Rozrywka » Hobby
Najciekawsze przykłady rękodzieła kujawskiego
Z pewnością będzie to fakt kujawski wraz z jego wszystkimi odmianami, takimi jak haft borowicki, tucholski, pałucki czy frywolitkowy. Oryginalne motywy oraz ciekawa stylistyka jest nieodłącznym elementem tego rodzaju małych dzieł sztuki, które po dziś dzień wykonywane są ręcznie przez koła pań, które na co dzień parają się haftem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Godnym uwagi rodzajem rękodzieła jest także plecionkarstwo, czyli wyrób koszyków, naczyń i pojemników z wikliny. Co więcej, wykorzystywany był on również w transporcie, sprzętarstwie i pszczelarstwie. Wyrobami zazwyczaj były przedmioty codziennego użytku, a także elementy dekoracyjne do domów.
Warte wspomnienia jest również bednarstwo, które należy do jednego z najstarszych rzemiosł, a znane jest ono już od trzeciego wieku. Wytwarzano w ten sposób naczynia i zbiorniki, a także sprzęty domowego użytku, stosując do tego drewno dębowe, sosnowe, lipowe, jesionowe, świerkowe i topolowe. Obecnie możemy nadal spotkać pracownie bednarskie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Kowalstwo artystyczne również towarzyszyło mieszkańcom Kujaw przez wieki. Początkowo wykonywano okucia wozów i okucia budowlane, dopiero w późniejszym czasie zaczęto wykorzystywać tę technikę również do dekorowania. W ten sposób powstawały zdobne krzyże cmentarne, elementy architektoniczne czy budowlane.
Rękodzieło kujawskie to również elementy dekoracyjne do domu, które wykonywane były z bibuły, słomy, masy solnej lub suszonych kwiatów. Na specjalnych warsztatach przy Miejskich Domach Kultury możemy uczyć się różnego rodzaju technik rękodzielniczych, dzięki którym sami bez problemu zaczniemy ozdabiać swój dom metodą mieszkańców Kujaw!
Województwo kujawsko-pomorskie to nie tylko doskonała kuchnia i piękne tereny zielone. To również wartościowe wyroby rękodzielnicze, które znane są na terenie całej Polski.
Zapraszamy na www.kujawskie.eu
Nadesłał:
kujawskie
|
Komentarze (0)