Kultura, sztuka » Kultura

Malarstwo nowoczesne – czym się charakteryzuje?

Malarstwo nowoczesne – czym się charakteryzuje?
Zobacz więcej zdjęć »
Każdy z nas słyszał kiedyś o takich kierunkach w malarstwie jak impresjonizm czy ekspresjonizm. Inne są nieco mniej znane, na przykład nabizm czy kapizm. Jednak każdy można jakoś zdefiniować, ująć w ramy, dość precyzyjnie określić, jakimi cechami charakteryzowały się powstające wtedy obrazy.

Niemal zupełnie inaczej jest w przypadku malarstwa nowoczesnego. Mianem tym określamy dzieła współczesnych malarzy, przy czym przez współczesność rozumie się okres od mniej więcej połowę XX wieku. Można zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość tworzących obecnie malarzy wpisuje się w nurt malarstwa nowoczesnego czy też współczesnego. Nie ułatwia to jednak jego zdefiniowania.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Jest to bowiem nie tylko trudne, ale może nawet niemożliwe. Hasła takiego nie odnajdziemy nawet w Wikipedii, jest tam tylko notka o sztuce współczesnej, gdzie oczywiście wspomniane jest i malarstwo.

Trudność w zdefiniowaniu wynika w dużej mierze z tego, że współczesne, nowoczesne obrazy mogą przedstawiać dosłownie wszystko i powstać w oparciu o każdą jedną technikę malarską. Dlaczego? Otóż malarstwo nowoczesne, jak żaden inny wcześniejszy kierunek, stawia przede wszystkim na interakcję z odbiorcą. Można powiedzieć, że niemal w niego uderza. Po to, by zmusić go do refleksji, zajrzenia głęboko do swego wnętrza, przełamania wewnętrznych barier.

Współczesny malarz poprzez swe dzieła szuka odpowiedzi na pytania, których w takiej obfitości dostarcza otaczający nas świat. Stąd też bogactwo stosowanych środków artystycznych, sięganie do szerokiej palety barw, swobodne poruszanie się między różnymi fakturami. Pełne ekspresji obrazy zapraszają widza do dialogu i nie pozostawiają go obojętnym.

Oczywiście w malarstwie nowoczesnym widać wpływy takich kierunków jak ekspresjonizm, abstrakcjonizm, surrealizm czy dadaizm. Jednak na pierwszym planie pozostaje swoboda w dobieraniu środków i technik. Liczy się osiągnięcie celu, jakim jest zaintrygowanie odbiorcy i skłonienie go do doskonalenia życia duchowego.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »