Gospodarka » Maszyny

Klejenie taśm przenośnikowych i inne sposoby naprawy

Klejenie taśm przenośnikowych i inne sposoby naprawy
Zobacz więcej zdjęć »
W zakładach, w których korzystanie z taśm przenośnikowych jest na porządku dziennym, mogą zdarzać się różnego rodzaju ich awarie i uszkodzenia.

Pomimo tego, że taśmy przenośnikowe produkowane są z bardzo wytrzymałych materiałów, nie rzadko specjalnie wzmacnianych i zbrojonych, to jednak ich intensywne użytkowanie i trudne warunki eksploatacji mogą mieć negatywny wpływ na żywotność. Jednym z najbardziej newralgicznych miejsc jest klejenie taśm przenośnikowych. Jeżeli nie zostało ono w odpowiedni sposób zabezpieczone, to właśnie tam na skutek wibracji i obciążeń w pierwszej kolejności mogą pojawić się uszkodzenia. W takich przypadkach niezbędny jest serwis od wulkanizacji taśm przenośnikowych, który na miejscu postara się wykonać niezbędne naprawy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Taśmy przenośnikowe — wulkanizacja

Przykładem zakładów, w których taśmy przenośnikowe są niezbędnym elementem pracy to sortownie śmieci. To na przenośnikach poszczególne frakcje surowców trafiają w różne części zakładu, gdzie przechodzą proces kontroli i zostają przekazane do przetworzenia. Nierzadko są to odpady niebezpieczne, z ostrymi krawędziami, mogącymi łatwo uszkodzić taśmę przenośnika. W razie wystąpienia takiej awarii realizowana jest wulkanizacja taśm przenośnikowych. Polega ona na usunięciu uszkodzonego miejsca i wstawieniu nowego elementu o idealnie dobranym rozmiarze. Następnie przeprowadzany jest proces wulkanizacji, mający połączyć obce elementy w jeden wspólny. Dodatkowo stosuje się także łączenie taśm przenośnikowych przy pomocy metalowych klipsów.



Progowanie taśm przenośnikowych

W sytuacjach, w których taśmy przenośnikowe mają kąt nachylenia powyżej 20 stopni, konieczne jest zastosowanie w nich tak zwane progowania. Są to specjalne elementy wystające z taśm pod kątem ok 90 stopni, tworząc wsparcie dla przenoszonego materiału, aby pomimo dużego nachylenia, nie staczał się on w dół. Progi w taśmach przenośnikowych muszą być wykonane z materiału odpornego na zużycie, a także odpowiadającego parametrom przenoszonego surowca. Z uwagi na specyfikę produkcji, progowanie odbywa się już na etapie produkcji. W przypadku awarii jest jednak możliwość szybkiej naprawy na miejscu, tak by nie wstrzymywać produkcji.



Klejenie taśm przenośnikowych

Jeszcze innym sposobem naprawy taśm jest ich klejenie. Do tego celu wykorzystuje się specjalne kleje gwarantujące uzyskania mocnego wiązania. Aby tak się jednak stało, konieczne może być odpowiednie przygotowanie podłoża, polegające na jego aktywowaniu pod reakcje chemiczne, oczyszczeniu i ewentualnie rozgrzaniu.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »