Dom » Nieruchomość

Łączenie mieszkań w obrębie kondygnacji - jakie czekają nas formalności?

Łączenie mieszkań w obrębie kondygnacji - jakie czekają nas formalności?
Zobacz więcej zdjęć »
Kiedy posiadamy dwa sąsiadujące ze sobą mieszkania lub planujemy zakup takich mieszkań, mamy możliwość połączenia ich w jedno. Dzięki temu nie tylko zyskujemy dużo więcej przestrzeni mieszkaniowej, ale także powiększamy możliwości aranżacyjne mieszkania.

Nie możemy jednak zwyczajnie wyburzyć sobie ścian lub zrobić dodatkowe drzwi. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zanim przystąpimy do połączenia naszych nieruchomości, musimy przejść przez szereg urzędowych formalności. W zależności od tego czy dopiero planujemy zakup mieszkań do połączenia czy już takie posiadamy oraz jakich mieszkań dotyczy cała inwestycja - czy chodzi o mieszkania własnościowe, spółdzielcze czy developerskie - mamy różne obowiązki i możliwości.

W przypadku połączenia mieszkań spółdzielczych i własnościowych, uzyskanie zgody na połączenie uzależnione jest od decyzji spółdzielni lub współwłaścicieli. Kupując mieszkania z możliwością połączenia od developera, możemy liczyć na nieco prostszy przebieg formalności.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Formalności przy łączeniu mieszkań własnościowych i  spółdzielczych

Formalności dotyczące połączenia dwóch mieszkań, nawet jeśli dotyczą tylko wykucia drzwi wewnętrznych, wymagają nie tylko zgody naszych sąsiadów, ale również projektu przebudowy.

Taki projekt składamy w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawe powiatu. Następnie po braku sprzeciwu ze strony urzędników musimy zgłosić w urzędzie termin rozpoczęcia prac budowlanych oraz zorganizować nadzór budowlany - czyli zatrudnić kierownika budowy.

Jednak zanim udamy się do urzędu z projektem, musimy w pierwszej kolejności uzyskać zgodę na połączenie naszych mieszkań - od współwłaścicieli całej nieruchomości. W przypadku małych wspólnot, liczących do siedmiu lokali, zgodę muszą wyrazić wszyscy - w tym przypadku podstawą prawną jest Kodeks Cywilny (art.199, Dz. U. 1964, Nr 16 poz. 93).

Natomiast w przypadku większych wspólnot - powyżej siedmiu lokali, zgodę musi wyrazić większość wspólnoty - tutaj zastosowanie znajduje Ustawa o własności lokali ( Dz. U. 1994, Nr 85 poz.388). Stosunek wartości głosów oblicza się poprzez wartość udziału własności w nieruchomości, poszczególnych mieszkańców.

Odnośnie mieszkań spółdzielczych, na konieczne modyfikacje musimy uzyskać zgodę spółdzielni. Wewnętrzny regulamin spółdzielni z reguły dokładnie określa czynniki wpływające na możliwość łączenie mieszkań i warunki jakie są wymagane, żeby uzyskać zgodę na takie połączenie.

Końcową formalnością inwestycji - już po przebudowie - jest uzyskanie zaświadczenia o samodzielności lokalu, które wydaje starostwo. Jest ono konieczne w przypadku, kiedy chcemy całkowicie formalnie połączyć dwa lokale w jedno mieszkanie z jedną księgą wieczystą. Prawne połączenie dwóch nieruchomości w jedną, przeprowadzane jest w formie aktu notarialnego.


Połączenie mieszkań na rynku pierwotnym

Wychodząc na przeciw potrzebom klientów, wielu inwestorów budowlanych umożliwia łączenie mieszkań w obrębie kondygnacji już na etapie budowy kompleksu mieszkaniowego. Stosowne aneksy do umowy developerskiej zabezpieczają interesy kupującego mieszkania. Dzięki temu kupujący mieszkanie bezpośrednio od developera w chwili zawierania właściwej transakcji notarialnej - z przeniesieniem prawa własności - otrzymuje mieszkania już połączone w jedną nieruchomość z jedną księgą wieczystą.

Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla kupującego, który nie musi martwić się żadnymi formalnościami związanymi z zabieganiem o uzyskanie zgody od wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni. Wszelkie kwestie związane z połączeniem mieszkań są w tej sytuacji scedowane na developera.

Jak widać z punku widzenia kupującego, zakup dwóch mieszkań - z możliwością połączenia - bezpośrednio od developera jest najbardziej wygodnym i funkcjonalnym wyjściem.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

seommr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »