Gospodarka » Żywność
Kocioł smaku, czyli czas na pyszny gulasz!
Zobacz więcej zdjęć » |
Danie ma na tyle popularną i prostą formę, że właściwie w każdej kuchni świata znajdziemy potrawę przynajmniej podobną w przygotowaniu, a więc mięso pokrojone na mniejsze części przyrządzone we własnym sosie. Początkowo każdy region Węgier, uznawanych za ojczyznę gulaszu, dodawał do niego swoje ulubione składniki, więc danie nawet tam nie jest jednolite. Zresztą, różnice występują nie tylko w kwestii dodatków, ale również samej podstawy, czyli mięsa, gdyż do przygotowania gulaszu użyć można właściwie dowolnego jego rodzaju - począwszy od ryb po dziczyznę.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
„Gulasz znalazł wielu fanów na całym świecie, ponieważ jest prostym, jednogarnkowym daniem. Doskonale komponuje się zarówno z ryżem, makaronem, ziemniakami, kaszą czy nawet chlebem. Smakuje równie dobrze, a może nawet lepiej, gdy odgrzejemy go na drugi dzień - dlatego sprawdzi się jako danie idealne na imprezę. Można go zrobić znacznie wcześniej i szybko przygrzać przed podaniem gościom. Jest to potrawa stosunkowo prosta w przygotowaniu, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na sporą dowolność w jej przyrządzaniu", opowiada szef kuchni Knorr, Piotr Murawski.
Gulasz niejedno ma imię
Bardzo popularne dania często wywodzą się z niższych warstw społecznych. To determinuje m.in. ilość i rodzaj składników. Nie inaczej jest z gulaszem, w skład którego w wersji podstawowej oprócz mięsa powinny wchodzić jeszcze cebula, i to czego Węgrzy mają pod dostatkiem, czyli papryka.
Zanim gulasz „podbił" całe Węgry, a później zadomowił się niemal na całym świecie, stanowił podstawowe danie przeznaczone dla pasterzy. Osoby ciężko pracujące daleko poza domem potrzebowały jedzenia pożywnego i stosunkowo prostego do zrobienia oraz ewentualnego odgrzania. Co ciekawe, w kraju nad Dunajem w odniesieniu do tego klasycznego dania częściej niż "gulyas" używana jest nazwa "pörkölt", pochodząca od węgierskiego słowa oznaczającego "przypieczony".
Prostota gulaszu pozwala na jego bardzo szeroką interpretację. Na samych tylko Węgrzech wyróżnia się kilka dań będących pochodnymi od gulaszu:
- zupa gulaszowa - prawdopodobnie potrawę myloną najczęściej z gulaszem. Konsystencja jest jednak zupełnie inna - oczywiście zupa jest znacznie rzadsza. Na Węgrzech pod nazwą "gulyas" najczęściej skrywać się będzie właśnie zupa gulaszowa.
- paprykarz - powinien się ograniczać właściwie do trzech składników, czyli mięsa, papryki oraz śmietany, dodawanej dla złagodzenia smaku i dobrego połączenia tych dwóch elementów.
- tokań - mięso krojone w paski przygotowane z wieloma innymi składnikami, jak wędlina, grzyby i pomidory.
Z Węgier do Polski
Stare przysłowie mówi: „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki", ale o wyjątkowo dobrych stosunkach między Polską i Węgrami mogą również świadczyć również bardzo zbliżone kulinarne gusta. Gulasz, który jest narodową węgierską potrawą, znakomicie przyjął się w polskich domach, stając się głównym bohaterem niezliczonych, domowych obiadów.
Weźmy na przykład placek zbójnicki, czyli bardzo popularne danie, zwłaszcza na południu naszego kraju. Placek ziemniaczany bogato oblany mięsem w sosie gulaszowym widnieje w wielu kartach restauracyjnych i cieszy się niesłabnącą popularnością u zamawiających, którzy bardzo dobrze znają i wyjątkowo lubią tę sytą i smaczną potrawę.
Podobnego typu danie możemy wykonać samodzielnie w nieco innej formie - wystarczy wykorzystać w tym celu popularne włoskie kluseczki gnocchi oraz Gulasz Naturalnie smaczne Knorr, który nada daniu głębokiego smaku i doskonałego aromatu:
Gnocchi z gulaszem
Składniki:
- karkówka wołowa - 400 gramów
- GulaszNaturalnie smaczne Knorr - 1 opakowanie
- cebula - 2 sztuki
- marchewka - 1 sztuka
- seler naciowy (łodygi) - 4 sztuki
- margaryna - 3 łyżki
- gotowe gnocchi - 500 gramów
- śmietana 18% - 50 mililitrów
Sposób przygotowania:
1. Na rozgrzanym tłuszczu podsmaż pokrojone w grubą kostkę mięso. Dodaj pokrojoną w piórka cebulę, pokrojony w kostkę seler oraz pokrojoną w półplasterki marchewkę.
2. Całość zalej 500 ml wody i dodaj Gulasz Naturalnie smaczne Knorr, który podkreśli znakomity smak dania. Wszystko razem gotuj około 40 minut, aż sos zgęstnieje, a mięso będzie miękkie.
3. W międzyczasie zagotuj wodę, a następnie ugotuj gnocchi. Gulasz podawaj z kluskami i kleksem śmietany.
Węgierskie danie na żądanie
Każdy z nas miał prawdopodobnie okazję wypróbować gulasz w różnych jego wariantach. Ale czy w oryginalnej wersji również? Jeśli nie, to warto nadrobić te zaległości. Zapewne największym problemem przy gotowaniu tej potrawy może być znalezienie odpowiednich przypraw, a później dobranie do nich właściwych proporcji. Jednak można znaleźć na to bardzo proste rozwiązanie - w postaci nowego Gulaszu Naturalnie Smaczne Knorr, składającego się jedynie z naturalnych składników, które dobrze znamy z domowych kuchni. Dzięki niemu osiągniemy wyjątkowy smak tego tradycyjnego węgierskiego dania.
Gulasz
Składniki:
• 400 g mięsa wieprzowego, np. łopatki
• 3 łyżki margaryny
• 100 g pokrojonej w kostkę marchewki
• 100 g pokrojonej w kostkę papryki kolorowej
• 100 g pokrojonego w kostkę selera
• 1 opakowanie Gulaszu Naturalnie smaczne Knorr
Sposób przygotowania:
1. Pokrojone w grubą kostkę mięso podsmaż w garnku. Gdy się już zarumieni, dodaj warzywa i przez chwilę je smaż, po czym wlej 400 ml wody i dodaj Gulasz Naturalnie Smaczne Knorr, który wzbogaci smak i aromat soczystego mięsa. Całość duś pod przykryciem przez około 40 minut, do momentu aż będzie miękkie.
2. Gotowy gulasz podawaj z kaszą lub ryżem.
Gulasz z pomysłem
Gulasz przygotować możemy w różnych odmianach i z wykorzystaniem różnego rodzaju mięs, np. z żeberek. Ich miłośnicy mogą wzbogacić swoje danie i nadać mu wyjątkowości i doskonałego smaku:
Duszone żeberka z cebulą
Składniki:
- żeberka wieprzowe - 800 gramów
- Gulasz Naturalnie smaczne Knorr - 1 opakowanie
- cebula - 2 sztuki
- sól - 1 szczypta
- pieprz - 1 szczypta
- czerwona papryka - 1 szczypta
- margaryna - 3 łyżki
- pomidory pelatti z puszki - 1 opakowanie
- ząbek czosnku - 2 sztuki
Sposób przygotowania:
1. Sól, pieprz, czerwoną paprykę i posiekany czosnek wymieszaj razem. Powstałą marynatą oprósz oczyszczone z tłuszczu żeberka i odłóż w chłodne miejsce na około 30 - 40 minut.
2. Po tym czasie żeberka obsmaż z obu stron w garnku, w którym będziesz gotować potrawę.
3. Obsmażone żeberka przełóż na bok, na talerz. W tym samym garnku podsmaż cebule pokrojone w półplasterki, dodaj pomidory, 400ml wody oraz Gulasz Naturalnie smaczne Knorr dla idealnej gęstości sosu. Całość zagotuj. Do gotującego się sosu włóż ponownie żeberka. Mięso duś pod przykryciem do miękkości około 1 godzinę. Gotowe żeberka podawaj z purre z ziemniaków.
Nadesłał:
emwu
|
Komentarze (0)