Zdrowie » Medycyna
Nowe możliwości diagnostyki stomatologicznej teraz dostępne również w Raciborzu!
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Sprzęt właśnie trafił do pracowni RTG specjalistycznego gabinetu stomatologicznego Dentica Bieleccy w Raciborzu. To jedyny tego typu aparat w regionie! Stożkowa tomografia komputerowa otwiera przed każdym stomatologiem nowe możliwości diagnostyczne. - Uzyskany perfekcyjny obraz tkanek 3D daje możliwość dokładnej analizy oraz zaplanowania zabiegu stomatologicznego, z najdrobniejszymi szczegółami. Trójwymiarowy obraz tkanek jest bardzo pomocny w leczeniu endodontycznym, ortodontycznym, implanotologicznym oraz w chirurgii twarzowo-szczękowej – wyjaśnia lek. stom. Aleksander Bielecki z Dentica Bieleccy.
Precyzja w planowaniu zabiegów
Aparat umożliwia wykonywanie nie tylko zdjęć 3D, ale również pantomograficznych i cefalometrycznych. Obrazy są znacznie wyższej rozdzielczości, w porównaniu z klasycznym badaniem TK. To pozwala dostrzec najdrobniejsze szczegóły w tkankach! Przy większym obszarze diagnostycznym, tomograf Carestream 9000 daje możliwość wykonywania tzw. stitchingu, czyli automatycznego łączenia pojedynczych skanów w jeden duży obejmujący (np. całą szczękę lub żuchwę).
Tak dokładna diagnostyka pozwala precyzyjnie rozpoznać wszelkie zmiany w obrębie jamy ustnej, odpowiednio zaplanować, przeprowadzić i w końcu zbadać efekty nawet najbardziej wymagającego leczenia! - Na przykład, w leczeniu endodontycznym umożliwia szczegółową analizę anatomii korzenia. Natomiast w leczeniu implantologicznym pozwala ocenić ilość i jakość kości, wykonać dokładne pomiary w skali 1:1, a nawet stworzyć wizualizację 3D przebiegu samego zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego – wymienia dr Bielecki.
Oprócz niezwykłej precyzji diagnostycznej, niewątpliwą zaletą stożkowego tomografu komputerowego jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Aparat pozwala na dokonywanie analiz przy znacznie mniejszej ekspozycji pacjenta na promieniowanie, nawet 100 razy mniejszej niż w klasycznej tomografii komputerowej! Jest to możliwe, gdyż klasyczna tomografia spiralna (wykorzystywana przez większość pracowni RTG) i tomografia stożkowa w odmienny sposób uzyskują dane potrzebne do wygenerowania obrazu 3D.
Znacznie bezpieczniejsze
- W tomografii klasycznej obrazy rejestrowane są podczas wielokrotnych okrążeń urządzenia wokół głowy pacjenta. Tym samym obszary wystawione na ekspozycję nakładają się na siebie wielokrotnie – tłumaczy Aleksander Bielecki. - Natomiast w tomografii stożkowej obraz całego wytypowanego obszaru rejestrowany jest podczas jednej rotacji urządzenia wokół pacjenta, co prowadzi nawet do 100-krotnej redukcji poziomu ekspozycji na promieniowanie, przy wielokrotnie wyższej rozdzielczości – dodaje specjalista z Dentica Bieleccy.
Dla porównania, typowe badanie okolicy jamy ustnej metodą klasycznej tomografii komputerowej to dawka rzędu 1200-3000 mikrosiwertów pochłonięta przez tkanki ciała. Efektywna dawka promieniowania otrzymywanego przez pacjenta w czasie badania metodą stożkowej tomografii komputerowej zawiera się w zakresie 4,7-18,8 milisiwertów! To mniej więcej tyle promieniowania, ile przyjmuje nasz organizm w czasie 1-3 dni z otoczenia, w którym żyjemy (szacuje się, że rocznie przyjmujemy około 2400 mikrosiwertów z otoczenia).
Tylko jeden taki, w Raciborzu
Tomograf Carestream 9000 w pracowni RTG specjalistycznego gabinetu stomatologicznego Dentica Bieleccy w Raciborzu to jedyny tego typu stożkowy tomograf komputerowy w regionie. - W naszej praktyce stomatologicznej stawiamy na innowacyjność – zarówno w leczeniu, jak i w diagnostyce. Dlatego bardzo cieszymy się, że teraz możemy zaproponować pacjentom niezwykle nowoczesną, precyzyjną, a przy tym bezpieczną diagnostykę – stwierdza dr Aleksander Bielecki i dodaje: - Wszystkich lekarzy stomatologów, którzy chcą zastosować możliwości stożkowej tomografii komputerowej w leczeniu, serdecznie zapraszamy do współpracy z naszą pracownią RTG.
System Carestream 9000 generuje zdjęcia w formacie DICOM stanowiącym międzynarodowy standard w zakresie zdjęć medycznych. Dane mogą być więc eksportowane do innych aplikacji wykorzystywanych w medycynie.
Komentarze (0)