Społeczeństwo » Społeczeństwo

Koalicja na rzecz walki z oprogramowaniem stalkerware - aktualizacja

Koalicja na rzecz walki z oprogramowaniem stalkerware - aktualizacja
Zobacz więcej zdjęć »
Globalny lockdown potwierdza potrzebę silniejszej międzynarodowej grupy roboczej ds. przemocy domowej i oprogramowania stalkerware.

Walka o ochronę konsumentów wciąż trwa - do koalicji powołanej na rzecz zwalczania takiego oprogramowania przystąpiło jedenaście nowych organizacji, zwiększając liczbę partnerów do 21. Firma Kaspersky jest jednym z partnerów założycielskich koalicji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Do nowych członków koalicji należą: AEquitas ze swoim Centrum SPARC (Stalking Prevention, Awareness, and Resource Center), Anonyome Labs, AppEsteem Corporation, bff Bundesverband Frauenberatungsstellen und Frauennotrufe, Centre Hubertine Auclert, Copperhead, Corrata, Commonwealth Peoples' Association of Uganda, Cyber Peace Foundation, F-Secure, a także Illinois Stalking Advocacy Center. Założona w listopadzie 2019 r. koalicja posiada już 21 partnerów, w tym partnerów założycielskich: Avira, Electronic Frontier Foundation, the European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence, G DATA Cyber Defense, Kaspersky, Malwarebytes, The National Network to End Domestic Violence, NortonLifeLock, Operation Safe Escape oraz WEISSER RING. Jej celem jest zebranie doświadczenia partnerów w zakresie pomocy ofiarom przemocy domowej, obrony praw cyfrowych oraz cyberbezpieczeństwa w celu zwalczania niezgodnego z prawem zachowania z wykorzystaniem oprogramowania stalkerware oraz zwiększenia ogólnej świadomości odnośnie do tej istotnej kwestii.

Wzrost przemocy domowej podczas lockdownu

Zjednoczenie coraz większej liczby organizacji do walki z oprogramowaniem stalkerware nigdy nie było tak istotne jak w tych wyjątkowo trudnych czasach. Globalna izolacja na skutek pandemii wirusa powodującego COVID-19 sprzyja wzrostowi liczby przypadków przemocy domowej - wynika z danych amerykańskiej organizacji National Network to End Domestic Violence. Podobne trendy odnotowują inni partnerzy koalicji z różnych krajów. Zjawisko to dostrzega również Organizacja Narodów Zjednoczonych. Na początku kwietnia zastępca Sekretarza Generalnego ONZ - Amina Mohammed - wyjaśniła, że na całym świecie negatywne konsekwencje lockdownu są w większym stopniu udziałem kobiet ze względu na większe prawdopodobieństwo wzrostu ryzyka doświadczenia przemocy domowej. Oprócz przemocy fizycznej wiele z tych kobiet może znaleźć na swoim telefonie oprogramowanie stalkerware. Jest to jeden z najbardziej niepokojących problemów wynikających z przemocy domowej w ogóle, nie tylko podczas obecnej pandemii, jak wynika z badania bff przeprowadzonego w centrach doradztwa oraz centrach kryzysowych dla ofiar gwałtu w Niemczech.

Wspólne działania

Aby pomóc ofiarom oraz uświadomić społeczeństwu zagrożenia związane z oprogramowaniem stalkerware, członkowie założyciele koalicji stworzyli standardową definicję oraz kryteria wykrywania oprogramowania stalkerware. W pierwszych miesiącach działalności partnerzy koalicji skoncentrowali się na zwiększaniu świadomości zagrożenia związanego z oprogramowaniem stalkerware wśród organizacji pomocy, dziennikarzy oraz organów nadzoru poprzez publiczne przemówienia, wydarzenia, publikacje, badania, jak również gromadzenie danych producentów rozwiązań cyberbezpieczeństwa dotyczących oprogramowania stalkerware.

Nieustannie monitorujemy zagrożenie związane z oprogramowaniem stalkerware. Tylko kwietniu 2020 r. ustaliliśmy, że 8 201 użytkowników na całym świecie miało zainstalowane na swoim urządzeniu przenośnym oprogramowanie stalkerware. Dla porównania, w kwietniu 2019 r. liczba ta wynosiła 7 736. Co więcej, statystyki zmieniają się z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Dążąc do coraz lepszego wykrywania takiego oprogramowania, cieszymy się, że coraz więcej organizacji przystępuje do koalicji na rzecz walki z oprogramowaniem stalkerware, dzieląc się swoją wiedzą z grupą, której celem jest ochrona użytkowników przed oprogramowaniem stalkerware. Oprócz wykrywania konieczne są dalsze badania dotyczące związku między cyberprzemocą, przemocą fizyczną oraz aspektem płci w odniesieniu do wykorzystywania oprogramowania stalkerware w celu lepszego zrozumienia tego problemu - powiedziała Tatiana Sziszkowa, starszy analityk ds. szkodliwego oprogramowania, Kaspersky.

Uważamy, że każde oprogramowanie, które śledzi aktywność użytkowników bez ich świadomości czy zgody, jest czymś złym. Ponieważ osoby, które zakupują stalkerware, robią to świadomie, jedynym sposobem wyeliminowania tego oprogramowania jest skoordynowane i wszechstronne działania wymierzone nie tylko w twórców stalkerware, ale również karzące tych, którzy umożliwiają jego dystrybucję. Cieszymy się, że możemy wnieść swój wkład w działanie koalicji na rzecz zwalczania oprogramowania stalkerware - dodał Dennis Batchelder, prezes AppEsteem Corporation, jednego z nowych partnerów koalicji.

Z myślą o ofiarach oprogramowania stalkerware koalicja opracowała zasób online dostępny w sześciu językach (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim oraz portugalskim). Można dowiedzieć się z niego między innymi tego, czym jest oprogramowanie stalkerware, co zrobi, jak je wykryć oraz jak się przed nim chronić. Potencjalnym ofiarom członkowie koalicji zalecają niezwłoczne skontaktowanie się z lokalnymi organizacjami pomocy ofiarom.

Ponadto jeden z partnerów koalicji - National Network to End Domestic Violence - opublikował aplikację umożliwiającą dokumentację i gromadzenie dowodów. DocuSAFE to darmowa aplikacja dostępna w języku angielskim, która pomaga ofiarom zbierać, przechowywać oraz przekazywać dowody przemocy, takie jak nękające wiadomości, podszywanie się online lub inne obrazy lub filmy dokumentujące przemoc domową, napaść seksualną, stalking, znęcanie się czy przemoc podczas randki. Podobną aplikację o nazwie NO STALK, dostępną w j. niemieckim, udostępnił w zeszłym roku WEISSER RING. Należy jednak pamiętać, że aplikacje te nie powinny być wykorzystywane na urządzeniach, które mogą być monitorowane.

Przyszłe cele koalicji obejmują między innymi: zwiększenie wykrywania oraz łagodzenia zagrożenia związanego z oprogramowaniem stalkerware, opracowanie najlepszych praktyk dotyczących etycznego rozwoju oprogramowania oraz zwiększenie możliwości technicznych ofiar oraz organizacji pomocy ofiarom.

Informacje o koalicji na rzecz zwalczania oprogramowania stalkerware

Koalicja na rzecz zwalczania oprogramowania stalkerware to grupa zajmująca się walką z przemocą, stalkingiem oraz nękaniem związanym z tworzeniem i wykorzystywaniem oprogramowania stalkerware. Zrzeszająca obecnie lokalne i międzynarodowe agencje pomocy ofiarom, jak również firmy z branży bezpieczeństwa IT, koalicja dąży do połączenia organizacji z różnych dziedzin w celu aktywnego zwalczania niezgodnego z prawem zachowania z wykorzystaniem oprogramowania stalkerware oraz uświadomienia społeczeństwu tej ważnej kwestii. Ze względu na istotne znaczenie społeczne problemu dla użytkowników na całym świecie oraz systematyczne pojawianie się nowych wariantów stalkerware koalicja jest otwarta na nowych partnerów i zachęca do współpracy. Więcej informacji na temat koalicji można uzyskać na oficjalnej stronie www.stopstalkerware.org.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »