Dom » Budownictwo

Metody doboru grzejników do pomieszczeń mieszkalnych

Całkowita wymiana lub choćby remont instalacji centralnego ogrzewania stanowią nie lada wyzwanie dla inwestora. Wprawdzie gotowy projekt instalacji zaoszczędzi nam wiele sił i czasu, to jednak nie zawsze nim dysponujemy. Wówczas zdać się należy na metodę szacunkową.

Stare grzejniki żeliwne coraz częściej zastępowane są nowymi - płytowymi. W tej wymianie niezwykle przydatny jest wykonany uprzednio projekt instalacji centralnego ogrzewania. Jego brak nie stanowi wprawdzie przeszkody nie do przejścia, ale posiadanie go pozwala w szybki sposób dobrać odpowiednie urządzenia do poszczególnych pomieszczeń. W trakcie tej wymiany należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki rozprowadzona jest instalacja. W przypadku instalacji znajdującej się na ścianach, należy zastosować grzejniki zasilane z boku. W nowoczesnym budownictwie, gdzie instalację centralnego ogrzewania częściej lokuje się pod podłogą, można zamontować grzejniki z podejściem od dołu. Zaletą tego rozwiązanie jest fakt, że widocznym pozostaje jedynie mały fragment rury.

Grzejniki dobierane według projektu

W przypadku gdy posiadamy gotowy projekt instalacji centralnego ogrzewania, dobór odpowiednich grzejników nie powinien stanowić większego problemu. Ich rodzaj i moc są wówczas jasno określone przez projektanta. To właśnie projektant oblicza moc grzejnika dla danego pomieszczenia, a robi to w ten sposób, aby była ona większa od przewidywanych strat ciepła. W efekcie czas ogrzewania wychłodzonego pomieszczenia jest możliwie krótki, a przebywający w budynku mają zapewniony komfort termiczny.

Projekty instalacji stanową integralną część gotowego, zakupionego przez nas projektu domu, mając zaś do czynienia z indywidualnym projektem budynku, wykonanie projektów instalacji należy zlecić dodatkowo. Jeśli chodzi o starsze, poddawane termomodernizacji budynki, to albo wykonanie projektu instalacji zlecimy fachowcowi, albo też sami spróbujemy zmierzyć się z wymianą grzejników.

Grzejniki dobierane metodą szacunkową

Metoda szacunkowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do szacunkowego obliczania zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Doskonale sprawdza się dla doboru mocy grzejników w przypadku, gdy nie dysponujemy projektem instalacji centralnego ogrzewania. Polega ona na przyjmowaniu wartości określonych dla różnego typu budownictwa, a następnie modelowaniu ich według potrzeb danego pomieszczenia. Dla przykładu - przyjmuje się, że stare domy wykazują największe zapotrzebowanie na ciepło i że wynosi ono od 120 do nawet 200W/m2. Domy posiadające lepszą izolację wymagają wartości mniejszej niż 60W/m2, zaś domom budowanym i izolowanym według najnowszych standardów powinno wystarczyć 50W/m2. Wynik, który stanowi orientacyjne zapotrzebowanie pomieszczenia na moc grzewczą, otrzymujemy mnożąc owe wartości przez powierzchnię, jaką chcemy ogrzać.

Pamiętajmy jednak, iż jest to wartość orientacyjna i nie uwzględnia szeregu ważnych czynników. Należą do nich m. in. okna balkonowe, ściany szczytowe, sąsiedztwo pomieszczeń nieogrzewanych oraz charakterystyki wnętrz określonego przeznaczenia, np. sypialni. Dopiero po uwzględnieniu tychże, jesteśmy w stanie dobrać właściwe grzejniki do naszego domu.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.instalprojekt.com.pl Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

blackppp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »