Firma » Biznes
Nowa Stara Kopalnia
Roboty rozbiórkowe rozpoczęły pierwszy etap budowy Parku Wielokulturowego. Renowacja zabytkowej kopalni „Julia” rozpocznie się od przebudowy byłej maszynowni, gdzie powstanie ekspozycja starych urządzeń. Kolejnym etapem będzie renowacja dawnej kotłowni, w której powstanie Centrum Ceramiki Unikatowej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Projekt obejmuje rewitalizację 11 zabytkowych obiektów byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, które po przebudowie uzyskają nowe funkcje, związane z działalnością kulturalną. Projekt obejmuje rewitalizację i adaptację na cele kulturalne obiektów wpisanych do rejestru zabytków, konserwację muzealiów, zabezpieczenie zabytków przed kradzieżą i zniszczeniem oraz zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej.
Inżynierem kontraktu jest PM Group, międzynarodowa firma architektoniczno-inżynierska, która specjalizuje się między innymi w nadzorze realizacji inwestycji publicznych. – W tej chwili oprócz zarządzania realizacją projektu pełnimy funkcję doradcy przy wyborze wykonawców poszczególnych prac, opiniujemy także dokumentację – mówi Adam Rak, koordynator projektu w PM Group. – To unikatowy projekt, biorąc pod uwagę fakt, że „Julia” to jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych kopalni węgla kamiennego na świecie – dodaje. Kopalnia jest nieczynna od 20 lat, a w utworzonym tam muzeum znajduje się ponad 10 tys. eksponatów.
Na terenie byłej kopalni, oprócz eksponatów muzealnych, znajdować się będą także elementy małej architektury, ławki, zieleń itp. W ramach zagospodarowania terenu planuje się również udostępnienie podziemnej trasy turystycznej, w której eksponowane będą wielkogabarytowe urządzenia: pompy, wentylatory, systemy instalacyjne, transport podziemny itp. Przekształcenie dawnego zakładu wydobywczego w Park Wielokulturowy Stara Kopalnia będzie kosztowało ok. 53 mln zł. Prawie 36 mln to środki z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którą Wałbrzych pozyskał za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć w 2012 roku, a na początku zostanie wyremontowany budynek maszynowni. Tam prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Według projektu, wszystkie zabytkowe obiekty kopalni „Julia” zostaną zachowane i zrekonstruowane. Wyburzone zostanie jedynie markownia, warsztat elektryczny i małe obiekty techniczne.
Renowacja Starej Kopalni jest kolejną inwestycją w Sudetach, nad którą czuwa PM Group. Spółka nadzoruje także remont i modernizację zespołu pocysterskiego w Cieplicach, budowę Term Cieplickich, a także renowację Parku Zdrojowego w Cieplicach, jednego z najpiękniejszych ogrodów pałacowych w Polsce.
Informacje o PM Group w Polsce
PM Group jest międzynarodową firmą architektoniczną, zarządzającą realizacją inwestycjami i zajmującą się doradztwem technicznym dla sektora prywatnego i publicznego. Firma powstała w Irlandii, a obecnie posiada biura w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Na całym świecie zatrudnia blisko 1700 osób. W rodzimej Irlandii jest największą firmą inżynierską i liderem w zakresie projektowania i zarządzania inwestycjami w sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym. Polska siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, ale spółka prowadzi także biura w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Krakowie. Polski oddział PM Group zatrudnia ponad 200 inżynierów i architektów.
Do klientów PM Group z sektora prywatnego należą m.in. DELL, 3M, LG Display, Pittsburgh Glass Works, NSK Steering Systems, Electrolux, Funai, Procter & Gamble, L’Oreal, Colgate-Palmolive, PF Anpharm SA, Cargill, Wedel, Unilever, McCain Poland i Oriflame Cosmetics. W ramach projektów realizowanych w sektorze publicznym firma współpracuje m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Lotniskiem im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, GDDKiA w Opolu, Urzędami Miast Wrocławia, Legnicy, Poznania, Szczecina i Jeleniej Góry, MPWiK w Krakowie, PWiK w Brzegu, Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie oraz Agencją Rozwoju Regionalnego „Agroreg”.
W 2008 roku za dużą dynamikę rozwoju firma otrzymała od Brytyjsko – Polskiej Izby Handlowej nagrodę w kategorii Business Development. W 2010 roku nagrodzono ją tytułem Lidera Eko-inwestycji za projekt poprawy gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji jeleniogórskiej. Jest też dwukrotnym laureatem Gazeli Biznesu i Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego oraz pierwszej nagrody w konkursie Bezpieczna Budowa 2008, organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Okręgowe Inspektoraty Pracy.
Nadesłał:
Profitcomms
|
Komentarze (0)