Kultura, sztuka » Kultura

Konica Minolta zaprasza na wystawę „Wiatr od San Francisco”

Konica Minolta zaprasza na wystawę „Wiatr od San Francisco”
Zobacz więcej zdjęć »
Od 28 marca 2009 roku w Muzeum Plakatu w Wilanowie będzie można oglądać prezentację prac polskich plakacistów przełomu lat 60. i 70. XX wieku, inspirowanych anglosaską grafiką końca lat 60.


Firma Konica Minolta, partner wspierający Muzeum Plakatu w Wilanowie, zaprasza na wystawę „Wiatr od San Francisco. Polski plakat przełomu lat 60. i 70. XX w.” Jej tematyka obejmuje twórczość polskich plakacistów przełomu lat 60. i 70. XX wieku, zafascynowanych anglosaską grafiką końca lat 60., tworzoną na fali ruchów hipisowskich. 


Grafika towarzysząca hipisowskiej kontestacji zainteresowała artystów znad Wisły już w końcu lat 60., a w latach 70. stała się wręcz masowym zjawiskiem. Najwybitniejsi plakaciści z grona polskiej szkoły plakatu ulegli jej wizji. Waldemar Świerzy, próbując nowej stylistyki i środków wyrazu, stworzył wiele plakatów kulturalnych, w tym słynne portrety muzyków jazzowych i rockowych. Wiktor Górka, czerpiąc wzorce ze stylu westernowej grafiki listów gończych, projektował plakaty z dużym wyczuciem formy i humorem. Również Henryk Tomaszewski ¬stworzył kilka plakatów, których stylistykę przypisać należy „wiatrowi z San Francisco”.


O tym jaki wpływ idea kontestacji młodzieżowej końca lat 60. wywarła na wspomnianych artystów oraz na prace takich grafików jak m. in. Maria Mucha Ihnatowicz, Hanna Bodnar, Andrzej Krajewski, Jan Sawka, Eugeniusz Get Stankiewicz, Jan Jaromir Aleksiunow, Andrzej Bertrandt, Danuta Cesarska i Tomasz Jura, można przekonać się odwiedzając od 28 marca br. Muzeum Plakatu w Wilanowie. 


Wystawa „Wiatr od San Fracisco. Polski plakat przełomu lat 60. i 70. XX w.” będzie czynna od 28 marca do 17 maja 2009 r. 
Więcej informacji na temat wystawy znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Plakatu w Wilanowie (www.postermuseum.pl).
Firma Konica Minolta współpracuje z Muzeum Plakatu w Wilanowie w zakresie wydruku materiałów informacyjno – promocyjnych związanych z wydarzeniami. 
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »