Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Kiedy lek w plastrze wygrywa z doustnym?

Kiedy lek w plastrze wygrywa z doustnym?
Zobacz więcej zdjęć »
Niegdyś plaster działał tylko miejscowo – rozgrzewał, likwidował odciski. Dziś kryją się w nim np. hormony albo substancje uśmierzające ból, które przenikając do krwi, wpływają na pracę całego organizmu.

Niestety, nie wszystkie leki mogą mieć postać plastra, a szkoda, bo w niektórych sytuacjach plastry są korzystniejszą formą stosowania środków farmakologicznych. 


BŁYSKAWICZNIE DZIAŁAJĄ

Lek doustny musi przejść przez układ pokarmowy, zanim zawarte w nim substancje trafią do krwi. Jeśli są one umieszczone w plastrze, od razu przenikają do naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze. Dzięki temu szybciej np. uśmierzają ból.

OMIJAJĄ UKŁAD POKARMOWY

To wielki plus plastrów, bo lek oszczędza żołądek, wątrobę i trzustkę. Ponadto jego skuteczności nie zmniejszają wymioty i biegunki. Dlatego jeśli często je miewasz, a chcesz stosować antykoncepcję hormonalną - plastry będą dla ciebie dobrym rozwiązaniem.

LEK WCHŁANIA SIĘ CAŁY CZAS

Gdy połykasz tabletkę, stężenie leku gwałtownie wzrasta, potem zaś spada. Takie skoki powodują, że nie działa on cały czas z równą siłą. Plastry zaś uwalniają precyzyjnie odmierzone dawki substancji leczniczej przez cały czas, dzięki czemu utrzymuje się jej stałe stężenie we krwi. Dlatego też taka postać medykamentu przyjmują niektóre silne środki przeciwbólowe, stosowane np. przy chorobie nowotworowej, rozległych oparzeniach, a także preparaty ułatwiające rzucenie palenia. Te dostarczają cały czas niewielkich dawek nikotyny, co w dużym stopniu ogranicza potrzebę sięgnięcia po papierosa.

MINIMALIZUJĄ SKUTKI UBOCZNE

Hormonalna terapia zastępcza usuwa objawy klimakterium, jednak niesie pewne zagrożenia dla zdrowia, takie jak np. podrażnienie wątroby, wzrost ciśnienia tętniczego czy zwiększenie ryzyka zakrzepów. Są one mniejsze, gdy hormony są w plastrach. Dlatego poleca się je paniom, które mają problemy z wątrobą, cierpią na cukrzycę, zaburzenia krążenia, nadciśnienie.

UŁATWIAJA TERAPIĘ ZAPOMINALSKIM

Tabletki musisz przyjmować codziennie nawet kilka razy dziennie. Jakże więc łatwo zapomnieć o kolejnej dawce leku. Plastry przykleja się raz na 3-7 dni. Przezskórne podawanie leku jest korzystne nie tylko w przypadku osób roztargnionych, ale także takich, które z racji swojej choroby nie będą o nim w ogóle pamiętać.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnik kulturystyczny - ciekawe artykuły
http://poradnikkulturysty.blox.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »