Rozrywka i wypoczynek » Uroczystości

Kiedy można unieważnić małżeństwo?

Kiedy można unieważnić małżeństwo?
Zobacz więcej zdjęć »
Stwierdzenie nieważności małżeństwa to w potocznym rozumieniu rozwód kościelny, który jednak z tradycyjnym rozwodem znanym z prawa cywilnego ma niewiele wspólnego. Zgodnie z prawem kanonicznym nie można przerwać istniejącego związku małżeńskiego, jeśli ten został zawarty w ważny sposób.

Osoby, które mówią o rozwodzie kościelnym, mają tak naprawdę na myśli wykazanie, że ważnego ślubu nigdy nie było. Zobacz, jakie okolicznością stanowią podstawy do stwierdzenia nieważności małżeństwa w prawie kanonicznym.Jak stwierdzić nieważność małżeństwa?


Unieważnienie małżeństwa, które stanowi przedmiot zainteresowania coraz większej liczby osób, to sprawa, z którą można zgłosić się do zaufanej kancelarii prawa kanonicznego. W niej należy skonsultować się z adwokatem kościelnym, który przede wszystkim wyjaśni różnice w terminologii, uczulając na konieczność posługiwania się poprawną nazwą (czyli dążeniem do stwierdzenia nieważności małżeństwa, a nie do rozwodu kościelnego). Specjalista pomoże także określić przyczyny, dla których możliwe będą rozpoczęcie procesu przed odpowiednim sądem kościelnym.Jakie są przyczyny unieważnienia ślubu kościelnego?

Istnieje spis konkretnie wskazanych powodów, na podstawie których można mówić o nieważności małżeństwa. Zalicza się do nich przede wszystkim młodociany wiek osób zawierających związek, a jest nim 14 lat dla kobiet oraz 16 lat dla mężczyzn, czy też impotencja, czyli niemoc płciowa powodująca, że małżeństwo nie mogło byś skonsumowane. Wśród możliwych przyczyn wymienia się także istniejące już małżeństwo z kimś innym bądź święcenia kapłańskie czy śluby zakonne. Na liście przesłanek ku unieważnieniu małżeństwa znalazły się również powinowactwo i pokrewieństwo w linii prostej (w przypadku pokrewieństwa obejmuje to także do czwartego stopnia w linii bocznej) czy takie sytuacje jak uprowadzenie. Określenie tych powodów jest bardzo ważne, a w przygotowaniach może pomóc zatrudniony adwokat kościelny z renomowanej kancelarii kanonicznej.Rozwód kościelny – koszty

Wiele osób zadaje sobie również pytanie, ile kosztuje rozwód. Droga do unieważnienia ślubu kościelnego może być długa, ale także droga, a konkretne koszty rozwodu kościelnego zależą od indywidualnej sytuacji pary. Warto nadmienić, że dzielą się one na te, które ustala sąd kościelny (to tzw. koszty procesowe), oraz te obejmujące wynagrodzenie dla specjalisty udzielającego pomocy prawnej, czyli dla adwokata kościelnego, który reprezentuje strony. Same koszty procesowe mogą wynosić od tysiąca do trzech tysięcy złotych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
BEZPŁATNE ZAJĘCIA PRÓBNE W ATMOSFERZE MULTISPORT W WARSZAWIE
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »