Gospodarka » Narzędzia

Laser krzyżowy, liniowy czy obrotowy – jaki wybrać?

Laser krzyżowy, liniowy czy obrotowy – jaki wybrać?
Zobacz więcej zdjęć »
Laserowe instrumenty pomiarowe stają się coraz popularniejsze w ostatnich latach. Ułatwiają wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych pomiarów na budowach i przy remontach. Najczęściej wybierane lasery to krzyżowy, liniowy i obrotowy.

Akumulatorowe lasery budowlane są niezastąpione przy pracach konstrukcyjnych. Pozwalają na niezwykle precyzyjne pomiary i wyznaczanie linii na przykład przy określaniu wysokości ścian, ich usytuowania, przy montażu sufitów podwieszanych, układaniu kafelków, wyznaczaniu przebiegu różnych instalacji i przy wielu innych pracach wykończeniowych. W wielu przypadkach można zakupić cały zestaw laserów zawierający różne pomocnicze akcesoria jak piloty zdalnego sterowania, trójnogi, łaty pomiarowe, detektory, okulary itp. Aby jednak pomiarowy laser budowlany spełnił nasze oczekiwania, trzeba dobrać jego odpowiedni typ do naszych potrzeb. Poniżej omawiamy trzy najpopularniejsze rodzaje takich instrumentów pomiarowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:Laser liniowy

Nasze omówienie typów laserów pomiarowych rozpoczynamy od lasera liniowego. To podstawowy rodzaj takich przyrządów pomiarowych. Wszystkie inne pochodzą właśnie od lasera liniowego i są konstruowane na jego bazie. Już sama nazwa podpowiada, że w tym typie wiązka laserowa tworzy linię prostą. Warto podkreślić, że lasery liniowe mogą wytwarzać nie tylko jedną wiązkę laserową, ale nawet kilka i to wypuszczanych w różnych kierunkach zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. Wiązka laserowa może być emitowana w różnych kolorach.

Laser liniowy jest najprostszym rozwiązaniem pomiarowym. Warto o tym pamiętać, gdy zdecydujemy się na jego zakup. Laser liniowy emituje tylko jedną wiązkę w czasie użytkowania, zatem pozwala zmierzyć tylko jedną płaszczyznę, co może być czasami problemem i może wydłużać całą pracę pomiarową. W niektórych przypadkach jednak takie lasery zupełnie wystarczają. Na przykład za pomocą lasera liniowego można błyskawicznie i precyzyjnie wyznaczyć linię cięcia piłą w przypadku takich materiałów jak drewno czy kamień. Często takie lasery montuje się również na różnego rodzaju maszynach.Laser krzyżowy

Bardziej zaawansowanym typem instrumentu pomiarowego jest laser krzyżowy. Mało tego, to najpopularniejszy typ lasera. Wynika to z faktu, że laser krzyżowy daje więcej swobody przy pomiarach niż na przykład laser liniowy. Do tego laser krzyżowy jest prosty w obsłudze i zapewnia niezwykle precyzyjne pomiary. Najlepsze modele tego rodzaju lasera są samopoziomujące i do tego mają szeroki zakres świecenia. Laser krzyżowy umożliwia błyskawiczne wyznaczenie linii poziomych i pionowych na ścianach. Do tego funkcja nachylenia pozwala wyznaczać precyzyjnie linie pod różnymi kątami.

Zanim jednak wybierze się laser krzyżowy, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Po pierwsze trzeba zastanowić się, gdzie najczęściej będziemy dokonywać pomiarów. Wiązka lasera krzyżowego ma ograniczoną widoczność i taki przyrząd pomiarowy sprawdza się najlepiej w niezbyt nasłonecznionych wnętrzach. Problem z widocznością wiązki laserowej może wystąpić również w bardzo dużych pomieszczeniach. Niestety, również na zewnątrz w ogóle nie widać wiązki, którą rozprasza światło słoneczne. Jeśli zależy nam jednak na używaniu lasera krzyżowego na zewnątrz, trzeba wybrać model z odbiornikiem laserowym lub specjalnym sensorem, podobnie jak w dużych pomieszczeniach. Warto także wiedzieć, że laser krzyżowy sprawdza się, ale raczej na małych, a nie dużych budowach. Można go wykorzystać bez problemu na przykład do poziomowania fundamentów, ale już przy dużych budowlach lepszy będzie laser obrotowy.

Wybierając laser krzyżowy, trzeba się również zastanowić, ile tak naprawdę będziemy potrzebowali linii laserowych wygenerowanych w tym samym czasie. Tańsze modele zwykle ograniczają się do jednej linii poziomej i jednej pionowej. Przy bardziej skomplikowanych pomiarach lepszym rozwiązaniem może okazać się laser wieloliniowy, który wyświetla co najmniej trzy linie w poziomie i pionie. Taki przyrząd poradzi sobie z większością zadań pomiarowych. Najbardziej zaawansowane są jednak lasery płaszczyznowe, które wyświetlają linie dookoła - 360°. Bez względu na to, jaki rodzaj lasera krzyżowego wybierzemy, najlepiej dokupić do niego stabilny statyw trójnożny lub kolumnowy. Czasami przydaje się także uchwyt ścienny.   Laser obrotowy

Ostatni typ to laser obrotowy nazywany również rotacyjnym lub niwelatorem laserowym. Taki laser znajduje najczęściej zastosowanie na placu budowy. Źródłem światła jest tutaj laser półprzewodnikowy. Warto jednak wybrać starannie kolor wiązki. Czerwony laser jest bardzo dobrze widoczny we wnętrzach, ale na zewnątrz nie sięga dalej niż tylko kilka metrów. W droższych modelach laserów obrotowych jest używany laser zielony, który jest bardzo dobrze widoczny nawet w nasłonecznionych miejscach.

W laserach obrotowych element pomiarowy to płaszczyzna laserowa ustawiona w pionie lub poziomie, a nawet może być pochylona. Głowica się obraca, emitując jednocześnie punktowe światło laserowe. W ten sposób zakreśla okrąg, który jest punktem odniesienia przy pomiarach niwelacyjnych. Dzięki temu można na przykład wyznaczyć wysokość, jak i różnice wysokości. W przypadku lasera rotacyjnego najczęściej wykorzystywany jest właśnie typ pracy obrotowej.

Duży wybór laserów budowlanych pozwala dobrać właściwy model do potrzeb każdego użytkownika. Należy jednak pamiętać, żeby przed zakupem dobrze zastanowić się, jakie są nasze potrzeby w zakresie wykonywania pomiarów i czy wykonywane będą najczęściej we wnętrzach, czy na zewnątrz.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »