsku powstaje fabryka amerykańskiego koncernu Weyerhaeuser. Budowę najnowocześniejszego obiektu tego typu na świecie nadzoruje PM Group.

To pierwszy zakład firmy Weyerhaeuser w Europie. – To inwestycja na wyjątkową skalę, a sam obiekt jest nowatorski. Będzie prosty architektonicznie, ale pod względem technologii unikatowy. Zakład spełni także najwyższe normy z zakresu ochrony środowiska – mówi Michał Dądajewski, kierownik projektu PM Group. To właśnie PM Group, firma z międzynarodowym doświadczeniem, jest autorem projektu fabryki, pełni nadzór nad jego realizacją, a także jest inwestorem zastępczym całej inwestycji.

Walkę o inwestycję stoczyło kilka krajów na Starym Kontynencie, a w Polsce o budowę zabiegało kilkanaście miast. Ostatecznie wybrano teren Parku Przemysłowo-Technologicznego „Maszynowa” w gdańskich Kokoszkach. O wyborze koncernu zdecydowało strategiczne położenie w pobliżu szybko rozwijających się nowych rynków Europy Wschodniej, Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu oraz zapewnienie dostępu do dobrze wykształconej kadry i do surowców innych niż włókna celulozowe.

Realizacja kontraktu już się rozpoczęła, a sam obiekt będzie gotowy za około 18 miesięcy. – Inwestycja, ze względu na specyfikę zakładu produkcyjnego, jest wymagająca. Standardy bezpieczeństwa i jakości wykonywanych prac są najwyższe w Polsce, co inwestor podkreśla na każdym kroku. Dlatego niezwykle ważne jest doświadczenie, które nasza firma przez lata zdobywała na międzynarodowym rynku – tłumaczy Michał Dądajewski.

Amerykański koncern będzie wytwarzał w Polsce włókna sieciowane wykorzystywane we wkładach do pieluch dla dzieci. Praca będzie polegała na przetwarzaniu gotowego półproduktu dostarczanego do Gdańska z Ameryki Północnej drogą morską w postaci zwojów. - To forma podobna do długiego arkusza papieru nawiniętego na rolkę. W następnej fazie zostanie rozwinięta i rozdrobniona w specjalnych młynach do postaci podobnej do mokrej bawełny, a potem suszona i chłodzona – wyjaśnia kierownik projektu z PM Group. Odbiorcami produktu wytwarzanego w Gdańsku mają być zakłady w Polsce, Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Podczas budowy na potężnej działce będzie pracowało ponad 250 osób. Oprócz wielkiej hali produkcyjnej powstanie również zewnętrzna instalacja suszenia-stabilizacji-chłodzenia, zbiorniki na substancje chemiczne wykorzystywane w procesie technologicznym, oczyszczalnia ścieków oraz cały układ dróg wewnętrznych
i chodników.
Zakład firmy Weyerhaeuser Poland zatrudni docelowo ok. 100 pracowników, pracujących w systemie czterobrygadowym przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Podstawowa działalność produkcyjna ma się rozpocząć na początku 2013 roku.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PM Group Polska
http://www.pmgroup.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »