Dom » Budownictwo
Nowa ciepła skóra budynku–fasada modernizacyjna Schüco ERC 50
Zobacz więcej zdjęć » |
Najbardziej ekonomicznym sposobem na zmniejszenie energochłonności budynku jest metoda „drugiej skóry”.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dyrektywa UE dotycząca charakterystyki energetycznej budynków nakłada obowiązek każdorazowego podawania wskaźnika EP w ofertach sprzedaży i wynajmu obiektu lub jego części. Oznacza to, że energooszczędność stanie się niebawem realnym kryterium decydującym o atrakcyjności rynkowej danego obiektu. Rozważając gruntowną termomodernizację, inwestorzy biorą pod uwagę nie tylko koszt ulepszeń budynku, lecz także straty wynikające z jego wyłączenia z użytku na czas remontu. Rośnie jednak świadomość, że w długim okresie zastosowanie technologii energooszczędnych i inteligentnych systemów zwraca się w postaci niższych kosztów utrzymania i wyższych cen wynajmu powierzchni. Racjonalnym sposobem na ekonomiczne i szybkie podniesienie wartości budynku jest modernizacja metodą „drugiej skóry”, przy zastosowaniu fasady modernizacyjnej Schüco ERC 50. Modułowe rozwiązanie obejmuje termoizolację ścian, stolarkę okienną, system zacienienia, a także wysokoefektywne instalacje. Pozwala na kompleksową termomodernizację budynku w kilku prostych krokach i bez wpływu na jego normalne funkcjonowanie.
Racjonalna logistyka remontu
Obecnie najczęściej stosowaną techniką termomodernizacji jest metoda lekka mokra, polegająca na oklejeniu ścian płytami polistyrenowymi. Docieplenie przegród musi iść w parze z wymianą okien, a często również zmianą instalacji grzewczych i klimatyzacji na bardziej efektywne. Wszystko to oznacza czasowe zamknięcie budynku i potrzebę zaangażowania różnych firm podwykonawczych. W ramach tzw. metody „drugiej skóry” prefabrykowana fasada ERC 50 składana jest na placu budowy imocowana do stropów istniejącego budynku, a w jej konstrukcję wstawiane są w sposób szczelny nowe okna aluminiowe, za pomocą specjalnych profili montażowych. Następnie, w przestrzeni pomiędzy starą elewacją a konstrukcją nośną mocowana jest termoizolacja, a na końcu panele fasadowe. W zależności od projektowanego standardu termoizolacyjności można zastosować różne grubości izolacji. Demontaż starej stolarki okiennej następuje dopiero po zakończeniu prac na zewnątrz budynku i może być z powodzeniem realizowany poza godzinami pracy. Konstrukcja Schüco ERC 50, oprócz tradycyjnych elementów stolarki, ochrony przeciwsłonecznej czy indywidualnie dobranych okładzin elewacyjnych, może zawierać również aktywne elementy, pozwalające na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię pierwotną bez całościowej modernizacji istniejących instalacji wewnętrznych.
Budynek z horyzontami
Fasada modernizacyjna Schüco ERC 50 to bardzo elastyczne rozwiązanie, które nie tylko potrafi zastąpić już istniejące instalacje w budynku, lecz również daje opcję pozyskiwania odnawialnej energii ze słońca i zarządzanie nią. Funkcje fasady mogą być rozbudowane o wysokoefektywną, zdecentralizowaną wentylację z odzyskiem ciepła. Stolarkę można wyposażyć w mechatroniczne okucia Schüco TipTronic. W połączeniu z czujnikami CO2 okna będą aktywnie reagować na klimat wewnątrz pomieszczeń i realizować zadania automatycznego wietrzenia pomieszczeń. Bezprzewodowa technologia pozwala bez trudu zintegrować z automatyką budynku wszystkie aktywne elementy. W nadchodzących latach dużą rolę - zarówno prestiżową, jak i ekonomiczną - będą odgrywać energie odnawialne. W fasadzie Schüco ERC 50, zamiast tradycyjnych paneli elewacyjnych, można zastosować panele fotowoltaiczne Schüco ProSol do produkcji darmowej energii elektrycznej, która będzie zasilać niektóre urządzenia w budynku.
Nadesłał:
E.C.H.O. Communications
|
Komentarze (0)