Dom » Budownictwo
Montaż piorunochronów w Krakowie
Zobacz więcej zdjęć » |
Która firma oferuje profesjonalny montaż piorunochronów w Krakowie?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Co to jest piorunochron?
Urządzenie piorunochronne to instalacja zewnętrzna, której zadaniem jest przechwycenie prądu piorunowego, a następnie odprowadzenie go do ziemi. Proces ten musi odbywać się w sposób bezpieczny dla istot żywych znajdujących się w budynku oraz tak, aby nie wyrządzić szkód w budynku, instalacji elektrycznej oraz urządzeniach podłączonych do zasilania. Instalacja odgromowa pełni zatem wyłącznie funkcję ochronną, nie korzysta się z niej na co dzień tak jak np. ze zwykłej instalacji elektrycznej czy niskoprądowej. Warto jednak pamiętać, że pojedyncza błyskawica generuje ogromne ilości energii i urządzenia elektryczne mogą ulec zniszczeniu nawet wtedy, gdy piorun nie uderzy bezpośrednio w budynek, a np. kilometr dalej.
Czy każdy budynek musi mieć piorunochron?
Osoby, które zamierzają zlecić montaż piorunochronów w Krakowie, mogą zastanawiać się, czy taka instalacja jest w ich przypadku obowiązkowa. Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi budynek musi być wyposażony w instalację chroniącą przed wyładowaniami atmosferycznymi, jeżeli został wyszczególniony w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej (PN-EN 62305-1:2011 oraz PN-EN 62305-2:2012). Według przepisów instalacja odgromowa jest obowiązkowa dla budynków, co do których zachodzi wysokie prawdopodobieństwo uderzenia pioruna. W związku z tym właściciel domu lub projektant budynku powinien ustalić wskaźnik zagrożenia piorunowego. Oblicza się go na podstawie takich czynników jak: materiały użyte do konstrukcji budynku i wykonania dachu, wymiary budynku, lokalizacja budynku i zabudowa terenu, ukształtowanie terenu, liczba użytkowników.
Można przyjąć, że montaż piorunochronu trzeba wykonać w przypadku:
-
budynków o powierzchni przekraczającej 500 m2,
-
budynków o wysokości ponad 15 m,
-
budynków wykonanych z materiałów łatwo zapalnych,
-
gdy wskaźnik zagrożenia piorunowego przekracza dopuszczalną wartość.
Z czego składa się urządzenie piorunochronne?
Z uwagi na potencjalne zagrożenie życia ludzkiego oraz możliwość popełnienia licznych błędów wykonawczych montaż piorunochronów w Krakowie należy zlecić wykwalifikowanemu elektrykowi. Fachowiec musi zainstalować zwody na dachu i kominach, a następnie połączyć je z przewodami odprowadzającymi biegnącymi po ścianach budynku. Przewody muszą być również połączone zaciskami probierczymi z uziomem, który odpowiada za odprowadzenie nadmiaru energii elektrycznej do ziemi. Najlepiej w tej roli sprawdzi się uziemienie fundamentowe, ale z braku takowej możliwości można wykonać uziom otokowy lub szpilkowy.
Do wykonania instalacji odgromowej można wykorzystać naturalne elementy budynku, w tym:
-
pokrycie z blachy;
-
zbrojenie żelbetowe dachu, ścian, fundamentu;
-
elementy metalowe wystające nad dachu (np. anteny);
-
stalowe słupy;
-
metalowe części budynku znajdujące się w ziemi;
-
metalowe rury;
-
metalowe osłony studni;
-
uziomy obiektów zlokalizowanych w odległości do 10 metrów.
Kto wykonuje montaż piorunochronów w Krakowie?
Ile kosztuje wykonanie piorunochronu? To zależy od stopnia skomplikowania prac. O czynnikach, które mają wpływ na koszt instalacji odgromowej, można przeczytać na stronie firmy Elektro-Partner Kraków: https://www.instalacjeelektrycznekrakow.pl/instalacje-odgromowe/. Jest to profesjonalna firma elektryczna, która oferuje montaż piorunochronów w Krakowie, a także inne usługi, w tym wykonanie instalacji elektrycznych, realizację projektów smart home czy montaż instalacji fotowoltaicznych.
W celu uzyskania wyceny usług elektrycznych wystarczy:
-
wypełnić formularz na stronie: https://www.instalacjeelektrycznekrakow.pl/kontakt/
-
wysłać e-mail na adres: kontakt@instalacjeelektrycznekrakow.pl
-
zadzwonić pod numer: +48 663 876 444
Nadesłał:
redakcja
|
Komentarze (0)