Gospodarka » Maszyny

Kotły na paliwo ekologiczne

Kotły na paliwo ekologiczne
Zobacz więcej zdjęć »
Kotły na stałe paliwa ekologiczne stają się coraz bardziej popularne.

Do alternatywnego dla gazu sposobu ogrzewania domu można wykorzystać takie surowce energetyczne jak: drewno opałowe i jego odpady (wióry, zrębki, trociny), rośliny energetyczne oraz ekogroszek, a także słomę i zboża. Kotły przystosowane do spalania tych rodzajów paliwa są bardzo ekonomiczne i energooszczędne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Drewno jest najstarszym materiałem opałowym wykorzystywanym przez człowieka. Obecnie obok tradycyjnych kotłów na drewno w postaci np. szczap drzewnych (dąb, buk, akacja, jesion, grab) dostępne są kotły na na tzw. gaz drzewny. Cechują się zaawansowaną technologią komory spalania, wysokim stopniem zgazowywania drewna i zautomatyzowania procesu spalania. Niemniej mimo wszelkich innowacji zawsze należy pamiętać, by drewno miało odpowiednią wilgotność - do 20 %. Ważny jest także rodzaj drewna. Drewno pochodzące z drzew liściastych, w przeciwieństwie do iglastych, nie wydziela tak wielu żywic i nie zanieczyści komina.

Kotły mogą być opalane drewnem opałowym, a także pelletami. Pellety są to formowane na kształt kilkucentymetrowych walców lub granulek odpady drzewne. Tego typu kotły również są wyposażone w palniki retortowe. Charakteryzują się też tym, iż paliwo podawane jest automatycznie ze zbiornika paliwa do kotła. Co daje możliwość dodatkowego oszczędzania paliwa. Wysoka automatyzacja i wyposażenie kotła na pellety w zasobnik z podajnikiem pozwala nawet na kilkudniową, bezobsługową eksploatację. To ogromna wygoda! Wiele z rodzajów kotłów olejowych czy gazowych pozwala jednocześnie na instalację palnika na pellety.

Ekogroszek to węgiel kamienny w postaci granulowanej. Są to grudki, ziarenka o nieregularnym kształcie i wielkości od 5 do 25 mm. Jednakże ta postać węgla posiada bardzo niewielką ilość siarki, spełniając tym samym normy paliwa ekologicznego. Do spalania ekogroszku wykorzystywane są kotły z tzw. podajnikiem retortowym.

Obok wyżej wymienionych dostępne są kotły na biomasę. Kotły mogą być opalane słomą zbożową lub rzepakową czy odpadami zielarskimi. Słoma przeznaczona do spalania w kotle ma formę kostki lub balotów. Ze słomy produkuje się również brykiety. Na rynku dostępne są też kotły na ziarna zbóż, owsa.

Przed budową domu warto pomyśleć o możliwości zamiany kotła gazowego na kocioł na ekologiczne i energooszczędne paliwa stałe. Można skorzystać przy tym z porady fachowców oraz posłużyć się aneksem do projektu, przewidującym system ogrzewania na paliwo stałe. Wszystkie zamiany kotłów z paliwa gazowego na paliwo stałe, wiążą się z reguły z koniecznością zmian komina, na co należy koniecznie zwrócić uwagę przy adaptacji projektu.– mówi Monika Baran specjalista ds. marketingu firmy ARCHETON Sp. z o.o.

Ekologiczny kocioł centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym zapewnia obniżenie kosztów ogrzewania domu, jak i szybki zwrot takiej inwestycji. Poza tym popiół z odnawialnych paliw ekologicznych można wykorzystać jako nawóz do użyźniania gleby w przydomowym ogródku. Stosowanie technik grzewczych w zgodzie z naturą pozwala na ochronę środowiska, w którym żyjemy.

Źródło:
www.archeton.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alexandrite Group
http://www.alexandrite.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »