a

a

poprzedni następny

Technologie » Internet

Luki w zabezpieczeniach popularnym celem cyberprzestępców w sierpniu

Luki w zabezpieczeniach popularnym celem cyberprzestępców w sierpniu
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab informuje o publikacji sierpniowych statystyk dotyczących szkodliwego oprogramowania. Exploity i robaki wykorzystujące luki w systemie Windows zdominowały zestawienie.

W sierpniu nastąpił gwałtowny wzrost liczby szkodliwych programów wykorzystujących lukę CVE-2010-2568. Dziura ta została po raz pierwszy wykorzystana przez program Worm.Win32.Stuxnet, robaka sieciowego, który zyskał rozgłos pod koniec lipca, a następnie przez program Virus.Win32.Sality.ag, trojana droppera, który instaluje najnowszy wariant wirusa Sality.

Luka ta dotyczy najpopularniejszej wersji Windowsa, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że hakerzy bez namysłu zaczęli ją wykorzystywać. Jednak 2 sierpnia Microsoft udostępnił łatę na tą dziurę (MS10-046). Ta aktualizacja bezpieczeństwa została oceniona jako "krytyczna", co oznacza, że powinna zostać zainstalowana możliwie jak najszybciej na wszystkich komputerach z podatnym na ataki systemem.

Luka CVE-2010-2568 występuje w skrótach LNK i PIF wykorzystywanych w systemie Windows, a robaki potrafią rozprzestrzeniać się za pośrednictwem zainfekowanych urządzeń USB. Podatne na ataki komputery są infekowane, gdy użytkownicy uzyskują dostęp do urządzeń podłączonych do USB, automatycznie poprzez funkcję autorun, lub ręcznie za pośrednictwem Eksploratora Windows, czy też podobnego narzędzia zarządzania plikami. Przy pomocy specjalnie utworzonego skrótu powłoki Windows pobiera zewnętrzną bibliotekę DLL, która następnie wykonuje z przywilejami użytkownika dowolny kod, który uruchomił Eksplorator.

W rankingu szkodliwego oprogramowania najczęściej blokowanego na komputerach użytkowników znalazły się trzy programy związane z luką CVE-2010-2568. Dwa z exploitów, Exploit.Win32.CVE-2010-2568.d (na dziewiątym miejscu) oraz Exploit.Win32.CVE-2010-2568.b (na dwunastym miejscu) wykorzystują tę lukę w sposób bezpośredni, natomiast Trojan-Dropper.Win32.Sality.r (na siedemnastym miejscu) rozprzestrzenia się za jej pośrednictwem. Program ten generuje podatne na ataki skróty LNK o przykuwających uwagę nazwach i rozprzestrzenia je za pośrednictwem sieci lokalnych. Szkodnik jest uruchamiany w momencie otwarcia przez użytkownika folderu zawierającego jeden z takich skrótów.

Oba exploity wykorzystujące lukę CVE-2010-2568, które znjdują się w rankingu, są często wykrywane w Rosji, Indiach oraz Brazylii; podobnie jak Trojan-Dropper.Win32.Sality.r. Co ciekawe, Indie są również głównym źródłem robaka Stuxnet.

Pełna wersja sierpniowego rankingu szkodliwego oprogramowania firmy Kaspersky Lab jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=620.

Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »