Dom » Budownictwo

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu izolacji urządzeń i instalacji HVAC?

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu izolacji urządzeń i instalacji HVAC?
Zobacz więcej zdjęć »
Wybór i zaprojektowanie właściwego systemu izolacyjnego dla instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jest bardzo ważnym elementem, zapewniającym ich efektywną i funkcjonalną pracę. Jednak to prawidłowy i staranny montaż izolacji jest dopiero w stanie zagwarantować jej skuteczność.

Właściwie zwymiarowana i fachowo zamontowana izolacja zabezpiecza instalacje wentylacyjne, grzewcze i klimatyzacyjne przed kondensacją pary wodnej oraz zapewnia minimalizację strat ciepła i utrzymanie temperatury przepływającego powietrza na poziomie odpowiadającym wartości założonej w projekcie. O skuteczności izolacji decyduje nie tylko prawidłowy dobór jej rodzaju i grubości, ale także prawidłowy i dokładny montaż, gwarantujący jej trwałość i szczelność.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zasada wykonywania termicznej izolacji przeciwkondensacyjnej polega na szczelnym odgrodzeniu zimnej powierzchni od otoczenia, w taki sposób, aby temperatura na zewnętrznej powierzchni izolacji była wyższa od temperatury punktu rosy. – Dzięki temu zawarta w powietrzu para wodna nie będzie się wykraplać na powierzchni kanału, ani też na powierzchni zewnętrznej izolacji. Odpowiednio dobrana i prawidłowo zamontowana warstwa izolacji cieplnej powoduje „przesunięcie” punktu rosy w bezpieczny obszar na zewnątrz instalacji – podkreśla Andrzej Taradyś, Doradca Techniczny ROCKWOOL Polska.

Bez względu na to, czy do izolacji używana jest otulina, czy też maty, np. lamelowe z wełny skalnej, kluczowe jest bardzo dokładne wymierzenie potrzebnego materiału oraz staranne go docięcie przy pomocy ostrego noża, w celu zachowania równych powierzchni cięcia. Dzięki temu będzie łatwo dopasować krawędzie kolejnych elementów ocieplenia i zachować szczelność izolacji. Przed rozpoczęciem prac wykonawczych należy odpowiednio przygotować izolowane podłoże. – Zanim rozpoczniemy montaż powinniśmy upewnić się, że wszystkie powierzchnie, na których będziemy pracować są suche, czyste i odtłuszczone. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku wykorzystania samoprzylepnej izolacji lub samoprzylepnych szpilek mocujących – radzi Andrzej Taradyś.

Do montażu izolacji z wełny skalnej pozbawionej warstwy samoprzylepnej oraz gdy montowana jest izolacja samoprzylepna o grubości 50 mm, należy użyć szpilek montażowych (zgrzewanych, spawanych lub samoprzylepnych) w ilości 8 szt./m². – Wówczas warstwę maty z wełny skalnej należy nałożyć na zamocowane uprzednio szpilki, następnie zabezpieczyć je specjalnymi talerzykami zaciskowymi i odciąć wystające końcówki szpilek. Jeżeli izolacja ma być izolacją przeciwkondensacyjną, trzeba zwrócić szczególną uwagę na szczelne spasowanie wszystkich połączeń materiału oraz przejść szpilek przez warstwę folii – podpowiada Andrzej Taradyś.

Poszczególne odcinki izolacji należy dokładnie dopasować, dociskając je do siebie w celu zapewnienia szczelności, najlepszych parametrów izolacji oraz jej trwałości. Połączenia elementów należy dokładnie zakleić taśmą aluminiową. Natomiast w przypadku kanałów o przekroju okrągłym (gładkim lub spiro) kanał owija się odpowiednio zwymiarowaną matą, skleja się wszystkie połączenia aluminiową taśmą samoprzylepną, a następnie wzmacnia się połączenia klejone za pomocą obejm mocujących lub opasek stalowych.

Montaż izolacji HVAC z wełny skalnej jest stosunkowo prosty i nie wymaga wielu wyspecjalizowanych sprzętów. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio zwymiarować i dociąć elementy izolacji, a  montaż przeprowadzić w poprawny i staranny sposób, aby zapewnić szczelność i trwałość izolacji.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mondaypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »