Zdrowie » Medycyna
Menu bez glutenu
Zobacz więcej zdjęć » |
Celiakia to schorzenie o podłożu genetycznym, polegające na trwałej nietolerancji glutenu – białka zawartego w zbożach. Obecnie szacuje się, że w Polsce choruje na nią 380 tys. ludzi (ok. 1% społeczeństwa), lecz liczba ta stale wzrasta. Mimo panującego powszechnie przeświadczenia, nie jest to choroba dziecięca, ani alergia pokarmowa, którą można wyleczyć. Może ujawnić się w każdym wieku: we wczesnym dzieciństwie po wprowadzeniu glutenu do diety, a także w czasie dorastania, ciąży, silnego stresu lub innych czynników. Najczęściej diagnozuje się ją u osób w średnim wieku, miedzy 30. a 50. rokiem życia, a nawet później. Jedyną metodą leczenia celiakii jest ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jeszcze kilka lat temu osoby ze zdiagnozowaną nietolerancją na gluten musiały wyeliminować ze swej diety bardzo wiele produktów. Bezglutenowcy nie mogą jeść bowiem produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień i owies, a także pszenżyto i orkisz oraz wszelkich wyrobów z ich dodatkiem. Zabronione jest zatem spożywanie klasycznej mąki, makaronów, pieczywa, ciastek, płatków zbożowych, a także niektórych konserw, wyrobów mlecznych czy sosów. Są to produkty, które bardzo trudno zastąpić innymi wyrobami. Na szczęście, od lat liczba artykułów pozbawionych glutenu stale wzrasta, a chorzy mogą coraz bardziej urozmaicać swoją dietę.
Gluten może występować w wielu artykułach, po których nie spodziewamy się jego obecności – w wędlinach, nabiale, czy nawet herbacie. Najważniejsze jest wyrobienie w sobie nawyku dokładnego czytania etykiet na produktach i zapoznanie się z odpowiednimi oznaczeniami. Najbardziej zaufanym jest znak przekreślonego kłosa z określeniem produkt bezglutenowy. Dzięki oznaczeniom, chorzy na celiakię mogą włączyć do swojej diety produkty z zakazanych wcześniej kategorii: jogurty, wędliny, ciastka, a nawet pieczywo, czy mąkę.
Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom i obawom rodziców, postanowiliśmy również oznaczyć nasze produkty jako bezglutenowe – mówi Renata Łuczyńska-Bogusz, Brand Manager marki Crispy Natural. W gąszczu dostępnych na półkach produktów, znacznie ułatwi to wybór artykułów nie tylko pozbawionych glutenu, ale i innych alergenów i konserwantów – dodaje.
Dzięki rozwojowi medycyny i diagnostyki, a także wzrostowi liczby dostępnych produktów bez zawartości glutenu, dieta chorych na celiakię nie musi odbiegać od sposobu żywienia osób zdrowych, a usłyszenie diagnozy nie powinno powodować już niepokoju i silnego stresu. Miejmy nadzieję, że coraz więcej producentów dostrzeże konieczność wprowadzenia do swojego asortymentu wyrobów specjalistycznych, co z pewnością polepszy komfort życia wielu osób.
więcej na: www.crispynatural.pl
Nadesłał:
Joanna Janczy
|
Komentarze (0)