Dom » Budownictwo
Murek niejedno ma imię. Pomysły na różnorodne aranżacje ogrodowe.
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Większość elementów, wykorzystywanych w aranżacji ogrodu, może pełnić lub łączyć wiele różnorodnych funkcji. Nie inaczej jest z murkami. Podpowiadamy, jak można je zastosować w ogrodzie.
Murki mają olbrzymi potencjał w aranżacji ogrodu, choć tak naprawdę zwykle używane są jako elementy, które zapobiegają osuwaniu się ziemi w sytuacji, gdy w ogrodzie występują skarpy. Ich istotną funkcją jest również oddzielanie terenów zielonych od ciągów komunikacyjnych. Jak się jednak okazuje, to nie wszystkie zastosowania murków. Z ich pomocą możemy zbudować kwietniki, a także obudowy oczek wodnych czy niecki ogrodowych fontann. Będą pomocne również wtedy, gdy planujemy kaskadowe kompozycje roślinne w ogrodzie. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie ich do budowy oryginalnych siedzisk wzdłuż ciągów komunikacyjnych lub wolnostojących mebli ogrodowych. Jak widać, możliwości zastosowania murków jest dość wiele – przyjrzyjmy się poszczególnym z nich.
Okiełznać pagórkowaty teren
Nie zawsze przestrzeń ogrodu jest płaska niczym stół. Jeśli występują na niej skarpy, warto je zabezpieczyć przed osuwaniem się ziemi. Takie ryzyko występuje zwłaszcza wtedy, gdy nabierze ona wilgotności po intensywnych i długotrwałych opadach. Rozwiązaniem tego problemu są murki, wykonane np. z betonowych prefabrykatów, które zabudowujemy przed skarpą. Skutecznie zapobiegają one osuwaniu się ziemi, a jeśli zostaną odpowiednio dopasowane do stylu ogrodu, staną się także ciekawym akcentem estetycznym. Aby wykorzystać je w tej funkcji, należy wykonać zabudowę w odpowiedni sposób. W przypadku niewysokiej skarpy (do 1 metra) murek możemy wykonać metodą na sucho. Nie stosuje się wtedy zaprawy łączącej poszczególne elementy, choć w niektórych przypadkach zasadne jest jej użycie w śladowych ilościach od strony skarpy. Ważne jest również zachowanie odpowiedniego, niewielkiego nachylenia w kierunku stoku. Należy także pamiętać o tym, żeby szerokość murka stanowiła około 1/3 wysokości. Dobrym pomysłem jest zastosowanie agrowłókniny na tylnej ścianie murka, co pozwoli ochronić go przed wymywaną ziemią.
Jeśli mamy do czynienia z wyższą skarpą, murek należy wykonać metodą na mokro. Polega ona na łączeniu elementów zaprawą cementowo-wapienną lub cementowo-gliniastą. Zwiększa to stabilność konstrukcji, dzięki czemu można wybudować wyższy mur. W tym wypadku wskazane jest zastosowanie 30-40 cm fundamentu betonowego lub zagłębienie dolnych elementów w ziemi na odpowiednią głębokość. Oczywiście im większa wysokość, tym wyższy fundament. Warto również mieć na uwadze fakt, że woda nie powinna przelewać się górą tak stworzonej skarpy, dlatego murek musi sięgać powyżej poziomu znajdującej się za nim ziemi.
Kwietniki, oczka wodne i ….
Obydwie opisane powyżej metody wznoszenia murków można zastosować również przy budowie kwietników gotowych do obsadzenia roślinami. Donice i kwietniki mogą mieć geometryczne kształty. Budowę zaczyna się od wytyczenia ich w terenie, a następnie wznosi się murek wybraną metodą. Przy czym warto zwrócić uwagę na to, że jeśli murek ma pełnić funkcję kwietnika, dobrze jest wykonać drenaż w jego dolnej części. Umożliwi to odprowadzenie nadmiaru wody z kwietnika, a przy tym pozytywnie wpłynie na stan konstrukcji i zapobiegnie jej erozji.
Betonowe prefabrykaty do budowy murków, mogą stanowić również swoistą obudowę dla niecek, w których znajduje się oczko wodne czy zbiornik ogrodowej fontanny. Używając murków w tej roli pamiętajmy, że konieczne jest wykonanie izolacji poziomej pod zbiornikiem, aby woda nie przedostawała się w głąb konstrukcji i nie wpływała negatywnie na stan murka. Jak widać, murki w ogrodzie można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli zostanie kilka sztuk prefabrykatów, możemy z ich pomocą stworzyć także „nogi” ławki, zaś jej siedzisko wykonać z elementów drewnianych.
Nowocześnie czy z nutką tradycji?
Decydując się na wykonanie murków, pamiętajmy o tym, by dobrać prefabrykaty betonowe, które jak najlepiej wkomponują się w styl ogrodu i domu. W kompozycjach o charakterze rustykalnym, śródziemnomorskim, a także nowoczesnym, znakomicie sprawdzi się Polbruk Albero. Swoim wyglądem nawiązuje on do tradycyjnych murków granicznych, które wytyczały granice posesji w średniowiecznej Szkocji czy Anglii. Były one obecne również w innych rejonach świata, na przykład w słonecznej Hiszpanii czy włoskiej Toskanii. Albero jest unowocześnioną wersją tego wzornictwa. Zyskał na regularności i symetrii, jednak zachował oryginalny charakter kamiennych łupków. Wymiar pojedynczego modułu Albero to 41 cm wysokości, 7,7 cm grubości oraz 18 cm długości. Murek występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: alpen (grafitowo-czarny) i brenta (beżowo-szary). Pierwsza z nich znajdzie szerokie zastosowanie głównie w ogrodach rustykalnych oraz nowoczesnych, w których dąży się do stworzenia efektownego kontrastu zimnej szarości z żywą zielenią roślin. Druga sprawdzi się natomiast w aranżacjach śródziemnomorskich, gdzie dominują ciepłe barwy obecne na nawierzchniach ścieżek czy chodników.
Alternatywą dla murka Albero może być Polbruk Grando. W tym przypadku murek jest wznoszony z geometrycznych, prostokątnych bloczków o łamanej fakturze, które do złudzenia przypominają naturalny kamień. Występują one w dwóch rozmiarach: 25x30x15 cm oraz 25x60x15 cm. Grando jest dostępny w trzech kolorach: grafitowym, piaskowym oraz paloma (biało-szary). Pierwszy z nich jest dedykowany w szczególności nowoczesnym aranżacjom. Przemawia za tym nie tylko symetria, geometryczność, proste linie, ale przede wszystkim to, że będzie on stanowił idealny kontrast dla ogrodowej zieleni, co jest niezwykle cenione w modernistycznych aranżacjach. Z powodzeniem sprawdzi się również w kompozycjach w stylu skandynawskim. Z kolei kolory piaskowy i paloma to ciekawe propozycje dla ogrodów śródziemnomorskich bądź rustykalnych.
Możliwości zastosowań murków jest naprawdę sporo, przy czym wiele zależy od wyobraźni projektanta. Niewątpliwie są one ciekawym elementem aranżacyjnym, dlatego warto uwzględnić je w planie aranżacji ogrodowej przestrzeni.
Polbruk S.A. – Polbruk S.A. – to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Styl, Klasyka, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
O firmie
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem
Komentarze (1)
W temacie zachęcam do „rzutu okiem” na RADY I PORADY na stronie Buszremu