Dom » Budownictwo

Montaż piorunochronów w Krakowie

Montaż piorunochronów w Krakowie
Zobacz więcej zdjęć »
Urządzenie piorunochronne chroni osoby i zwierzęta przebywające w budynku, a także znajdujące się w nim wyposażenie, przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Nie można zatem bagatelizować znaczenia tej instalacji, a jej wykonanie powinno odbywać się według obowiązujących norm i przepisami.

Która firma oferuje profesjonalny montaż piorunochronów w Krakowie?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:Co to jest piorunochron?

Urządzenie piorunochronne to instalacja zewnętrzna, której zadaniem jest przechwycenie prądu piorunowego, a następnie odprowadzenie go do ziemi. Proces ten musi odbywać się w sposób bezpieczny dla istot żywych znajdujących się w budynku oraz tak, aby nie wyrządzić szkód w budynku, instalacji elektrycznej oraz urządzeniach podłączonych do zasilania. Instalacja odgromowa pełni zatem wyłącznie funkcję ochronną, nie korzysta się z niej na co dzień tak jak np. ze zwykłej instalacji elektrycznej czy niskoprądowej. Warto jednak pamiętać, że pojedyncza błyskawica generuje ogromne ilości energii i urządzenia elektryczne mogą ulec zniszczeniu nawet wtedy, gdy piorun nie uderzy bezpośrednio w budynek, a np. kilometr dalej. Czy każdy budynek musi mieć piorunochron?

Osoby, które zamierzają zlecić montaż piorunochronów w Krakowie, mogą zastanawiać się, czy taka instalacja jest w ich przypadku obowiązkowa. Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi budynek musi być wyposażony w instalację chroniącą przed wyładowaniami atmosferycznymi, jeżeli został wyszczególniony w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej (PN-EN 62305-1:2011 oraz PN-EN 62305-2:2012). Według przepisów instalacja odgromowa jest obowiązkowa dla budynków, co do których zachodzi wysokie prawdopodobieństwo uderzenia pioruna. W związku z tym właściciel domu lub projektant budynku powinien ustalić wskaźnik zagrożenia piorunowego. Oblicza się go na podstawie takich czynników jak: materiały użyte do konstrukcji budynku i wykonania dachu, wymiary budynku, lokalizacja budynku i zabudowa terenu, ukształtowanie terenu, liczba użytkowników. 

Można przyjąć, że montaż piorunochronu trzeba wykonać w przypadku:

 • budynków o powierzchni przekraczającej 500 m2,

 • budynków o wysokości ponad 15 m,

 • budynków wykonanych z materiałów łatwo zapalnych,

 • gdy wskaźnik zagrożenia piorunowego przekracza dopuszczalną wartość.Z czego składa się urządzenie piorunochronne?

Z uwagi na potencjalne zagrożenie życia ludzkiego oraz możliwość popełnienia licznych błędów wykonawczych montaż piorunochronów w Krakowie należy zlecić wykwalifikowanemu elektrykowi. Fachowiec musi zainstalować zwody na dachu i kominach, a następnie połączyć je z przewodami odprowadzającymi biegnącymi po ścianach budynku. Przewody muszą być również połączone zaciskami probierczymi z uziomem, który odpowiada za odprowadzenie nadmiaru energii elektrycznej do ziemi. Najlepiej w tej roli sprawdzi się uziemienie fundamentowe, ale z braku takowej możliwości można wykonać uziom otokowy lub szpilkowy. 

Do wykonania instalacji odgromowej można wykorzystać naturalne elementy budynku, w tym:

 • pokrycie z blachy;

 • zbrojenie żelbetowe dachu, ścian, fundamentu;

 • elementy metalowe wystające nad dachu (np. anteny);

 • stalowe słupy;

 • metalowe części budynku znajdujące się w ziemi;

 • metalowe rury;

 • metalowe osłony studni;

 • uziomy obiektów zlokalizowanych w odległości do 10 metrów.Kto wykonuje montaż piorunochronów w Krakowie?

Ile kosztuje wykonanie piorunochronu? To zależy od stopnia skomplikowania prac. O czynnikach, które mają wpływ na koszt instalacji odgromowej, można przeczytać na stronie firmy Elektro-Partner Kraków: https://www.instalacjeelektrycznekrakow.pl/instalacje-odgromowe/. Jest to profesjonalna firma elektryczna, która oferuje montaż piorunochronów w Krakowie, a także inne usługi, w tym wykonanie instalacji elektrycznych, realizację projektów smart home czy montaż instalacji fotowoltaicznych.

W celu uzyskania wyceny usług elektrycznych wystarczy:

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

redakcja

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »