Technologie » Komputery
Komputery i montowane w nich procesory
Zobacz więcej zdjęć » |
Czym jednak jest rzeczony procesor? To niewielka płytka, w której znajdują się układy scalone, bramki logiczne i moduły, które odpowiadają za moc obliczeniową danego sprzętu. Procesor to nic innego, jak mózg komputera - to centrala, która steruje innymi podzespołami, wydaje polecenia, korzysta z mocy obliczeniowej i pamięci innych podzespołów i sprawuje pieczę nad sprawnym działaniem komputera. W czasach, kiedy procesory nie były dzielne na rdzenie, komputery działały znacznie wolniej, gdyż ilość procesów, jakie pecet mógł wykonać w jednym momencie była ograniczona, przez co postawało kolejkowanie. Dziś jednak mamy dostęp do procesorów wielordzeniowy, które rozdzielają czynności między rdzeniami, sprawiając tym samym, że w jednym ułamku sekundy moc obliczeniowa dzielona jest na poszczególne procesy, przez co użytkownik nie musi czekać na wykonanie danej akcji.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wspomnieliśmy na początku, że procesory nie powinny być kojarzone tylko z komputerami. Tak oczywiście jest - każde urządzenie elektroniczne posiada swój procesor. Telefony komórkowe, mikrofalówki, zegarki elektroniczne lub kuchenki czy lodówki. Oczywiście procesory w urządzeniach AGD mają mniejszą moc obliczeniową, gdyż nie potrzebują zasobów do obsługi tylko jednego schematu. Producenci w celu obniżenia ceny montują w takich sprzętach procesory wystarczające, ale nie drogie. Trzeba wiedzieć, że procesor to najdroższy podzespół każdego sprzętu - montowanie płytek, których nie da się wykorzystać jest oczywiście bez sensu. Odstępstwem od tej reguły są tylko komputery i telefony - to sprzęty typowo użytkowe i tam mocy obliczeniowej nigdy nie zabraknie. Zważywszy , że nowe programy i gry są tworzone właśnie pod najnowsze podzespoły - oznacza to, że wraz z rozwojem procesorów, rozwijają się także możliwości programistyczne. Popadamy w błędne koło jakości, goniąc ciągle do przodu i zyskując coraz to nowe efekty.
Jedno jest pewne - bez procesorów żadne urządzenie elektroniczne działać po prostu nie może. Porównanie procesora do umysłu każdego urządzenia jest jak najbardziej trafne. Oczywiście procesory nie są jedyne i najważniejsze - są jednak zaliczane do grupy tych niezbędnych, bez których praca urządzenia elektronicznego nie ma racji bytu. To tak, jak z ludzkim organizmem - nie moglibyśmy działać bez umysłu, ale jednocześnie musimy dbać o serce czy inne narządy (tak, jak musimy dbać o płytę główną czy pamięć w komputerze).
Nadesłał:
brenna
|
Komentarze (0)