Społeczeństwo » Społeczeństwo

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Usługi Społeczne dla osób Niepełnosprawnych"

192 uczestników, 12 wykładów, dwudniowa transmisja w Internecie to efekty Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Usługi Społeczne dla osób Niepełnosprawnych”, która odbyła się 17 i 18 marca 2010r. na Wydziale Nauk Społecznych, Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Usługi Społeczne dla osób Niepełnosprawnych" była organizowana przez WSP TWP w Warszawie w ramach Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia" oraz Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej. Konferencja była na żywo transmitowana przez Internet.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na niekorzystną sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce. Szczególnie trudna jest sytuacja na rynku pracy, gdzie zatrudnienie tych osób sięga zaledwie 14%. Niepełnosprawni mają utrudniony również dostęp do urzędów publicznych, ponieważ zaledwie 25% z nich zatrudnia odpowiednio przeszkolonych specjalistów. Problemy stwarza również skomplikowany system orzecznictwa utrudniający uzyskanie odpowiednich zaświadczeń.

-Porównując doświadczenia polskie i zagraniczne można zauważyć, że w dziedzinie ułatwiania życia osobom niepełnosprawnym w naszym kraju wciąż pozostaje wiele do zrobienia- mówi dr Joanna Plak z Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie- w krajach zachodnich niepełnosprawni cieszą się większą swobodą działania niż u nas. W Austrii osoba głuchoniema może sama wezwać pomoc drogową, zamówić taksówkę lub jedzenie z dostawą do domu. Podnosi to komfort życia i umożliwia samodzielne funkcjonowanie. Jest to możliwe głównie dzięki odpowiednim rozwiązaniom systemowym, na poziomie państwa, których w Polsce brakuje.

O metodach pomocy osobom niepełnosprawnym za granicą mówił m.in. Harry Spitzer, Sofia Martinsson i Maria Fitzka z organizacji WITAF. Podczas konferencji, zwracano uwagę na to, że w Polsce ciężar pomocy jest przenoszony głównie na organizacje pozarządowe natomiast za granicą taką pomocą zajmuje się państwo i samorządy. Organizacje społeczne nie są w stanie wpływać na rozwiązania systemowe w takim stopniu jak instytucje państwowe, co negatywnie wpływa na skuteczność pomocy udzielanej potrzebującym.

Uczestnicy konferencji jednogłośnie uznali, że rozwiązania systemowe i zaangażowanie administracji publicznej mogą być czasami ważniejsze od kwestii finansowych. Pomimo tego, że zarówno w Austrii jak i w Polsce ilość środków przeznaczanych na pomoc niepełnosprawnym jest zbyt mała w stosunku do potrzeb, to niepełnosprawnym w Austrii żyje się łatwiej, głównie dzięki rozwiązaniom legislacyjnym.

Patronat nad konferencją objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski, patronat medialny Gazetaprawna.pl i Dzienni Internautów.

W skład komitetu organizacyjnego konferencji weszli: Prof. dr hab. Julian Auleytner, dr Jerzy Mikulski, dr Mirosław Grewiński, dr Joanna Plak, Kamila Jeżowska, Anna Andrzejewska, Katarzyna Stanek, Radosław Kołodziej.

Konferencje wsparli pracownicy Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia" oraz Projekty „Społecznie Odpowiedzialna Uczelnia", „Kreatywny Humanista", „Kuźnia Liderów- Szkoła Mentorów", „Nowoczesny Wykładowca- Tutor i Coach".

Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Usługi społeczne dla osób niepełnosprawnych, była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

przedsiebiorcza

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »