Technologie » Internet
Kaspersky Lab publikuje artykuł "Rustock - mit czy rzeczywistość"
W grudniu 2006 roku wśród badaczy rootkitów (zarówno czarnych, jak i białych kapeluszy), rozeszły się pogłoski o tym, że ktoś stworzył i wypuścił "całkowicie niewykrywalnego" rootkita, znanego jako Rustock.C, którego nie można wykryć na komputerach, na których jest aktywny, przy pomocy żadnego istniejącego rozwiązana do zwalczania wirusów czy rootkitów.
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Długie poszukiwania "mitycznego rootkita" okazały się bezowocne. W rezultacie, wszelkie informacje o rootkicie Rustock.C traktowane były w kręgach badaczy rootkitów jak żart. Sytuacja ta trwała do maja 2008 roku, kiedy to Rustock.c został faktycznie wykryty. Po zaimplementowaniu wykrywania i leczenia aktywnych infekcji spowodowanych przez rootkita eksperci z firmy Kaspersky Lab zdali sobie sprawę, że wiele pytań pozostało bez odpowiedzi.
Kiedy Rustock został stworzony? W jaki sposób rozprzestrzeniał się? Czy istniał "na wolności"? Czy naprawdę przez ponad rok użytkownicy nie byli chronieni przed tym szkodliwym programem? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, eksperci z Kaspersky Lab musieli przeprowadzić niemal detektywistyczne śledztwo z wykorzystaniem różnych zaawansowanych technik.
W artykule "Rustock - mit czy rzeczywistość" Alexander Gostev, starszy analityk wirusów z Kaspersky Lab, opisuje, w jaki sposób udało się wyśledzić i przeprowadzić śledztwo w sprawie "nieuchwytnego" wirusa.
Pełny artykuł jest dostępny w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=498.
Komentarze (0)