Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Kiedy założyć i jaki wybrać aparat ortodontyczny dla dzieci

Kiedy założyć i jaki wybrać aparat ortodontyczny dla dzieci
Zobacz więcej zdjęć »
Mimo, że od kilku lat panuje zdrowa moda na noszenie aparatu stałego, wiele dzieci nie chce go nosić. Jakie rozwiązania przynosi nowoczesna ortodoncja i kiedy jest najlepszy czas na założenie aparatu ortodontycznego u dziecka – odpowiadamy na nurtujące pytania.

 
Aparaty czynnościowe (ruchome)
 
Wraz z zastępowaniem zębów mlecznych stałymi zębami zmienia się kształt szczęki i żuchwy. Jeśli już zęby mleczne zaczynają rosnąć krzywo rodzice powinni wybrać się do ortodonty. Dobry stomatolog może zalecić noszenie aparatu ruchomego. Leczenie zgryzu za pomocą stałego aparatu jest możliwe dopiero, gdy pojawią się stałe zęby. 
 
Dzieci w wieku od 4 do 12 lat by naprawić skrzywienia zgryzu noszą aparaty zdejmowane. Wymaga to wielkiej cierpliwości zarówno od rodziców jak i od dzieci. Zazwyczaj ortodonta dziecięcy zaleca noszenie takiego aparatu przez 4 godziny w trakcie dnia oraz zakładanie go na noc. Leczenie jest długotrwałe – czasami trwa nawet do 16 roku życia.  Oczywiście istnieje wiele czynników, od których zależy skuteczność leczenia zębów tego typu aparatem. Regularne wizyty, właściwe dopasowanie aparatu do łuku zębowego czy systematyczność to tylko niektóre czynniki wpływające na efekty. Niemniej jednak, efektywność leczenia jest kwestia indywidualną i zależy od stopnia deformacji oraz współpracy dziecka i jego rodziców z ortodontom. Najlepszej porady stomatologicznej może udzielić dobry stomatolog dla dzieci. 
 
Stały aparat ortodontyczny
 
Dzieci mogą założyć aparat stały dopiero wtedy, gdy maja wszystkie zęby stałe. Dorośli natomiast, mogą zakładać taki aparat niezależnie od wieku. Jedynym warunkiem jest posiadanie wyleczonych zębów.
Stały aparat nie musi być widoczny. Coraz częściej proponowane są stałe aparaty lingwalne – zakładane na wewnętrzna część zębów, lub aparaty kosmetyczne, których są niemal niewidoczne. W Warszawie można skorzystać z tego rodzaju aparatów np. w tym gabinecie: http://odent.pl/. Warto zadbać o piękny uśmiech swojego dziecka już dziś.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Suzi

Komentarze (2)

  • avatar
    ~Tomek 2014-12-29 14:11:02

    Nie wszyscy mają przecież takie objawy. Sam osobiście znam kilkanaście osób noszących aparat i nikt się na to nie skarży.

  • avatar
    ~Jonatan 2014-12-29 13:53:35

    Działanie uboczne noszenia aparatów_ urazy kręgosłupa szyjnego, chroniczne bóle głowy, jednostronny tinnitus grożący uszkodzeniem nerwu słuchowego- ale nie szkodzi. Ważny piękny uśmiech.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »