Firma » Finanse

Lokata czy konto oszczędnościowe – na czym więcej zarobimy w 2014?

Lokata czy konto oszczędnościowe – na czym więcej zarobimy w 2014?
Zobacz więcej zdjęć »
Z pewnością każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że dobrze jest mieć jakieś oszczędności. Pewna kwota odłożona na jakiś konkretny cel lub po prostu na tak zwaną czarną godzinę pozwala na poczucie finansowego bezpieczeństwa i dodaje pewności siebie.
Jeszcze lepiej, jeśli bez zbędnego ryzyka możemy powiększyć nasze oszczędności o ładny procent. Dlatego nie może dziwić fakt, że coraz więcej osób szuka bezpiecznych form inwestowania kapitału. Zwłaszcza w dobie kryzysu staramy się wybierać rozwiązania, które być może nie przynoszą oszałamiających dochodów, ale gwarantują zwrot kapitału z zyskiem. Najczęściej wybierane produkty bankowe, które dają spore gwarancje osiągnięcia takiego celu, to lokaty bankowe i konta oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe - kiedy i dla kogo?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Konto oszczędnościowe jest przede wszystkim doskonały wyborem dla osób, którym zależy na zachowaniu płynności finansowej, czyli na stałym i swobodnym dostępie do swojego kapitału. Nie da się ukryć, że taka możliwość może się przydać w razie nieprzewidzianych wydatków, choroby, konieczności dokonania inwestycji lub innych kryzysowych sytuacji, w których potrzebujemy gotówki. Dodatkowo konto oszczędnościowe daje możliwość ciągłego dokonywania nowych wpłat w dowolnych terminach i kwotach. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie dla osób, które nadal oszczędzają i chcą gromadzić kapitał na zasadzie systematycznego odkładania małych kwot. Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym różni się w zależności od aktualnych ofert banków, zazwyczaj jest niższe od tego proponowanego na lokatach, ale nie dobiega od niego w dużym stopniu i można powiedzieć, że jest porównywalne. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że podobnie jak przypadku lokaty, bank może wymagać wpłacenia jakiejś minimalnej kwoty, która umożliwia otwarcie konta oszczędnościowego.

Lokata - rozwiązanie dla każdego?

Co przekonuje wiele osób do tego, żeby wybrać lokatę zamiast konta oszczędnościowego? Przede wszystkim dużą pokusę może stanowić większy zysk. Warto jednak pamiętać, że oprocentowanie zarówno lokat, jak i kont oszczędnościowych zależy przede wszystkim od aktualnych propozycji banków. Może zdarzyć się tak, że znajdziemy konto, na którym nasze środki będą wyżej oprocentowanie niż na lokacie, zwłaszcza jeśli będzie to lokata krótkoterminowa. Nie ma więc żadnej stałej, niezmiennej zasady, mówiącej, że lokaty bankowe zawsze pozwalają więcej zarobić. Największą wadą lokat jest oczywiście zamrożenie kapitału. Banki tworzą wiele różnych propozycji, które uwzględniają bardziej elastyczne formy korzystania ze zgromadzonych środków, warto jednak zwrócić uwagę czy takie bardziej dogodne oferty nie są jednocześnie niżej oprocentowane.

Zanim dokonamy ostatecznego wyboru warto przede wszystkim bardzo dokładnie przeanalizować aktualne oferty. To zadanie z pewnością ułatwią różne wyjątkowo przydatne rankingi, na przykład ranking najlepszych lokat terminowych w 2014 roku, które pozwolą nam odnaleźć się w gąszczu różnych ofert proponowanych przez banki i wybrać taką, która przyniesie największy zysk i jednocześnie będzie najbardziej odpowiadała naszym potrzebom oraz możliwościom finansowym.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

abtarasew1

Komentarze (1)

  • avatar
    ~hadin 2014-01-31 22:43:02

    Lokata jest jednak zawsze najbezpieczniejsza i najbardziej uniwersalna. Na takiej fm bankowej zawsze zresztą można wyjść na swoje. A inne opcje to teraz za duże ryzyko jednak.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »