Rozrywka i wypoczynek » Sport

Maraton oczami zwycięzcy

Udział w maratonie to wyzwanie, które nie każdy może podjąć. Droga do sukcesu nigdy nie jest usłana różami, zarówno dla początkującego biegacza, jak i dla profesjonalnego maratończyka.

Biegiem ze Starożytnej Grecji do czasów współczesnych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Popularność maratonu podsyca starożytna legenda, która głosi, że pierwszy maratończyk był kurierem pochodzącym ze Starożytnej Grecji. Po zwycięstwie nad Persami, kurier został wysłany z miejscowości Maraton do odległych o 37km Aten, aby ogłosić wieść o zwycięstwie. Po przebiegnięciu morderczego dystansu, zmarł u bram Aten, ogłaszając: „Radujcie się zwycięstwo!".

Przełomowe wydarzenie w historii maratonu miało miejsce również w roku 1908 w Londynie, gdzie ustalono ostateczną długość biegu maratońskiego na 42,195 km. Obecnie maratony cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, zdobyły rzesze fanów biegania, którzy za pomocą Internetu umawiają się na wspólne bieganie oraz wymieniają doświadczeniami. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach bieganie to coś więcej niż tylko hobby, jest filozofią życia.


Trening czyni mistrza

Udział w zawodach nie jest taką prosta sprawą jakby się mogło wydawać. Nie wystarczą tylko dobre chęci i silna motywacja, aby wystartować w maratonie. Co najwyżej może się to skończyć niebezpiecznymi kontuzjami i bólem, który raz na zawsze zniechęci nas do biegania. Każdy maratończyk zmuszony jest do codziennych regularnych treningów, które na stałe wpisane są w grafik dnia sportowca. Ale czy są oni do tego zmuszeni? Nie, są to ludzie którzy trenują z pasji.

Maratończyk przebiega swój maraton każdego dnia i każdego dnia czuje się zwycięzcą. Dlatego, aby zacząć swoją przygodę z maratonem, potrzeba olbrzymich pokładów motywacji i samodyscypliny. Pocieszający jest jednak fakt, że maratończykiem można stać się w każdym wieku. Do udziału w profesjonalnym maratonie dopuszczone są jednak tylko osoby od 18 lat, ze względu na ryzyko zagrożenia zdrowia przez nadmierny trening wytrzymałości.


Nie zmienia to jednak faktu, że trenować do maratonu może każdy, a im wcześniej zaczniemy, tym większe mamy szanse na uzyskanie lepszego wyniku. Obecnie najstarsi maratończycy to Grek - 98 lat oraz 94-letnia Amerykanka. Dla biegacza plan treningu jest tak samo ważny jak dobre i wygodne buty. Najlepiej jeśli obie te rzeczy zostaną dobrane przez profesjonalistów. O ile buty w sklepie sportowym pomoże nam dobrać wykwalifikowany sprzedawca, o tyle trudniej trenować pod okiem profesjonalnego trenera. Na szczęście, w dzisiejszych czasach sieć Internetowa obfituje w informacje i porady dotyczące: joggingu, biegania i maratonu. Najlepiej skorzystać z profesjonalnych portali i serwisów dla biegaczy.


Początkujący „maratończyk" powinien wybrać jeden z planów treningu i konsekwentnie się go trzymać. Nie należy zapominać, że trening to regularny wysiłek, podejmowany minimum 3,4 razy tygodniowo przez 30minut, tak aby organizm gotowy był do dalszego rozwoju. Na udział w maratonie powinniśmy patrzyć więc przez pryzmat wyzwania, wymagającego ogromu wysiłku, ale również pokory.


Maraton od kuchni

Pod pojęciem „maraton" kryją się dwa różne wydarzenia. Jednym z nich jest bieg maratoński jako dyscyplina, która kończy Igrzyska Olimpijskie. Zarówno w Igrzyskach, jak i w Mistrzostwach Świata nie każdy może wziąć udział, a jedynie zawodowi i wytrenowani sportowcy. Drugim wydarzeniem określanym mianem maratonu są masowe biegi uliczne na dystansie maratońskim. W biegach ulicznych może wziąć udział każdy- zarówno amator, jak i maratończyk-weteran.


Największe tego typu imprezy rozgrywane są w dużych miastach takich jak: Londyn, Nowy Jork, Boston, Berlin czy Wiedeń. Ostatnio również w Polsce odnotowano wzrastające zainteresowanie biegami na dystansie maratońskim. Przykładem jest organizowany już po raz ósmy w dniu 26 kwietnia 2009 roku i cieszący się olbrzymią popularnością Cracovia Maraton. Ludzie przyjeżdżają z całej Polski, a nawet świata by wziąć udział w tym corocznym wydarzeniu. VIII Cracovia Maraton odbywa pod hasłem: „...z historią w tle", co pozwala maratończykom przebiegającym dystans zwiedzać historyczne miasto Kraków. Jak relacjonuje wielu biegaczy jest to przeżycie sportowe i kulturalne zarazem. Od strony organizacyjnej, biegacze nie muszą martwić się o nocleg, który jest zapewniony na hali sportowej TS „Wisła". Podobnie jak inne maratony „Cracovia Maraton" poprzedzi tzw. „Pasta Party" na którą organizatorzy zapraszają zawodników do miasteczka Maratońskiego na krakowskich Błoniach 25 kwietnia wieczorem. Na większości maratonów ustalony jest limit czasowy około 5 godzin. Dystanse maratońskie różnią się przeszkodami i poziomem trudności, dlatego organizowane są nawet w tak ekstremalnych warunkach jak pustynia, czy biegun. Miejsce organizowanego maratonu powoduje, że każdy maraton jest inny i posiada swoją historię, która tak naprawdę jest historią osób w nim startujących.


Zainteresowanie maratonem, głęboko zakorzenione jest w zmieniającym się nieustannie stylu życia. Codziennie poszukujemy własnej granicy do której jesteśmy w stanie dotrzeć i którą moglibyśmy przekroczyć. W maratonie granicą może być czas biegu czy pokonany dystans, a w życiu codziennym poczucie, że jesteśmy wytrwali, silni i ... każdy z nas może zostać zwycięzcą.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

u.niemiec

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »