Kultura » Kultura
Konica Minolta zaprasza na wystawę „Wiatr od San Francisco”
Zobacz więcej zdjęć » |
Firma Konica Minolta, partner wspierający Muzeum Plakatu w Wilanowie, zaprasza na wystawę „Wiatr od San Francisco. Polski plakat przełomu lat 60. i 70. XX w.” Jej tematyka obejmuje twórczość polskich plakacistów przełomu lat 60. i 70. XX wieku, zafascynowanych anglosaską grafiką końca lat 60., tworzoną na fali ruchów hipisowskich.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Grafika towarzysząca hipisowskiej kontestacji zainteresowała artystów znad Wisły już w końcu lat 60., a w latach 70. stała się wręcz masowym zjawiskiem. Najwybitniejsi plakaciści z grona polskiej szkoły plakatu ulegli jej wizji. Waldemar Świerzy, próbując nowej stylistyki i środków wyrazu, stworzył wiele plakatów kulturalnych, w tym słynne portrety muzyków jazzowych i rockowych. Wiktor Górka, czerpiąc wzorce ze stylu westernowej grafiki listów gończych, projektował plakaty z dużym wyczuciem formy i humorem. Również Henryk Tomaszewski ¬stworzył kilka plakatów, których stylistykę przypisać należy „wiatrowi z San Francisco”.
O tym jaki wpływ idea kontestacji młodzieżowej końca lat 60. wywarła na wspomnianych artystów oraz na prace takich grafików jak m. in. Maria Mucha Ihnatowicz, Hanna Bodnar, Andrzej Krajewski, Jan Sawka, Eugeniusz Get Stankiewicz, Jan Jaromir Aleksiunow, Andrzej Bertrandt, Danuta Cesarska i Tomasz Jura, można przekonać się odwiedzając od 28 marca br. Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Wystawa „Wiatr od San Fracisco. Polski plakat przełomu lat 60. i 70. XX w.” będzie czynna od 28 marca do 17 maja 2009 r.
Więcej informacji na temat wystawy znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Plakatu w Wilanowie (www.postermuseum.pl).
Firma Konica Minolta współpracuje z Muzeum Plakatu w Wilanowie w zakresie wydruku materiałów informacyjno – promocyjnych związanych z wydarzeniami.
Komentarze (0)