Dom » Budownictwo

Montaż paneli fotowoltaicznych nie tylko na dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych nie tylko na dachu
Zobacz więcej zdjęć »
W dzisiejszych czasach montaż paneli fotowoltaicznych wielu osobom kojarzy się wyłącznie z konstrukcjami instalowanymi na dachu. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to jedyne rozwiązanie. Coraz większą popularność zdobywają panele, które montowane są bezpośrednio na gruncie.
Montaż na dachu - co trzeba wiedzieć?

Jak powszechnie wiadomo panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach. Producenci oferują niezawodne instalacje fotowoltaiczne, które doskonale sprawdza się zarówno na płaskich, jak i również na skośnych dachach. W tym pierwszym przypadku panele mogą być oczywiście układane pionowo i poziomo.

Na dachach najczęściej montuje się instalacje do 10 kW. Inwestorzy, którzy są zainteresowani większą mocą, powinny postawić na konstrukcje montowane na gruncie. Coraz większą popularność zdobywają panele, które bez problemu można wykorzystać do budowy zadaszenia. Nowością na rynku są specjalne trackery, które automatycznie podążają za ruchem słońca.Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Panele fotowoltaiczne zamontowane na gruncie mają bardzo wiele zalet, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Największą zaletą jest oczywiście to, że można zoptymalizować ustawienie poszczególnych modułów. Dla paneli słonecznych najlepszą orientacją jest oczywiście usytuowanie południowe.

Dużym atutem montażu paneli na gruncie jest również to, że można zapewnić im lepszą wentylację. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można raz na zawsze zapomnieć o nadmiernym przegrzewaniu. Nie należy zapominać także o tym, że nie ma większych problemów z dostępem do nowej instalacji fotowoltaicznej. Godne uwagi są bezobsługowe i samoczyszczące panele, które są wygodne w codziennym użytkowaniu.Montaż paneli na dachu czy na gruncie?

Obra rozwiązania mają oczywiście swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego wyboru. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest zazwyczaj nieco droższy, niż montaż paneli na dachu. Różnica jest bardzo widoczna zwłaszcza wtedy, gdy niezbędny jest zakup dodatkowych konstrukcji. Mowa tutaj oczywiście o stalowych podporach, które odpowiadają za podtrzymywanie paneli pod odpowiednim kątem.

Na gruncie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne pod kątem 40-45 stopni. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto dodatkowo skorzystać z dobrodziejstwa specjalnej powłoki magnelitowej. Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga oczywiście sprawdzenia jakości gleby. Przy klasycznych instalacjach na dachu, należy z kolei zwrócić uwagę na jakość pokrycia dachowego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (1)

  • avatar
    ~AndrzejA 2021-04-01 19:22:18

    Mam instalacje fotowoltaiczną od 2 lat na dachu, wraz z pompą ciepła. Idealne połączenie skutecznie redukujące opłaty. Polecam każdemu:) U nas instalacje wykonała firma COlumbus Energy, mogę polecić bo chłopaki naprawdę się postarali!


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »